آمریکا با طرح اروپا علیه ایران مخالفت کرد

آمریکا با طرح اروپا علیه ایران مخالفت کرد

به گزارش فطر نیوز دیپلمات های غربی گفته اند ایالات متحده مخالف تلاش های بریتانیا و فرانسه برای محکوم کردن ایران در نشست حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوایل ژوین است.

وال استریت ژرونال نوشت دیپلمات ها می گویند ایالات متحده تعدادی دیگر از کشورها را تحت فشار قرار داده تا در این نشست رای ممتنع بدهند و گفته است که این کاری است که واشنگتن انجام خواهد داد.

به نقل از فطر نیوز مقامات آمریکایی لابی علیه قطعنامه را نیز رد کرده اند.

اختلاف میان مقام های غربی درباره فعالیت های هسته ای ایران به شدت آشکار شده است. دیپلمات های اروپایی با این ادعا که اقدام نکردن، اقتدار آژانس بین المللی انرژی اتمی را که نظارت بر عدم اشاعه سلاح های هسته ای است، تضعیف می کند، می گویند این همچنین اعتبار فشار غرب بر ایران را تضعیف می کند و آن ها از آنچه به عنوان تلاش های واشنگتن برای تضعیف رویکرد آن ها می دانند، ناامید هستند.

یک مقام آمریکایی گفت واشنگتن با شرکای اروپایی خود پیش از نشست ماه آینده آژانس بین المللی انرژی اتمی «به شدت هماهنگ» است اما «هر گونه گمانه زنی درباره تصمیم گیری زودهنگام است».

این مقام مسیول با اشاره به اقدامات گروه هفت پس از حمله تلافی جویانه موشکی و پهپادی ایران به سرزمین های اشغالی در ماه گذشته، مدعی شد: «ما از طریق تحریم ها و انزوای بین المللی در حال افزایش فشار بر ایران هستیم. یک مقام دیگر آمریکایی هم گفت اینکه واشنگتن قصد دارد از ایجاد اختلال در روابط با ایران قبل از انتخابات ایالات متحده جلوگیری کند، درست نیست».

آخرین بار شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای در مورد توبیخ ایران در نوامبر 2022 تصویب کرد. مقامات آمریکایی و اروپایی در وین از آن زمان تاکنون بارها هشدار داده اند که اگر تهران پیشرفت های هسته ای خود را مهار نکند و همکاری با آژانس را افزایش ندهد، اقدام خواهند کرد. در مرکز این مناقشه، نگرانی های مداوم در برخی از کشورهای اروپایی، به ویژه فرانسه و بریتانیا، وجود دارد که واشنگتن راهبردی برای مقابله با پیشرفت های هسته ای ایران ندارد.

دیپلمات های اروپایی گفته اند که به نظر می رسد دولت بایدن تمایلی برای پیگیری یک تلاش دیپلماتیک جدی با ایران یا انجام اقدامات تنبیهی علیه برنامه هسته ای تهران ندارد.

وال استریت ژرونال نوشت واشنگتن راهبرد خاص خود را برای افزایش فشار بر ایران بر سر فعالیت های هسته ای اش دارد که شامل درخواست از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تهیه گزارش جامعی است که همه چیزهایی را که درباره شکست ایران در همکاری می داند، ارایه کند اما یک گزارش، هیچ پیامد کارآمدی نخواهد داشت.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا با طرح اروپا علیه ایران مخالفت کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا با طرح اروپا علیه ایران مخالفت کرد"، کلیک کنید.