احتمال بازگشت دلار به کانال 61 هزارتومانی

احتمال بازگشت دلار به کانال 61 هزارتومانی

به گزارش خبرگزاری فطر نیوز، بررسی های به عمل آمده از بازار ارز غیررسمی تهران در هفته ای که گذشت گویای آن است که نرخ دلار آزاد در هفته نخست اردیبهشت 2.83 درصد کاهش یافته است. از بین رفتن ریسک های سیاسی در اخبار سبب شده حجم تقاضای بازار آزاد کاهش یابد. از سوی دیگر مال دارها نیز با ترس از تشدید روند کاهشی، اقدام به فروش دارایی های خود کرده اند.
بازار ارز و طلا در هفته ای که گذشت افت نرخ نسبتا قابل توجهی را تجربه کرد. در حالی که قیمت هر برگ دلار آزاد در بازار روز پنج شنبه 30 فروردین ماه در کانال 65 هزار تومانی معامله می شد، قیمت این ارز در روزهای پایانی هفته نخست اردیبهشت در کانال 63 هزار تومانی ثبت شد. این در حالی است که سکه طلا در روند کاهشی دلار را پشت سر خود قرار داده و در همین مدت زمان 5.56 درصد افت کرده است. تحلیلگران بازار تهران عامل این روند کاهشی بازار را در پارامترهای سیاسی دنبال می کنند.

دنیای اقتصاد نوشت:به عقیده این افراد رشد قیمتی که بازار در هفته های اخیر تجربه کرده بود، پشتوانه معاملاتی نداشت و صرفا با تشدید هیجانات اتفاق افتاد. در نتیجه در زمان تخلیه این هیجانات، حمایت محکمی در بازار مشاهده نمی شود و افت نرخ به راحتی صورت می پذیرد. از سوی دیگر همراه شدن فروشندگان در بازار این روند را تشدید می کند. بسیاری از افرادی که در روزهای هیجانی بازار اقدام به خرید ارز در نرخ های بالا کردند، اکنون با هدف ضرر کمتر اقدام به عرضه دارایی های خود کرده و افت سطح تقاضا در کنار افزایش سطح عرضه به تشدید روند کاهشی دامن می زند. بررسی ها نشان می دهد که در زمان انتشار نخستین ریسک های سیاسی قیمت شاخص ارزی در کانال 61 هزار تومانی معامله می شد. در نتیجه برخی از فعالان بازار معتقدند که اگر کلیه هیجانات از بازار تخلیه شود امکان حضور مجدد نرخ اسکناس آمریکایی در کانال مذکور وجود دارد.

سکه جا زد، دلار ادامه داد
روند بازارهای ارز و طلا در روز پنج شنبه 6 اردیبهشت متضاد بود. دلار آزاد که در راستای روند کاهشی جدید خود در بازار روز چهارشنبه به رقم 64هزار تومان رسیده بود، بازار پنج شنبه را نیز با افت نرخ پشت سر گذاشت و در این روز حدود 550تومان کاهش یافت تا در رقم 63 هزار و 450تومان معامله شود. گفتنی است که آخرین روز حضور دلار در این نرخ 21 فروردین بود. اما برخلاف روند کاهشی دلار، قیمت شاخص های طلایی بازار تهران در روزهای پایانی هفته گذشته افزایشی بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار پنج شنبه با رشد 500 هزار تومانی به رقم 42میلیون و 400هزار تومان رسید. ربع سکه طلا نیز در این روز رشدی 100هزار تومانی را تجربه کرد و در رقم 15 میلیون و 100هزار تومان داد و ستد شد. به عقیده برخی از تحلیلگران بازدهی های هفتگی منفی 5.56 درصدی سکه و منفی 2.83درصدی دلار، این اصلاح نرخ سکه را توجیه می کند. البته نوسانات طلای جهانی را نیز می توان دیگر عامل تغییر روند بازار سکه دانست.

220

احتمال بازگشت دلار به کانال 61 هزارتومانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "احتمال بازگشت دلار به کانال 61 هزارتومانی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "احتمال بازگشت دلار به کانال 61 هزارتومانی"، کلیک کنید.