اسباب بازی برای کودکان اوتیسم

انتخاب اسباب بازی کودکان اوتیسم هدفمند هستند و هر کدام جهت تقویت یکی از نقاط ضعف و آموزش آنها انتخاب شده اند. انتخاب اسباب بازی کودکان اوتیسم نیاز به دقت، توجه و شناخت کامل از بچه های اوتیسمی را دارد. اسباب بازی کودکان اوتیسم می تواند برای هماهنگ حرکتی بدن کودک بسیار مفید باشد. اسباب بازی کودکان اوتیسم باید جنس محکمی و با دوامی داشته باشد تا کودکان هنگام استفاده از اسباب بازی ها دچار مشکل نشوند . با توجه به بیشتر شدن اختلال اوتیسم در بین کودکان و تاثیر منفی که بر روابط و آینده آنان دارد، اطلاع از علایم و روش های درمانی آن ضروری است. همان گونه که می دانید اوتیسم بیماری است که اکثر خود را در کودکان زیر از 3 سال نشان می دهد.

اسباب بازی برای کودکان اوتیسم

کارشناسان در ضعف عملکردی و نداشتن مهارت اجتماعی کارآمد مبتلایان به این اختلال را به دلیل نقص در مسیر های ارتباطی سلول های عصبی در مغز می پندارند که باعث می شود عوارضی مانند مهارت های بینایی و اختلالات در زمینه یادگیری، عقب ماندگی جسمی و ذهنی در آینده فرد به وجود آید . قیمت لباس مرد عنکبوتی بچه گانه بسیار ارزان بوده و همه میتوانند آن را تهیه کنند . انتخاب مناسب ترین اسباب بازی کودکان اوتیسم نقش موثری در افزایش فرآیند برقراری روابط مفید و سازگاری اجتماعی با دیگران دارد. کودکان اوتیسم بازی را فقط برای لذت بردن از آن انجام می دهند و این پدر و مادرها هستند که با انتخاب بهترین و مناسب ترین اسباب بازی کودکان اوتیسم به رشد ذهنی آن ها کمک می کنند. این سن زمانی است که کودکان علاقه خیلی زیادی به بازی کردن دارند و بیشتر وقت خود را برای بازی صرف می کنند.

بازی برای کودکان بیشتر جهت صرف وقت انجام می شود و این والدین هستند که با تهیه اسباب بازی های مختلف بازی را به سمت آموزش و یادگیری سوق می دهند. کودکان اوتیسم به دلیل اختلال در برقراری ارتباط نیاز به توجه دارند و بازی کردن با آنها با دیگر کودکان تفاوت دارد. اسباب بازی کودکان اوتیسم کودک دارای اختلال طیف اوتیسم تنها کودکی نیست که نمی تواند بازی های معمولی دوران کودکی را انجام دهد. تعداد خیلی کمی از کودکان اتیسم مانند بقیه بچه ها بازی می کنند و تقریبا بیشتر آنها مشغول بازی هایی هستند که هیچ شباهتی به بازی معمولی کودکان ندارد. این می تواند برای والدین کودکان دارای اختلال طیف اتیسم کمی سخت تر دردسر ساز تر باشد، چون که والدین کودکان  نمی دانند چگونه با آنها بایستی بازی کنند و چه بازی به درد آنها می خورد.

طرز استفاده از اسباب بازی کودکان اوتیسم

اسباب بازی های حسی برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم روز به روز افزون تر می شود. تعداد زیادی اسباب بازی های متفاوتی برای کودکان مبتلا اوتیسم موجود است که برای یک یا چند حواس متفاوت به کار برده می شود. معمولا اسباب بازی های حسی برای درگیر کردن ذهن و حواس  کودک به شیوه ای  خاص و لذت بخش کار می کنند. از بهترین و مهم ترین اسباب بازی کودکان اوتیسم، استفاده از اسباب بازی های حسی است که می توانند باعث  تمرکز و آرام شدن کوک کمک کنند، اما با این حال، اسباب بازی های حسی نمی تواند جایگزین خوبی برای درمان رسمی و مبتنی بر شواهد اختلالات طیف اوتیسم شود. معمولا اسباب بازی های حسی بیشتر برای کمک به کودک در یادگیری و حواس او و به روشی سرگرم کننده است. با استفاده از بازی، کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است حواس خود را بهتر درک کند.

اسباب بازی کودکان اوتیسم، اسباب بازی های حسی در تمرکز و ارام شدن کودکان اتیسم به آنها کمک می کند و باعث می شوند احساس راحتی داشته باشند. اسباب بازی های حسی باعث می شود که کودکان اوتیسم با ترس و احساس ناراحتی کمتری چیز ها را بگیرند و بصورت طبیعی بازی کنند. مناطق تماس با پوست در لباس اسپایدرمن سیاه دارای بسته بندی و پد های نرمی هستند تا از ایجاد آسیب جلوگیری شود . اسباب بازی های حسی می تواند باعث تقویت مهارت های اجتماعی خاصی همچون برنامه ریزی، مذاکره با دیگران در کودکان اوتیسم شود . اسباب بازی های حسی به کودکان اوتیسم کمک می کند تا بهتر مهارت های حرکتی درشت و ظریف را تقویت کنند، که بتوانند اشیاء بزرگ و کوچک را بردارند و قوانین و روابطشان را یاد بگیرند. اسباب بازی های حسی با تحریک مسیرهای عصبی سیستم پردازش عصبی و توانایی های کودکان اوتیسمی را بهبود می بخشد

اسباب بازی های حسی باعث کمک به کودکان اوتیمسی برای مهارت های اجتماعی همچون برقراری مکالمه میان ایشان و دیگران را بهبودمی بخشد و به کودکان اوتیسم کمک می کند که هماهنگی حرکتی آنها بهبود یابد. اسباب بازی کودکان اوتیسم، به خاطر مشکلاتی که کودکان مبتلا به اوتیسم دارند به تنهایی علاقه مند هستند. معمولا این کودکان دوست دارند با اسباب بازی های خود تنهایی مشغول باشند. اما والدین یا پرستار کودک که در منزل هستند باید از اسباب بازی کودکان اوتیسم استفاده کنند که کمک کند به این که کودکان از تنهایی بیرون بیایند و بتواند با دیگران روابط اجتماعی برقرار نماید، به عنوان مثال  اسباب بازی هایی که در دسترس کودک خود قرار می دهید. باید که بازی با آنها به صورت گروهی انجام شود تا راحت بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. برای مثال اسباب بازی های دسته جمعی پازل، لگو و جورچین ها.

از دیگر ویژگی های  که اسباب بازی کودکان اوتیسم  باید داشته باشد این است که بتواند در حرکات کودک تاثیر گذار باشد و مهارت های حرکتی او را تقویت نماید به طور مثال بازی با حباب ساز به صورتی است که می تواند مهارت بینایی کودکان تقویت کند. زیرا کودک حباب ایجاد شده در هوا را با چشم های خود دنبال می کند از این کار روی بینایی کودک تاثیر بسیار زیاد دارد. اسباب بازی کودکان اوتیسم، با انتخاب برخی از بازی ها، مهارت های  حرکتی و ذهنی کودکان اوتیسم را می توان تقویت کرد. درنتیجه بازی هایی را انجام دهید که این ویژگی ها را داشته باشند. به عنوان مثال برای تقویت حرکتی کودکان اوتیسم می توان از وسایل بازی که در پارک ها قرار گرفته شده، مانند دوچرخه، ترامپلین که برای تقویت عضلات پاهای آنهاست، استفاده کرد .

آموزش دیدن کودکان اوتیسم همان گونه که می دانید با سایر کودکان فرق می کند کودکان معمولی با نگاه کردن می تواند چیزی را یاد بگیرند اما کودکان اوتیسم نمی توانند به چند مورد توجه و تمرکز کنند.با توجه به این مورد به این کودکان باید آموزش داده شود. در هنگام آموزش کودکان باید به چشم های شما نگاه کنند به این دلیل که پراکندگی افکار در این کودکان بالاست این کودکان باید در یک محیط آرام آموزش ببینند اگر محیط برای آنها شلوغ باشد نمی توانند درکی درستی  از آموزش داشته باشند. به همین علت سعی کنید  آموزش در محیطی آرام برگذار شود. جدا از آرام بودن هم، مجزا باشد، به صورتی که هر قسمت آن مخصوص کاری باشد. کودکان از ابزارهای آموزشی لازم برای یادگیری استفاده کنند. باید از انتخاب اسباب بازی مورد علاقه ی کودکان کمک بگیرید و نکته های آموزشی لازم را برای آنها بازگو کنید.

بازی های مورد علاقه کودکان اوتیسم

اسباب بازی کودکان اوتیسم، بچه های اوتیسم ممکن است گاهی ساعت ها با وسایلی بازی کنند که کودکان دیگر آن را اسباب بازی نمی دانند. کودکان مبتلا به اوتیسم دربر قراری ارتباط  با والدین خود و دیگران نیز مشکل دارند پدر و مادر ها با طراحی بازی های برای این کودکان می توانند آنها را برای برقراری ارتباط کمک کنند. اسباب بازی ها وسایلی هستند که از آن برای تقویت مهارت های کودکتان استفاده کنید. پدر و مادرها باید انواع وسایل بازی کودکان را بشناسند و مناسب با سن و شرایط کودک، اسباب بازی ها را برای آنها تهیه نمایند. برای تقویت حواس پنجگانه کودک خود می توانید از اسباب بازی قطار استفاده کنید که کودکان با چیدن ریل های قطار پست سرم هم روشن کردن و حرکت دادن آنها مهارتهای خود را افزایش میدهند.

اسباب بازی کودکان اوتیسم، کودکان اوتیسم به طور همزمان نمی توانند روی چند چیز تمرکز داشته باشند و مانند کودکان دیگر با دیدن بازی آنها یاد نمی گیرند برای این کودکان، والدین باید نحوه بازی کردن و رفتار کردن را به آنها آموزش دهند. مختصصان مدی کو 10 نوع از بهترین بازی های حسی برای کودکان را پیشنهاد داده اند. والدین برا آموزش آنها باید روبه روی کودک بنشینند و به آنها بگویند که بهتر است چگونه رفتار یا بازی کنند. لباس های مرد عنکبوتی سیاه با توجه به نیازهای حرارتی بدن اسپایدرمن، از مواد مناسبی برای جذب و انتقال حرارت استفاده می کند . اسباب بازی کودکان اوتیسم، همان گونه که گفته شد اوتیسم یک نوع ناتوانی در رشد افراد است که موجب می شود کودک به درستی نتواند با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کند.

این مشکل به گونه ای است که کودک هیچ علاقه ای به تغییر در زندگی خود و تجربه شرایط جدید ندارد و علاقه دارد یک نوع ثابت برای زندگی خود داشته باشد. به همین علت است که حین خرید هدیه برای کودکان مبتلا به اوتیسم باید شرایط کودک و تاثیر گذار بودن اسباب بازی بر کودک را در نظر بگیرید. در ادامه تعدادی از اسباب بازی های ماثر برای این کودکان معرفی شده اند. یک اسباب بازی بسیار ساده و جذاب، محبوب که کودک را تحریک به استفاده از حواس چندگانه خود می کند. علاوه بر آن کودک  برای بازی با حباب ساز تشویق می شود از منزل خارج شده و در هوای باز مشغول بازی شود. کودکان مبتلا به اوتیسم  با این اسباب بازی جنب و جوش بیشتری دارند و تلاش  می کنند که حباب ها را در دست بگیرند.

کودکان مبتلا به اوتیسم دارای اختلال رشد در مغز هستند و اسباب بازی هایی برای این کودکان مناسب است، که علاوه بر سرگرمی، به عملکرد بهبود مغز کمک کند. اسباب بازی کودکان اوتیسمی با تحریک حواس های مختلف کودکان، فرصتی را برای یادگیری مهارت های متفاوت و تقویت ذهنی ایجاد می کنند. این کودکان نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند. در نتیجه اسباب بازی که در اختیاراین کودکان قرار داده می شود، باید از جنبه های متفاوت بررسی شود. موسیقی تاثیربسیار زیادی در درمان کودکان اوتیسمی دارد. موسیقی علاوه بر سرگرمی کودک موجب  تحریک حواس چندگانه او می شود. مهارت های متفاوتی مانند شنیداری، حرکتی و … در کودک تقویت می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسباب بازی برای کودکان اوتیسم" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسباب بازی برای کودکان اوتیسم"، کلیک کنید.