این راهکار ساده نمی گذارد کرونا شدید شود

این راهکار ساده نمی گذارد کرونا شدید شود

آفتاب نیوز :

 یاسمین عزتوار، فیزیوتراپ و مربی پرستاری در دانشگاه والنسیا اسپانیا، اظهار کرد: زمان آن فرا رسیده که ورزش را به عنوان دارو در نظر بگیریم، زیرا شواهد بیشتری برای تایید واقعی آن وجود دارد.

محققان 16 مطالعه منتشر شده پیشین را که به دنبال ارتباط بین فعالیت بدنی و پیامد های کووید بودند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این مطالعات در مجموع بیش از 1.8 میلیون بزرگسال را شامل می شد که بیشتر آن بر اساس اظهارات شرکت کنندگانی بود که عادات ورزشی خود را گزارش کردند. بیشتر مطالعات در سال 2020 و اوایل سال 2021 انجام شد؛ درست قبل از اینکه واکسن های کووید 19 به طور گسترده در دسترس قرار گیرند.

در مقایسه با کسانی که زیاد ورزش نمی کردند، افراد فعال حدود 36 درصد کمتر در بیمارستان بستری می شدند و در صورت ابتلا به ویروس احتمال مرگ 43 درصد کمتر بود.

محققان دریافتند کسانی که حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط یا 75 دقیقه حرکت شدید در هفته انجام می دهند (مقدار توصیه شده توسط مقامات بهداشت عمومی ایالات متحده) بهترین محافظت در برابر ویروس کرونا را داشتند.

از برخی جهات این یافته بدیهی است؛ ورزش به طور مداوم با سلامت و طول عمر مرتبط است و می تواند به پیشگیری یا مدیریت شرایط مزمنی که افراد را در معرض خطر عوارض کووید قرار می دهد مانند دیابت و بیماری قلبی کمک کند.

به طور شگفت انگیزی محققان نتیجه گرفتند که افراد فعال در مقایسه با افرادی که کم تحرک تر بودند، حدود 11 درصد کمتر احتمال دارد به عفونت مبتلا شوند. این موضوع نشان می دهد ورزش ممکن است محافظ در برابر ابتلا به کووید باشد.

محقق این تحقیق می گوید: فعالیت بدنی منظم می تواند به پاسخ ایمنی موثرتر کمک کند. ورزش می تواند ایمنی را در برابر بسیاری عفونت ها نه تن ها کووید افزایش دهد. 

این مقاله مدرکی ارایه نمی کند که ورزش باعث ایجاد این اثرات می شود؛ فقط این مطلب را تایید می کند که با نتایج بهتر در برابر کووید مرتبط است. ممکن است توضیحات دیگری نیز برای این روند مانند تفاوت در سبک زندگی، قرار گرفتن در معرض ویروس و وضعیت اجتماعی و اقتصادی بین افراد فعال و کم تحرک وجود داشته باشد.

بسیاری از مطالعات بررسی شده در این تحقیق نیز قبل از غالب شدن امیکرون و زمانی است که اکثر افراد واکسینه نشده بودند؛ بنابراین تعمیم یافته ها به امروز دشوار خواهد بود.

یک هشدار احتمالی دیگر این است که اگر در کنار فردی که مبتلا به کووید 19 است ورزش می کنید، روال تمرینی شما ممکن است شما را از بیمار شدن نجات ندهد. نتایج مطالعه ای کوچک که در ماه مه منتشر شد، نشان داد کسی که ورزش های شدید انجام می دهد حدود 132 برابر در هر دقیقه بیشتر از زمان استراحت ذرات معلق در هوا منتشر می کند و اگر فردی که در کنار شما با تردمیل ورزش می کند به این ویروس مبتلا باشد، خبر بدی است.

با این حال ورزش برای اکثر مردم به میزان 100 درصد توصیه می شود. ورزش برای سلامتی شما خوب است نه تنها برای محافظت در برابر کووید بلکه برای سلامت روان و سلامت جسمی شما نیز مفید است.

این راهکار ساده نمی گذارد کرونا شدید شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این راهکار ساده نمی گذارد کرونا شدید شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این راهکار ساده نمی گذارد کرونا شدید شود"، کلیک کنید.