این گروه از خدمت سربازی معاف می شوند

این گروه از خدمت سربازی معاف می شوند

به گزارش فطر نیوز، نرجس خاتون اسعدی خلیلی درباره اقدامات انجام شده در خصوص زنان سرپرست خانوار گفت: سازمان بهزیستی کشور به موجب ماده واحده لایحه قانونی راجع به تشکیل سازمان مصوب سال 59 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران، در جهت تحقق مفاد اصول 21 و 29 قانون اساسی تشکیل شد. یکی از اهداف اصلی این سازمان با عنایت به مفاد قانون تامین زنان و کودکان بی سرپرست مصوب 1371، حمایت و توانمندسازی خانواده های دارای سرپرست زن و نیازمند است.

فطر نیوز در خبری نوشت:مدیرکل امور خانواده و بانوان بهزیستی کشور گفت: در این راستا، دفتر امور خانواده و بانوان معاونت سلامت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور متولی ارایه خدمات، حمایت های اجتماعی و همچنین مداخلات به هنگام، مناسب و در دسترس مددکاری اجتماعی به بانوان سرپرست خانوار و دارای فرزند چندقلو است تا ضمن توانمندسازی آنان در تحقق اهدافی چون ارتقا سلامت، رفاه و توسعه اجتماعی در کشور گام بردارد.

278 هزار خانوار بانو سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

مدیرکل امور خانواده و بانوان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر حدود 278000 خانوار بانو سرپرست تحت پوشش این سازمان هستند و از تمام خدمات قابل ارایه سازمان بهره مند می شوند.

مدیرکل امور خانواده و بانوان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 278000 خانوار زن سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان هستند، تصریح کرد: این خانوارها از مستمری ماهیانه برخوردار هستند و از تمام خدمات قابل ارایه سازمان بهره مند می گردند. به طور متوسط سالانه حدود 20 درصد به تعداد بانوان سرپرست خانوار تحت پوشش اضافه می گردد.

اسعدی تصریح کرد: در سال 1402، حدود 35 هزار خانواده واجد شرایط پشت نوبت، در راستای سیاست پذیرش افراد پشت نوبت و حذف صف انتظار، تحت پوشش سازمان قرار گرفته اند و بر حسب نیاز و شرایط ایشان از تمام خدمات قابل ارایه سازمان بهره مند شده اند.

مدیرکل امور خانواده و بانوان بهزیستی کشور در بخش دیگری از صحبت هایش درباره تامین مسکن زنان سرپرست خانوار گفت: یکی از اقدامات سازمان بهزیستی، پرداخت کمک هزینه تامین ودیعه مسکن است که با توجه به افزایش تورم و افزایش هزینه های تامین مسکن به خصوص در کلانشهرها طی سال های اخیر، پیگیری های لازم جهت افزایش اعتبار و بهره مندی تعدادی بیشتری از بانوان سرپرست خانوار انجام شده است. همچنین سازمان ساخت مسکن برای این قشر را نیز در دستور کار دارد.

اسعدی درباره پرداخت وام به زنان سرپرست خانوار گفت: سالانه به بانوان سرپرست خانوار تحت پوشش، آموزش مهارت های کارآفرینی و کسب و کار، مهارت های زندگی، فنی و حرفه ای، آشنایی با قوانین کار و تامین اجتماعی، اصول ایمنی در محیط کار، اطلاع رسانی و آگاه کردن خدمت گیرندگان از مزایای بیمه های تامین اجتماعی و بازرگانی به تعداد قریب به 12000 نفر ارایه می گردد.

وی ادامه داد: همچنین به تعدادی از بانوان سرپرست خانوار که موفق به کسب مدرک مهارتی شده اند سرمایه کار بلاعوض پرداخت می شود.

مدیرکل امور خانواده و بانوان بهزیستی کشور درباره اقدامات توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گفت: از سایر اقدامات قابل انجام توسط این سازمان برای بانوان سرپرست خانوار تحت پوشش می توان به موارد آماده سازی شغلی، پرداخت سرمایه کار، راه اندازی کسب و کارهای گروهی، پرداخت حق بیمه اجتماعی زنان و دختران شهری و روستایی، تامین هزینه تحصیل فرزندان دانش آموز و دانشجوی بانوان سرپرست خانوار تحت پوشش، اشاره کرد.

معافیت یکی از فرزندان ذکور زنان سرپرست خانوار از خدمت سربازی

وی ادامه داد: همچنین ارایه تسهیلات معافیت سربازی جهت یکی از فرزندان ذکور زنان سرپرست خانوار تحت پوشش فاقد همسر از دیگر خدماتی است که به این گروه از زنان ارایه می شود و فرزندان ذکور واجد شرایط خانواده های تحت پوشش از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

اسعدی با اشاره به آموزش مهارت های زندگی ویژه زنان سرپرست خانوار و اعضا خانواده این زنان گفت: زنان سرپرست خانوار از آموزش مهارت های پیش از ازدواج، مهارت های زندگی خانوادگی، مهارت های زندگی، افزایش سطح سواد سلامت با تاکید بر آموزش مراقبت از سلامت و… بهره مند گردیده اند.

وی ادامه داد: همچنین پرداخت کمک هزینه بهبود تغذیه خانواده های تحت پوشش، تشکیل گروه های همیار بانوان سرپرست خانوار، اجرای برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی، غربالگری سلامت جسمی بانوان خانواده های تحت پوشش، مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در مراقبت از خانواده های تحت پوشش با رویکرد مدیریت مورد (با اولویت زنان مطلقه) از دیگر برنامه های این دفتر است که به زنان سرپرست خانوار ارایه می شود.

وی درباره برنامه های مددکاری با اولویت زنان مطلقه گفت: این برنامه با بهره گیری از ظرفیت ایجاد شده در کلینیک های مددکاری اجتماعی و با هدف تقویت خانواده ها، ارتقای سلامت اجتماعی، تلاش برای ماندگاری زندگی زوج ها و مدیریت و کاهش آسیب ها به خانواده های تحت پوشش ارایه می شود.

فرآیند توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار 3 سال است

مدیرکل امور خانواده و بانوان بهزیستی کشور همچنین در خصوص خروج از چرخه حمایت گفت: مدت زمان حمایت، پرداخت مستمری و انجام فرایند توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار 3 سال است. لذا چنانچه خانوار پس از دریافت خدمات توانمندسازی، طی مدت سه سال به توانمندی لازم دست نیابد، پرداخت مستمری تا 6 ماه بعد نیز ادامه می یابد.

ی ادامه داد: در صورت ارتقای توانمندی خانواده های تحت پوشش با توجه به نمره مکتسبه پرسشنامه وضعیت توانمندی خدمت گیرنده و گزارش مددکار اجتماعی مبنی بر تایید تغییر وضعیت خدمت گیرنده و افزایش دهک درآمدی بالاتر از 5، امکان خروج از چرخه فراهم می شود.

233217

این گروه از خدمت سربازی معاف می شوند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این گروه از خدمت سربازی معاف می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این گروه از خدمت سربازی معاف می شوند"، کلیک کنید.