بهره مندی از ظرفیت های مولدسازی در توسعه زیرساخت ها

بهره مندی از ظرفیت های مولدسازی در توسعه زیرساخت ها

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اولویت بخشی موضوعات فناورانه و اقتصاد دیجیتال با توجه به ظرفیت ها و بسترهای موجود در دانشگاه ها اشاره و تاکید کرد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری فطر نیوز، علیرضا رهایی، سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر درنشست فناوری های نوظهور باید های مولدسازی گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد دیجیتال و پلتفرمی که در محل اتاق بازرگانی برگزار شد، با تاکید بر ضرورت مولدسازی در کشور گفت: باید مزیت ها و ابهاماتی که در این مسیر وجود دارد، بررسی شود، البته در سطح دانشگاه مطالعاتی درباره مولدسازی انجام شده و شاهد بودیم که اتفاقاتی افتاده است؛ بنابراین آسیب شناسی و تحلیل دقیق آن ضروری است تا مسیر اصلاح شود و گشایش و تحولی رخ دهد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: اینکه این کشور ها بتوانند به سمت مولدسازی موفق قدم بردارند. در این پروسه دارایی دولت باید به پول تبدیل و در بازار رقابتی عرضه شود، بنابراین تهاتر یک امر استثنایی است و نباید ملاک کار باشد.

رهایی آمادگی دانشگاه در این خصوص را اعلام و مقرر شد دبیرخانه بصورت جدی تر نسبت به تامین محتوا و تهیه دستور کار برای جلسات آتی اقدام کنند. همچنین صاحبنظران می توانند نقطه نظرات خود را راجع به آیین نامه به دبیرخانه ارسال کنند.

داود ادیب، رییس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار فاوا نیز گفت: مولدسازی به جریان سازی مناسب نیاز دارد. هیات مولدسازی 21 دی 1401 آیین نامه اجرایی مولدسازی را تصویب کرده است و در ماده 7 این آیین نامه دستگاه ها مکلف شدند تا در قالب سامانه ساد، اطلاعات اموال خود را ثبت کنند؛ اما به نظر می رسد در این حوزه، اقدامات قابل توجهی صورت نگرفته است.

وی به تجربیات جهانی اشاره و تصریح کرد: این فرآیند در سایر کشور ها هم انجام شده و شاهد موفقیت آنها به ویژه در فرانسه، سنگاپور، کره جنوبی و ترکیه هستیم. مولدسازی سطح درآمدزایی این کشور ها را بالا برده است. بر اساس اظهارات ادیب ظرف یک سال گذشته، فقط 10 درصد برنامه های مورد تاکید در آیین نامه اجرایی مولدسازی در ایران محقق شده، چون به آن تنها در قالب فروش اموال نگاه کردیم؛ اما مدیریت اموال اهمیت بیشتری دارد. کاهش اندازه دولت، گردش اموال و … باید در اولویت قرار بگیرد.

همچنین علی زند وکیلی، مشاور وزارت تعاون، کار و تامین اجتماعی یکی از دلایلی که مانع حرکت مولدسازی شده را نبود داده ها و اطلاعات از اموال دولت دانست و تاکید کرد: همین الان دولت در حال شناسایی اموال خود است. در این مسیر به همکاری سازمان ثبت نیاز دارد. از طرفی دستگاه ها از فروش اموال خود می ترسند، چون این گونه استنباط می شود که فلان ملک در دوره حضور فردی فروخته و پول آن صرف امور جاری شد؛ بنابراین بهتر است فروش اموال را کنار گذاشته و به سمت بهسازی و تهاتر حرکت کنیم.

بابک ضرغامی، مشاور سازمان خصوصی سازی رویکردی که در ابتدای مولدسازی مورد توجه قرار گرفت را فروش اموال عنوان کرد و گفت: رویکرد فروش اموال در ابتدای امر بسیار مورد توجه بود؛ اما به تدریج تغییر کرد، چون به نظر می رسید صرف فروش املاک، موجب موفقیت در روند مولدسازی نمی شود؛ بنابراین این فروش باید در راستای تبدیل اموال اتفاق بیفتد.

ایمان لطفی، مدیر مرکز هم آفرینی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، به ترسیم چشم انداز؛ ماموریت و اهداف و نقشه فناوری و نوآوری برای دبیرخانه تاکید و همچنین به نقش نهاد های ایجاد شده در معاونت علمی تحت عنوان مراکز شتابدهی و هم آفرینی جهت تحقق این مهم یادآور شدند. او افزود: فرهنگ سازی و ترویج در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد.

شهرام حلاج، مشاور کمیسیون خدمات فنی، مهندسی و احداث اتاق ایران نیز با حضور در این جلسه تاکید کرد: فرآیند مولدسازی باید با نگاه تخصصی به موضوع و بررسی این نکته که کدام پروژه ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کند، انجام تا سرمایه ها به سمت این پروژه ها هدایت شود.

به باور او نکته اصلی اینجاست که ساختار و مقدمات موردنیاز مولدسازی در کشور هایی مانند سنگاپور، فرانسه خیلی پیش تر فراهم شده بودند تا اینکه این کشور ها بتوانند به سمت مولدسازی موفق قدم بردارند. در این پروسه دارایی دولت باید به پول تبدیل و در بازار رقابتی عرضه شود، بنابراین تهاتر یک امر استثنایی است و نباید ملاک کار باشد.

فرشید شکرخدایی، رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق ایران از وجود داده ها و اطلاعات غیرشفاف و نادرست صحبت کرد و گفت: آنچه در قدم اول به عنوان یک مانع در برابر مولدسازی مطرح است، وجود اطلاعات نادرست و ناقص است. در قدم بعدی اهمیت پذیرفتن قیمت گذاری های کارشناسی اموال و املاک مطرح می شود که متاسفانه مورد پذیرش قرار نمی گیرند.

او پیشنهاد داد: برای شروع در طرح مولدسازی از 10 صنعت مختلف 10 نمونه با سطح پیشرفت های متنوع و از مکان ها مختلف پیدا کنیم و در کنار آنها چند شرکت مولدساز خصوصی در قالب مشاور ایجاد کنیم تا به اجرای دقیق تر این طرح کمک کنند. از طرفی باید فروش را ممنوع کرده و اموال را به ضمانت نامه و اعتبار تبدیل و به متقاضیان عرضه کنیم؛ بدون شک اولین تجربه، راه را باز خواهد کرد.

فرشید شکرخدایی، رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق ایران از وجود داده ها و اطلاعات غیرشفاف و نادرست صحبت کرد و گفت: آنچه در قدم اول به عنوان یک مانع در برابر مولدسازی مطرح است، وجود اطلاعات نادرست و ناقص است. در قدم بعدی اهمیت پذیرفتن قیمت گذاری های کارشناسی اموال و املاک مطرح می شود که متاسفانه مورد پذیرش قرار نمی گیرند.

وی پیشنهاد داد: برای شروع در طرح مولدسازی از 10 صنعت مختلف 10 نمونه با سطح پیشرفت های متنوع و از مکان ها مختلف پیدا کنیم و در کنار آنها چند شرکت مولدساز خصوصی در قالب مشاور ایجاد کنیم تا به اجرای دقیق تر این طرح کمک کنند. از طرفی باید فروش را ممنوع کرده و اموال را به ضمانت نامه و اعتبار تبدیل و به متقاضیان عرضه کنیم؛ بدون شک اولین تجربه، راه را باز خواهد کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهره مندی از ظرفیت های مولدسازی در توسعه زیرساخت ها" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهره مندی از ظرفیت های مولدسازی در توسعه زیرساخت ها"، کلیک کنید.