تهدید چاد به اخراج نیروهای آمریکایی

تهدید چاد به اخراج نیروهای آمریکایی

به گزارش فطر نیوز در نامه ای که چند روز پیش به سازمان وابسته به وزارت دفاع آمریکا ارسال شد، مقامات چاد تهدید کردند «توافقنامه وضعیت نیروها» موسوم به SOFA را که طبق شرایط و قوانین به پرسنل نظامی آمریکا اجازه حضور می دهد، لغو خواهد کرد.

درحالیکه این نامه مستقیما به ارتش آمریکا دستور خروج از چاد را نداده است، اما مقامات به تلویزیون سی ان ان گفتند که تمام نیروهای آمریکایی باید پایگاه فرانسوی در انجامنا را ترک کنند.

دو منبع گفتند در این نامه به طور خاصی به نیروی ویژه عملیات ایالات متحده (SOTF) در این پایگاه اشاره شده است؛ جایی که کانون مهمی برای نیروهای عملیات ویژه آمریکایی در منطقه تلقی می شود.

به نقل از فطر نیوز منابع اطلاعاتی می گویند این نامه به زبان فرانسوی، یکی از زبان های رسمی چاد از سوی «ادریس آمین» رییس ستاد هوایی چاد نوشته و ارسال شده است.

به گفته یکی از مقامات، این نامه از طریق کانال های رسمی دیپلماتیک ارسال نشده و در عین حال دو منبع دیگر هشدار دادند که این نامه می تواند یک تاکتیک مذاکره از سوی دولت چاد برای دستیابی به توافق جدیدی باشد که به نفع آنها است.

تعداد دقیق نیروهای آمریکایی در چاد مشخص نیست اما یکی از مقامات آمریکایی می گوید کمتر از 100 سرباز در این کشور آفریقایی مستقر هستند.

این خبر درحالی منتشر شده که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد ایالات متحده 1000 پرسنل نظامی آمریکایی را در ماه های آینده از نیجر خارج می کند.

این حرکت نیجر مطابق با الگوی اخیر کشورهای منطقه ساحل، منطقه ای خشک در جنوب صحراهای آفریقا، برای قطع روابط با کشورهای غربی است. آنها به طور فزاینده ای به سمت روسیه حرکت می کنند. به گفته مقامات آمریکایی، دیپلمات های آمریکایی در چند هفته گذشته به دنبال حفظ یک توافقنامه همکاری نظامی با دولت نظامی نیجر بودند، اما در نهایت نتوانستند به مصالحه دست یابند.

علاوه بر این، سی ان ان گزارش می کند که این اقدام چاد در یک دوران بحرانی برای منافع آمریکا در آفریقا انجام می شود و همزمان مقامات آمریکایی هشدار داده اند که نفوذ روسیه در سرتاسر قاره آفریقا در حال گسترش می باشد.

«ژنرال مایکل لانگلی» فرمانده فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا (آفریکام) پیشتر خطاب به کمیته نیروهای مسلح سنا ادعا کرد: «روسیه با سرعت بالا تلاش می کند کنترل آفریقای مرکزی و هم چنین منطقه ساحل را به دست بگیرد. تعدادی از کشورها در نقطه اوج تسخیر توسط فدراسیون روسیه هستند زیرا آنها برخی از روایات دروغین خود را در سراسر لیبی و مغرب پخش می کنند.»

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تهدید چاد به اخراج نیروهای آمریکایی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تهدید چاد به اخراج نیروهای آمریکایی"، کلیک کنید.