تهران قدیم | یک زمانی نام این خیابان در تهران استالین بود؛ عکس برای 70 سال قبل

به گزارش فطر نیوز از سازمان اسناد و کتابخانه ملی، محمود پاکزاد از اولین عکاسانی است که تاریخ خیابان های تهران را مصور و مستند کرده است، البته از جمله شهرهایی که پاکزاد برای عکاسی به آن ها سفر کرده می توان به اصفهان، شیراز، تبریز، گرگان، اهواز،آبادان، خرمشهر، همدان، آذربایجان، قم، شهرهای شمالی ایران اشاره کرد. پاکزاد در سال 1377 خودش را بازنشسته کرد و در سال 1378 عکس های خود را به سازمان اسناد ملی اهدا کرد.

تصویر زیر از مجموعه آثار محمود پاکزاد مربوط به خیابان استالین در سال 1333 در تهران است، این خیابان در سال های بعد از انقلاب اسلامی به «میرزا کوچک خان» تغییر نام داد. به گزارش ایرنا، خیابان «میرزا کوچک خان» ریشه از خیابان سی تیر می گیرد و خود را به تقاطع خیابان نوفل لوشاتو می رساند. در سال 1323 بعد از برگزاری کنفرانس مهم رهبران سه کشور امریکا، انگلیس و شورودی در تهران، سه خیابان مهم تهران به نام سه رهبر این کشورها نامگذاری شد. خیابانی که این روزها به نام خیابان میرزا کوچک خان می شناسیم، از آن سال نام خیابان استالین را به خود گرفت. نام این کوچه برای غریبه ها، بخشی از زندگی میرزای جنگل را به تصویر می کشد که دلیل نامگذاری این کوچه شده است. یکی از دلایل این نامگذاری نزدیک بودن این خیابان به سفارت شوروی بود. قصه «میرزا کوچک خان» شدن این خیابان به بعد از پیروزی انقلاب بر می گردد و دلیل نامگذاری این کوچه به نام میرزا کوچک خان هم باز به دلیل همجواری و نزدیک بودن به سفارت روسیه بود؛ میرزا کوچک خان و نهضت جنگل، باید برای همیشه در حافظه تاریخی روس ها باقی می ماند.

تهران قدیم | یک زمانی نام این خیابان در تهران استالین بود؛ عکس برای 70 سال قبل

233233

تهران قدیم | یک زمانی نام این خیابان در تهران استالین بود؛ عکس برای 70 سال قبل

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تهران قدیم | یک زمانی نام این خیابان در تهران استالین بود؛ عکس برای 70 سال قبل" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تهران قدیم | یک زمانی نام این خیابان در تهران استالین بود؛ عکس برای 70 سال قبل"، کلیک کنید.