ثبات بازار ارز دستاورد وعده صادق است

ثبات بازار ارز دستاورد وعده صادق است

رییس مرکز پژوهش های مجلس از تهیه و تدوین گزارشی در این مرکز در خصوص عملیات وعده صادق خبر داد و با اشاره به ثبات بازار ارز به عنوان یکی از دستاوردهای این عملیات، گفت: عملیات وعده صادق پایان ماجرا نیست، بلکه شروع دوره جدیدی از شکل گیری روایتِ ایران بزرگ، ایران منطقه ای و ایران بین المللی است.

به گزارش فطر نیوز، بابک نگاهداری از تهیه گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص عملیات وعده صادق خبر داد و گفت: بر اساس این گزارش عملیات وعده صادق را می توان یک اقدام راهبردی در نظر گرفت از آن جهت که نمی توان آن را صرفاً یک عملیات نظامی محدود در نظر گرفت.

وی اظهار کرد: این عملیات علاوه بر بعد نظامی – امنیتی که پاسخی به تجاوزگری دشمن بود و منجر به ایجاد بازدارندگی موثر در مقابل اقدامات آن شد، دارای ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی حقوقی بوده که عمدتا واجد فرصت های بی نظیری برای جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه اثرات و پیامدهای عملیات وعده صادق محدود به زمان حاضر نیست، افزود: گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص این عملیات ابعاد و زوایای مختلف این عملیات را بررسی کرده و همچنین دستاوردها، فرصت های ایجاد شده و همچنین آثار آن را در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و زیربنایی احصا کرده است.

وی در تشریح دستاوردهای دفاعی- امنیتی عملیات وعده صادق، توضیح داد: تقویت و افزایش توان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران یکی از این دستاوردها بود چراکه اقدام موثر نظامی در اعماق سرزمین های اشغالی از سال 1967 آرزوی تحقق نیافته بسیاری از کشورهای منطقه ای بوده است.

نگاهداری عملیات وعده صادق را از بزرگ ترین عملیات های ترکیبی در سطح منطقه ای و جهانی دانست و یادآور شد: شناسایی خلاءهای امنیتی سیستم های دفاعی- امنیتی رژیم صهیونیستی از دیگر دستاوردهای این عملیات بود چراکه گستردگی عملیات، تنوع مکان هایی که هدف قرار گرفت و سلاح هایی که در این عملیات استفاده شد، رژیم صهیونیستی را وادار کرد تا بیشتر فناوری های ضد موشکی آمریکایی و خود این رژیم را به کار ببرد. در مقابل جمهوری اسلامی ایران از هیچ سلاحی که رژیم از آن اطلاع نداشت استفاده نکرد، فقط از تعداد زیادی از پهپادها و موشک هایی که اطلاعات آنها از قبل موجود بود، استفاده کرد.

وی هدف قرار دادن مراکز راهبردی رژیم صهیونیستی، افزایش شکاف میان رژیم صهیونیستی و آمریکا و تغییر معادلات منطقه ای و تقویت محور مقاومت، را از دیگر دستاوردهای دفاعی- امنیتی عملیات وعده صادق بر شمرد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس در تبیین دستاوردهای دیپلماتیک و سیاست خارجی این عملیات به مواردی چون تقویت محور دیپلماتیک ایران- روسیه- چین، اثبات ناکارآمدی شورای امنیت سازمان ملل متحد، کاهش اعتبار بازدارندگی ایالات متحده در برابر ایران، جلب حمایت افکار عمومی منطقه ای و جهانی به نفع ایران، هشدار به کشورهای همسو با رژیم صهیونیستی و تغییر معادله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

وی تصریح کرد: حمله مستقیم ایران به سرزمین های اشغالی، شرایط سخت تری را برای عادی سازی روابط ایجاد کرد.

نگاهداری برخی دستاوردهای عملیات ترکیبی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از منظر سیاست داخلی را برشمرد و گفت: از جمله این دستاوردها می توان به افزایش سرمایه اجتماعی نظام، تقویت همگرایی سیاسی بین جریان های سیاسی، تقویت همگرایی سیاسی بین جریان های سیاسی، تقویت احساس غرور و روحیه خوداتکایی ملی و تقویت اقتدار ملی و انسجام اجتماعی اشاره کرد. 

وی ادامه داد: عملیات وعده صادق منجر به تقویت اعتماد سیاسی در سه سطح افزایش اعتماد و اعتبار ساختار سیاسی، افزایش اعتماد به نیروهای مسلح شد ضمن آنکه طراحی و اجرای این عملیات با استفاده از موشک ها و پهپادهای بومی منجر به حیرت، تعریف و تمجید کارشناسان و متخصصان بین المللی شد که می تواند منجر به خوداتکایی، تقویت باور و روحیه ملی در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت شود. 

رییس مرکز پژوهش های مجلس در تشریح فرصت های ایجاد شده از طریق عملیات وعده صادق گفت: از فرصت پیش آمده می توان برای آتش بس و پایان دادن به جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه استفاده کنیم و به طراحی و تولید تسلیحات مرتبط با ویژگی های سیستم دفاعی این رژیم بپردازیم. 

وی ادامه داد: فراهم شدن بازار صادراتی برای تجهیزات نظامی داخلی، به ویژه صنایع هوافضا، بی ثباتی سیاسی داخلی در رژیم صهیونیستی، فعال سازی فراکسیون مقاومت و انتفاع حداکثری از دبیرخانه های مجامع پارلمانی مستقر در ایران از دیگر فرصت هایی است که پس از عملیات وعده صادق برای جبهه مقاومت ایجاد شده است. 

نگاهداری گفت: بعد از عملیات وعده صادق، صهیونیست ها بیش از پیش دریافته اند که ادامه جنگ در غزه تا چه اندازه می تواند موجبات رویارویی همه جانبه محور مقاومت با آنها را در پی داشته باشد. این موضوعی است که می تواند بستری  برای اعمال فشار بیشتر بر این رژیم غاصب جهت پایان دادن به جنایت هایش در غزه باشد. 

وی در ادامه با اشاره به بازطراحی الگوی حکمرانی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران پس از عملیات «وعده صادق» مبتنی بر حکمرانی و فناوری های نرم اجتماعی، گفت: دو ظرفیت مهم ایجاد شده یعنی امید و اعتماد عمومی مردمی و باور سیاستمداران و نخبگان سیاسی به قدرت جمهوری اسلامی ایران بایستی شالوده اصلی شکل گیری حکمرانی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران پس از عملیات وعده صادق باشد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس در تشریح نقش مجلس در حکمرانی داخلی کشور و جهان اسلام پس از عملیات وعده صادق به دو محور پایه ریزی نظام حکمرانی قوی داخل کشور و پیشگامی در نهادینه سازی حکمرانی نرم در کشورهای منطقه و جهان اسلام اشاره کرد و گفت: ساماندهی و هدایت دستگاه های کشوری و لشگری برای افزایش عمق راهبری جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه و جهان اسلام مبتنی بر حکمرانی نرم و همچنین نقش آفرینی مجلس شورای اسلامی در زیست بوم پارلمانی کشورهای منطقه و جهان اسلام، از دستاوردهای این عملیات است.

وی همچنین در خصوص آینده حمکرانی منطقه ای پس از عملیات وعده صادق، گفت: عملیات وعده صادق، سیمای جدیدی از تصویر حکمرانی تاب آور نشان داد که چگونه حکومت ایران می تواند آینده پذیر، آماده و بازیگر در برابر تهدیدات پیچیده و آشوبناک باشد.

نگاهداری تاکید کرد: عملیات وعده صادق  پایان ماجرا نیست، بلکه شروع دوره جدیدی از شکل گیری روایتِ ایران بزرگ، ایران منطقه ای و ایران بین المللی است و نشان می دهد عمق راهبردی و فرا سرزمینی ایران، فقط موشک ها و پهپادهایی نیستند که از مسافت 1500 کیلومتری شلیک شدند و ناظران را در حیرت و شگفتی فرو بردند بلکه نشان می دهد حرف جدید ما برای جهان آینده چیست.

وی دستاوردهای راهبردی-اقتصادی عملیات وعده صادق را در سه دسته ایجاد ثبات بیشتر در بازار ارز، امکان تعریف و ایجاد بسته های تحکم و اجبار در مقابل تامین منافع و روان شدن امکان اخلال در مسیرهای دریایی آیمک، توصیف کرد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس یادآور شد: کریدور آیمک بر خلاف تصور عامه یک مسیر لجستیکی و حمل و نقلی نبوده و حاصل توافق سطح بالای اقتصاد سیاسی مراکز قدرت جهانی است. 

وی ادامه داد: این کمربند خود را در روابط سیاسی سطح بالا، روابط تجاری جدید، توسعه زیرساخت نوین، همکاری های امنیتیِ بازتعریف شده و به طور کلی نظم نوین منطقه ای نشان می دهد. 

نگاهداری اضافه کرد: یکی از محورهای اساسی پیشبرد این کمربند معامله عادی سازی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی بوده است که با عملیات وعده صادق برهم ریخت. 

رییس  مرکز پژوهش های مجلس به دستاوردهای فناورانه عملیات وعده صادق را اشاره و تصریح کرد: این عملیات را می توان یک الگویی از بازدارندگی همه جانبه منبعث از اسناد کلان و سیاست های کلی نظام شامل چهار رکن و مولفه اساسی مشارکت مردمی، خودکفایی، بازدارندگی فناورانه صنعتی اعم از موشکی و پهپادی و بازدارندگی منتج از فناوری های سایبری و مبتنی بر هوشمندسازی برشمرد.  

وی با بیان اینکه عملیات وعده صادق پایان تبلیغات نفوذناپذیری پدافند هوایی رژیم اشغالگر قدس بود، بیان کرد: سامانه های متعدد پدافندی در این عملیات شامل سامانه های پدافندی مستقر در پایگاه های نظامی آمریکا در عراق، سوریه و اردن، جنگنده های پرتعداد آمریکایی، انگلیسی و رژیم صهیونیستی در طول مسیر، سامانه های پدافندی ناوهای آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و … مستقر در دریای سرخ و مدیترانه، سامانه های پدافندی برد بلند پیکان و میان برد فلاخن داوود رژیم صهیونیستی و سامانه پدافندی برد کوتاه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی در مسیر فلسطین اشغالی قرار داشتند که همگی در این عملیات استفاده شدند.

نگاهداری گفت: در این عملیات موشک های استفاده شده از سوی جمهروی اسلامی ایران در سطح فناوری متوسط قرار داشتند. به همین جهت این موضوع اهمیت می یابد که در پاسخ هوایی نیروی هوافضای سپاه جمهوری اسلامی ایران به رژیم اشغالگر قدس، استفاده از تدبیر مشت بسته قابل طرح است، یعنی از دستاوردهای پیشرفته و تجهیزات نوین خود نظیر پهپادهای مدرن و موشک های فراصوت هوشمند و سایر تدابیر نظامی جهت تخریب بالا استفاده نکرده و صرفاً به برخی پهپادها و موشک های اقتصادی جهت نمایش اقتدار و ارزیابی توان حداکثری پدافند دشمن بسنده کرده است.

وی با اشاره به اهمیت روایت سازی از عملیات وعده صادق، گفت: بزرگ ترین مولفه های نبرد روایت ها تعریف جایگاه رسانه به عنوان روایت پرداز اصلی است از همین رو ضرورت دارد که روایت های پرداخته شده در نهادهای مختلف حاکمیت، ضمن حفظ وحدت گفتمانی، موجب تقویت یکدیگر باشند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه یکی از مهم ترین مولفه های موفقیت یک روایت توان درنوردیدن مرزهای جغرافیایی است، گفت: این مهم غالباً وابستگی جدی ای به واقعه مورد روایت دارد. واقعه روایت صادق، تمام ویژگی های تحقق چنین موفقیتی را به صورت یک جا در خود داشت.

پایان خبر فطر نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ثبات بازار ارز دستاورد وعده صادق است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ثبات بازار ارز دستاورد وعده صادق است"، کلیک کنید.