جانمایی دانش بومی در تجاری سازی صنعت خودروسازی

اقتصاد دانش و رییس جمهور آینده /2

جانمایی دانش بومی در تجاری سازی صنعت خودروسازی

یک کارشناس صنعت خودروسازی گفت: در شرکت های دانش بنیانی جوانان نخبه با ایده های کاربردی از حضور در بخش های مختلف تولیدی استقبال می کنند؛ اما در کمال تاسف این صاحبان ایده در سیکلی معیوب قرار گرفته اند که تمام تلاش آنان نهایتا به تولید نمونه اولیه ختم می شود. مشکل اصلی صنعت خودروسازی ضعف در اتصال ایده ها به بخش تولید و همچنین تجاری سازی ایده ها است، که با تدبیر دولت جدید قابل حل است.

بابک صدرایی این کارشناس صنعت خودروسازی در خصوص چرایی نفوذ ضعیف دانش بنیان در صنعت خودروسازی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز گفت: در شرکت های دانش بنیانی قطعا جوانانی با ایده های ناب و کاربردی داریم، اما در کمال تاسف این جوانان در سیکلی معیوب قرار گرفته اند که تمام تلاش آنان نهایتا به تولید نمونه ای اولیه ختم می شود. مشکل اصلی صنعت خودروسازی در اتصال ایده ها به بخش تولید و همچنین تجاری سازی ایده ها است.

صدرایی ادامه داد: رییس جمهور جدید با تدابیر علمی وبه کارگیری متخصصان در دستگاه های اجرایی مرتبط با صنایع مختلف به ویژه زنجیره خودروسازی، باید ضعف خودروسازی کشور را در اتصال دانش بومی به تولید محصولات و تجاری سازی ایده ها را به قوت تبدیل کند.

وی ادامه داد: این بحث باید به دقت کارشناسی شده و گلوگاه های تحقق این امر مشخص شود. همچنین بایستی مراحل ساخت خودرو در ایران مشخص شده و مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد. از خودروی درون سوز گرفته تا خودرو های هیبرید به یک باره طراحی و ساخته نمی شوند؛ لذا پیشنهاد می شود که مرز شرکت های ایده پرداز و اجرا کننده مشخص شود.

صدرایی در ادامه گفت: برخی از شرکت ها توانایی ایده پردازی و همچنین اتصال این ایده به دستور کار تولید کنندگان را دارند؛ ازهمین جهت توجه ویژه به این نوع شرکت ها حایز اهمیت است.

 

صنعت خودروسازی
توقف زمان در خودروسازی کشور

صدرایی اظهار کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل صنعت خودرو در کشور توقف زمان در این صنعت است. برخی پلتفرم ها چهار دهه است که در صنعت خودروسازی کشور متوقف شده اند و صنعت نیز از ایجاد ارتباط با جهان برای دریافت اطلاعات به روز ناتوان است. از همین رو باید شرایط را فراهم کرد که خودروساز از بروزرسانی خود ناگزیر باشد.

وی ادامه داد: برای آن که خودروساز را تشویق به همکاری با دانش بنیان ها برای بروزرسانی محصولات کنیم، نیازی به مصوبات خاص و … نیست؛ بلکه با آزاد سازی قیمت ها و کاهش تعرفه واردات خودرو می توان رقابت را به کشور بازگرداند. اجرای این فعل ساده خودروساز را مجاب می کند تا در سیستم ها و ساختار های خود، خدمت رسانی و خدمات پس از فروش و تولید محصولات باکیفیت تجدید نظر کند. تا زمانی که بازار مهندسی شده و انحصاری در دسترس است هیچ کس برای تولیدخودروی مدرن و بروزرسانی محصولات خود هزینه نخواهد کرد.

چگونه دانش بنیان های ایده پرداز را به سازندگان متصل کنیم

این کارشناس صنعتی خودروسازی گفت: حلقه مفقوده صنعت در سال های اخیر همانطور که بار ها به آن اشاره شده است، عدم ارتباط موثر بین دانش بنیان ها و دانشگاهیان با صنعت است. در واقع صنعت حاضر به خرید ایده های این دانش بنیان ها نشده اند. دانش بنیان ها بار ها در زمینه طراحی گیربکس و تقویت موتور و حتی طراحی بدنه وارد شده اند، اما این ایده ها کمتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: ریشه این عدم استقبال را باید در بازار مهندسی شده و وجود نداشتن رقابت در بازار خودرو دید. دلیل این واماندگی را باید در این دید که شرکت های خودروساز احساس نکرده اند که اگر تغییر در محصول ندهند و از ایده های روز دنیا استفاده نکنند، مشتریان خود را از دست خواهند داد. به همین جهت اولین و آسان ترین راه برای اتصال دانش بنیان ها به صنعت خودرو و به روز رسانی این صنعت ایجاد جو رقابتی در کشور است.

آیا شرکت های خودرویی دانش بنیان کوچک خودروی لوکس خواهند ساخت؟

صدرایی در خصوص ساخت خودرو های ویژه و به اصطلاح لیمیتد توسط دانش بنیان ها گفت: با توجه به تیراژ پایین خودرو ها در ایران و همچنین نوع نگرش ایرانی ها به خودرو کار این چنین شرکت ها برای بازار داخلی بسیار سخت است. چنین ابداعاتی در چین با بیش از 30میلیون دستگاه تولید و تقاضای مضاعف قطعا بیشتر از بازار داخلی طرفدار خواهد داشت.

 

صنعت خودروسازی
اهمیت تجربه برای دانش بنیان های خودرویی

صدرایی تاکید کرد: با دستور و بخشنامه و اخذ تسهیلات یک شبه دانش بنیان خودرویی تولید نمی شود. اولین توصیه به دانش بنیان های خودرویی این است که به مرور وارد صنعت خودروسازی شده و در هر مرحله از مشورت و حتی تجربه همکاری با دیگر شرکت های خارجی بهره مند شوند.

وی ادامه داد: دانش بنیان اگر بخواهد به رسالت خود عمل کند باید با کار کردن کنار دیگر فعالان، حتی خارج از کشور تجربه مدیریتی و فنی لازم را کسب کرده و ترکیب این تجربه با ایده های نوین را به بازار بیاورد. این کسب تجربه باید شرایطی را فراهم کند که این آفریده توانایی حضور در بازار جهانی را داشته باشد. همیچنین لازم است شرایطی فراهم شود که دانش بنیان ها نیز صنعت را باور کنند.

جانمایی دانش بومی در تجاری سازی صنعت خودروسازی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جانمایی دانش بومی در تجاری سازی صنعت خودروسازی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جانمایی دانش بومی در تجاری سازی صنعت خودروسازی"، کلیک کنید.