حرکت جدی بنیاد ملی علم ایران به سوی تولیدات فاخر علمی است

معاون علمی رییس جمهور:

حرکت جدی بنیاد ملی علم ایران به سوی تولیدات فاخر علمی است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: حرکت جدی بنیاد ملی علم ایران به سوی تولیدات فاخر علمی و دست یابی به مرجعیت علمی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز،  بیست و ششمین جلسه هییت امنای بنیاد ملی علم ایران با حضور دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور و با رویکرد ارایه گزارش فعالیت ها و برنامه های امسال بنیاد ملی علم ایران برگزار شد.

دهقانی، طی سخنانی در این نشست گفت: بنیاد ملی علم ایران، با توجه به ارتقای ساختاری خود از یک سو و افزایش بودجه ای که سال گذشته داشت، نقش ارزشمند و درخور توجهی را در حمایت و توسعه پژوهش های بنیادین و تولید علم کشور ایفا کرد. اما علیرغم این عملکرد مثبت، بودجه بنیاد به یک سوم کاهش یافت که برای اصلاح آن و کمک به ادامه روند حمایت های گسترده از تولیدات علمی، به صورت مستمر با دستگاه های ذیربط در حال پیگیری و مذاکره هستیم.

ون علمی، فناوری و اقتصاد دنش بنیان ریاست جمهوری یکی از ماموریت های اصلی بنیاد ملی علم ایران را کمک به طرح های علمی در ابعاد ملی و بین المللی در ابعاد کلان و ناظر به آینده دانست و افزود: تلاش داریم  مسیر حرکتی بنیاد علم را به سمت و سوی حمایت از تولید علم فاخر و دست یافتن به خروجی های علمی فاخر سوق بدهیم و بر همین اساس، امسال برنامه های جدی بنیاد علم برای حمایت از تولیدات فاخر علمی با رویکرد دست یابی به مرجعیت علمی، به طور جدی دنبال می شود.

دهقانی با اشاره به برنامه ریزی جدی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای تربیت و پرورش نیروی انسانی دانش آموخته و متخصص در حوزه های گوناگون علمی و فناورانه عنوان کرد: به طور مثال در حوزه کوانتوم برای تربیت حداقل دو هزار نفر نیروی انسانی خبره و متخصص برنامه ریزی شده است و این رویکرد، به شکل های مختلف از جمله همکاری با دانشگاه ها، حمایت از استادان تراز، حمایت های ذیل ستادهای توسعه فناوری از پرورش نیروی انسانی و دیگر شکل های حمایتی، اجرا می شود.

وی بر ضرورت استمرار هم اندیشی و تعامل اعضای هییت امنا تاکید کرد و گفت: وقتی قرار است یک کار بنیادین علمی در بنیاد علم دنبال می شود، باید نشست ها به صورت مستمر و با فواصل کم تر برگزار شود. می بایست نظرات همه اعضا دریافت و در نهایت برآیند این نظرات، به یک خط سیر تبدیل شده و خط مشی بنیاد قرار بگیرد.

حمایت از تولید پژوهش های بنیادی و با کیفیت در سال جاری 

علی محمد سلطانی، رییس بنیاد ملی علم ایران در این نشست به ارایه گزارشی تفصیلی از اقدامات صورت گرفته در سال 1402 پرداخت و گفت: سامانه ای از سال گذشته راه اندازی شده که تمامی اطلاعات بنیاد علم روی این سامانه قرار داده شده است. در قالب سامانه انتشار اطلاعات حمایت های بنیاد علم ایران، جزییات حمایت ها، نحوه دریافت و اطلاعات کاملی از طرح ها به طور دقیق ارایه شده است.

دبیر هییت امنای بنیاد علم ایران افزود: تدوین برنامه راهبردی چهار ساله با رویکرد افزایش کیفیت تولیدات علمی از مهم ترین برنامه های بنیاد علم ایران در سال جاری است. بنیاد همچنین اهدافی همچون افزایش سهم و کیفیت پژوهش های بنیادی، هدفمندسازی پژوهش های کاربردی و حمایت از مساله محوری و ماموریت گرایی، تدوین قالب های ترویج علم، حمایت از رویدادهای شب علم و بهبود فرآیندها در داوری و نظارت طرح ها را دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آناف، در این جلسه، ضمن بحث و گفت وگو پیرامون اعضای کمیسیون دایمی هییت امنا و نحوه تشکیل و فعالیت کمیسیون دایمی، شیوه اعطای حمایت های بنیاد به اعضای هییت امنا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیشنهاد شد که استفاده اعضای هییت برای حمایت از طرح رساله دکتری و پسادکتری بدون پرداختی به استاد راهنما و با مسیول طرح از حمایت های تحقیقاتی بنیاد بلامانع است و تصمیم گیری درباره ارزیابی و پذیرش درخواست اعضای هییت امنا با کمیته ای متشکل از رییس و چهار نفر از اعضای هییت امنای بنیاد خواهد بود.

همچنین در این نشست،  پیمان صالحی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، علی اکبر رشاد، نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، صادق واعظ زاده، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی اکبر موسوی موحدی و ایمان افتخاری از اعضای هییت امنای بنیاد علم ایران حضور داشتند.

حرکت جدی بنیاد ملی علم ایران به سوی تولیدات فاخر علمی است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حرکت جدی بنیاد ملی علم ایران به سوی تولیدات فاخر علمی است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حرکت جدی بنیاد ملی علم ایران به سوی تولیدات فاخر علمی است"، کلیک کنید.