«داروی رشد مجدد دندان» تولید شد

«داروی رشد مجدد دندان» تولید شد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز، پژوهشگران ژاپنی اعلام کردند که انجام آزمایش های بالینی اولین «داروی رشد مجدد دندان» در دنیا از ماه سپتامبر امسال در بیمارستان دانشگاه کیوتو این کشور آغاز می شود.

این دارو پس از دریافت تایید ایمنی، به بیمارانی که به طور مادرزادی فاقد مجموعه کامل دندان هستند داده خواهد شد تا اثربخشی آن بررسی شود. محققان امیدوارند فروش این دارو را در سال 2030 آغاز کنند.

هرچند تقریبا همه انسان ها به طور معمول 32 دندان دارند، اعتقاد بر این است که حدود 1 درصد از جمعیت جهان از یک بیماری مادرزادی به نام «آژنزی دندانی» رنج می برند که باعث عدم رشد یک یا چند دندان می شود.

این بیماری نه تنها غذا خوردن بلکه روند تکلم و بلع بیمار را نیز دچار مشکل می کند. در این میان فقدان شش دندان یا بیشتر، وضعیتی که به نام «الیگودونشیا» شناخته می شود، ارثی است و گفته می شود که حدود 0.1 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار داه است.

به گفته بیمارستان کیتانو در بخش کیتا اوزاکای ژاپن، مرحله اول آزمایشات بالینی از سپتامبر امسال تا اوت 2025 ادامه خواهد داشت.

این دارو در ابتدا برای تایید اثربخشی به صورت وریدی به 30 داوطلب سالم بین 30 تا 64 سال تزریق می شود. این افراد باید حداقل یک دندان پشتی نداشته باشند تا در صورت اثرگذاری دارو و شروع رشد دندان مشکلی برایشان پیش نیاید. هرچند در مطالعات حیوانی تا به امروز این دارو بی خطر بوده و هیچ عارضه جانبی عمده ای دیده نشده است.

در مرحله بعد، این دارو در بیمارستان کیتانو برای بیماران مبتلا به کمبود مادرزادی دندان تجویز می شود. محققان قصد دارند در این مرحله شرکت کنندگان را به افراد بین 2 تا 7 سال که حداقل 4 دندان خود را از بدو تولد از دست داده اند، محدود کنند.

در واقع هنگامی که همه چیز طبیعی باشد، روند رشد پس از جایگزینی دندان دایمی به جای دندان شیری متوقف می شود. بر این اساس دانشمندان با تمرکز بر روی این پروتیین، یک پادتن تولید کرده اند که می تواند به طور موقت از عملکرد این پروتیین جلوگیری کرده و به دندان های جدید اجازه رشد دوباره بدهد.

پیشتر تزریق این دارو به موش هایی که تعداد دندان هایشان به طور مادرزادی کم بود، باعث شده بود تا آن ها دوباره دندان دربیاورند.

تیم تحقیق می گوید داروی جدید در آینده می تواند نه تنها در افراد دارای بیماری های مادرزادی، بلکه برای کسانی که به هر دلیلی دندان های خود را از دست داده اند استفاده شود و کاری کند که آن ها بار دیگر دندان دربیاورند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«داروی رشد مجدد دندان» تولید شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«داروی رشد مجدد دندان» تولید شد"، کلیک کنید.