رشد نرخ تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه متوالی

رشد نرخ تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه متوالی

آفتاب‌‌نیوز :

مرکز آمار ایران امروز گزارش ماهانه تورم خردادماه سال ۱۴۰۳ را منتشر کرد. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی این مرجع آماری، تورم سالانه در سومین ماه امسال نیز روندی نزولی را طی کرده است. با این حال، تورم نقطه به نقطه خردادماه، صعودی شد و نرخ تورم ماهانه نیز نسبت به اردیبهشت‌ماه ثابت باقی ماند.

طبق گزارش منتشر شده توسط مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه کشور در خردادماه سال جاری، نسبت نرخ تورم ماهانه در اردیبهشت‌ماه، تغییری را تجربه نکرد و بار دیگر رقم ۲.۸ درصد را به ثبت رساند. به این ترتیب نرخ تورم ماهانه همچنان در بالاترین سطح خود در ۶ ماهه اخیر قرار دارد.

به علاوه، نرخ تورم ماهانه در حالی معادل ۲.۸ درصد ثبت شد که در خرداد ماه سال گذشته، سطح عمومی قیمت‌ها دو درصد رشد کرده بود.

با استناد به آمار و ارقام موجود در گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده خردادماه، نرخ تورم نقطه به نقطه پس از اینکه در اردیبهشت‌ماه به روند نزولی خود پایان داد و روی مدار صعودی قرار گرفت؛ در خردادماه نیز به رشد خود ادامه داد و به ۳۱.۹ درصد رسید.

نرخ تورم نقطه به نقطه، نشان‌دهنده تغییر قیمت یک سبد مصرفی یکسان در یک نقطه زمانی معین، نسبت به همان نقطه زمانی در سال قبل است. به عبارت دیگر، قیمت سبد مصرفی خانوار در خردادماه امسال، ۳۱.۹ درصد نسبت به خردادماه سال گذشته افزایش داشته است. لازم به ذکر است که نرخ تورم نقطه به نقطه در خردادماه سال ۱۴۰۲ عدد ۴۲.۶ درصد را به ثبت رسانده بود.

داده‌های گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که با وجود رشدی که در نرخ تورم نقطه به نقطه دیده می‌شود، نرخ تورم سالانه روند نزولی خود را حفظ کرده و در خردادماه امسال به نرخ ۳۶.۱ درصد رسیده است. نرخ تورم سالانه خردادماه، بیانگر درصد تغییرات میانگین ارقام ثبت شده در شاخص قیمت، در ۱۲ ماه منتهی به خردادماه امسال، نسبت به دوره مشابه قبل است.

نرخ تورم سالانه در اردیبهشت‌ماه امسال، برابر با ۳۷ درصد بود و در خردادماه با کاهش ۰.۹ واحد درصدی مواجه شد. همچنین این نرخ در مقایسه با خردادماه سال قبل نیز افتی درصدی را تجربه کرده است.

نرخ تورم سالانه از اردیبهشت‌ماه سال گذشته روندی تماما نزولی را طی کرده؛ در نتیجه، این نرخ در خردادماه، پایین‌ترین نرخ تورم از بهمن ماه سال گذشته به این سو را تجربه کرد.

رشد نرخ تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه متوالی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد نرخ تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه متوالی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد نرخ تورم نقطه به نقطه برای دومین ماه متوالی"، کلیک کنید.