سخنگوی پنتاگون با تکرار ادعاهای ضد ایرانی: نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار نمی دهیم

سخنگوی پنتاگون با تکرار ادعاهای ضد ایرانی: نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار نمی دهیم

به گزارش فطر نیوز پاتریک (پت) رایدر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن پس از حملات روز جمعه این کشور به عراق و سوریه و اعتراض دولت عراق مدعی شد: « حملات ما عمدتا بر نیروهای نیابتی ایرانی متمرکز بود و نیروهای رسمی امنیتی عراق را هدف قرار نمی دهیم.»

این در حالی است که وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد «دیاری احمد مجید» رییس اداره آمریکا در آن وزارتخانه با احضار «دیوید بیرکر» کاردار موقت آمریکا در عراق یادداشت اعتراض آمیز دولت بغداد علیه تجاوز آمریکا به منطقه عکاشات و القایم را تسلیم وی کرد. این حمله هوایی منجر به شهادت و زخمی شدن شماری از شهروندان از جمله غیرنظامیان و تخریب ساختمان ها و اموال شهروندان عراقی شد.

سخنگوی پنتاگون دولت عراق را شریک واشنگتن خواند و از بغداد برای قدردانی کرد و مدعی شد: در مبارزه با تروریسم با عراق، همکاری نزدیک داریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سخنگوی پنتاگون همچنین پس از آنکه معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که عراق قبل از حملات آمریکا در دوم فوریه (13 بهمن) به این کشور اطلاع نداشت اما بلافاصله پس از انجام این حملات به مقامات آن کشور اطلاع داده شده است، مدعی شد: ما به طور مداوم با عراقی ها ارتباط برقرار کرده ایم.

پاتریک رایدر ادعا کرد: همیشه به آنها اطلاع می دهیم که این حق را برای خود محفوظ می دانیم که به حملات علیه نیروهای خود پاسخ دهیم.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با تکرار ادعاهای ضد ایرانی به رغم تکذیب آن از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران مدعی شد: ما می دانیم که ایران به گروه هایی که به نیروهای ما حمله می کنند بودجه، تجهیزات و آموزش ارایه می دهد.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام 13 بهمن ماه 1402 برابر با دوم فوریه 2024 با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن رییس جمهور این کشور ، ارتش این کشور، حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه گروههای مقاومت انجام دادند.

هشتم بهمن ماه 1402 برابر با 28 ژانویه 2024 در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک آمریکایی در اردن، سه سرباز ارتش آمریکا کشته و دهها نفر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت: «ما ارزیابی می کنیم که 80 هدف از 85 هدف متعلق به شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه را هدف قرار دادیم.»

سخنگوی پنتاگون در عین حال افزود: «اکنون هیچ برآوردی از سوی آمریکا در مورد تلفات نیست اما می توان نتیجه گرفت که احتمالاً در این حملات، تلفاتی به شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق سوریه وارد شده است و ارزیابی ها هنوز ادامه دارد.»

این مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا همچنین گفت که بر اساس نشانه های اولیه، اطلاعی از اینکه فردی ایرانی در حملات اخیر آمریکا در سوریه و عراق کشته شده باشد، ندارد.

رایدر در ادامه درباره حملات آمریکا و متحدانش به انصارالله یمن گفت: ما به همراه متحدانمان 36 هدف حوثی ها (انصارالله یمن) از جمله انبارهای تسلیحات و سیستم های دفاع هوایی آنها را هدف قرار دادیم.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا مدعی شد: هدف حملات ما تضعیف توانایی حوثی ها برای حمله به کشتی ها و اختلال در کشتیرانی در دریای سرخ است.

به گزارش ایرنا، آمریکا و انگلیس با همراهی 8 کشور دیگر، 21 دی ماه جاری برابر با 11 ژانویه 2024 در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل 20 دی ماه جاری برابر با 10 ژانویه 2024، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره 2722 علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت های واشنگتن از رژیم اسراییل در بمباران غزه، تصویب کرد.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا 18 ژانویه 2024 برابر با 28 دی ماه 1402 در بیانیه ای اعلام کرد واشنگتن بار دیگر جنبش انصارالله یمن را در فهرست گروه های به اصطلاح تروریستی خود قرار داده است و این تصمیم پس از 30 روز اجرایی می شود.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با بیان این ادعا که «آمریکا در واکنش به تهدیدها و حملات مستمر در دریای سرخ، انصارالله یمن را که به حوثی ها نیز معروف است، به عنوان تروریست ویژه جهانی معرفی کرد»، گفت: اگر انصارالله حملات خود را در دریای سرخ و خلیج عدن متوقف کند، آمریکا فورا در این نامگذاری ارزیابی مجدد خواهد کرد.

متیو میلر سخنگوی وزرات خارجه آمریکا گفت که انصارالله یمن یک گروه «تروریست جهانی ویژه» معرفی خواهد شد و این موضوع از 16 فوریه (27 بهمن ماه 1402) به بعد اجرایی خواهد شد.

این حملات پس از آن انجام شد که ارتش یمن طی هفته های گذشته در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی اسراییلی یا کشتی های عازم سرزمین های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب المندب هدف قرار داد. نیروهای ارتش یمن متعهد شده اند تا زمانی که رژیم اسراییل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی های این رژیم یا کشتی های عازم سرزمین های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

نیروهای ارتش یمن تاکید کرده اند که کشتیرانی در خیلج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سخنگوی پنتاگون با تکرار ادعاهای ضد ایرانی: نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار نمی دهیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سخنگوی پنتاگون با تکرار ادعاهای ضد ایرانی: نیروهای امنیتی عراق را هدف قرار نمی دهیم"، کلیک کنید.