سفیر ایران: پاسخ ما به اسراییل لازم و متناسب بود/ اهداف نظامی دقیق مورد اصابت قرار گرفت

در جریان نشست شورای امنیت؛

سفیر ایران: پاسخ ما به اسراییل لازم و متناسب بود اهداف نظامی دقیق مورد اصابت قرار گرفت

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل در نشست اضطراری شورای امنیت گفت: عملیات جمهوری اسلامی ایران کاملاً در راستای اعمال حق ذاتی ما برای دفاع از خود که ذیل ماده 51 منشور سازمان ملل متحد ذکر شده و توسط حقوق بین الملل به رسمیت شناخته شده است، انجام شد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز، «امیر سعید ایروانی» سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل، در جریان نشست اضطراری شورای امنیت، با اشاره به عملیات «وعده صادق» علیه رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: این اقدام همچنین به صورت دقیق و تنها اهداف نظامی را مورد اصابت قرار داد تا احتمال تشدید تنش به حداقل برسد و از آسیب غیرنظامیان جلوگیری شود.

متن کامل سخنان سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل در نشست امنیت سازمان ملل پیرامون: «وضعیت خاورمیانه» در مقر سازمان ملل در نیویورک در عصر یکشنبه به وقت محلی 26 فروردین ماه 1403 برابر با 15 آوریل 2024 به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم رییس.

از آن دسته از اعضای شورای امنیت که حملات نظامی رژیم اسراییل به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در سوریه را محکوم کرده و حق ذاتی ایران برای پاسخ به چنین حملات وحشتناکی را به رسمیت شناختند، قدردانی می کنم. همانطور که در مکاتبه دیشب اطلاع دادیم، نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران با موشک و پهپاد به اهداف نظامی اسراییل حمله کردند. این اقدام در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی به ویژه حملات نظامی این رژیم در 1 آوریل 2024 علیه اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران، که برخلاف بند 4 ماده 2 منشور سازمان ملل متحد بود، صورت پذیرفت.

عملیات جمهوری اسلامی ایران کاملاً در راستای اعمال حق ذاتی ما برای دفاع از خود که ذیل ماده 51 منشور سازمان ملل متحد ذکر شده و توسط حقوق بین الملل به رسمیت شناخته شده است، انجام شد. پاسخ ما لازم و متناسب بود. این اقدام همچنین به صورت دقیق و تنها اهداف نظامی را مورد اصابت قرار داد تا احتمال تشدید تنش به حداقل برسد و از آسیب غیرنظامیان جلوگیری شود.

متاسفانه در این سالن، برخی از اعضای شورای امنیت، از جمله ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، یک بار دیگر تصمیم گرفتند که چشم خود را بر روی واقعیت ببندند و از علل ریشه ای که منتهی به وضعیت فعلی شده، چشم پوشی کنند. این سه کشور ضمن اتخاذ رفتاری ریاکارانه، بدون در نظر گرفتن قصور و کوتاهی خود در اجرای تعهدات بین المللی شان در قبال صلح و امنیت در منطقه، به دروغ ایران را سرزنش و متهم کردند.

این سه کشور تلاش مذبوحانه و ناموفقی برای استفاده از دروغ، مجله فطر نیوز سازی، انتشار اطلاعات نادرست و استفاده از بازی مخرب تقصیر و سرزنش کردند. در تمام این مدت، آنها تعمداً حق ذاتی ایران برای پاسخ به نقض یک اصل اساسی حقوق بین الملل را نادیده گرفتند: مصونیت نمایندگان و اماکن دیپلماتیک از تعرض. علاوه بر این، این کشور ها دلایل ریشه ای وضعیت کنونی منطقه را نادیده گرفتند.

اکنون بیش از شش ماه است که این کشورها، به ویژه ایالات متحده، رژیم اسراییل را از هرگونه مسیولیت پذیری در قبال قتل عام غزه مصون می دارند. این کشور ها در حالی که حق ذاتی ایران برای دفاع از خود در برابر حملات نظامی رژیم اسراییل علیه اماکن دیپلماتیک ما را مردود می شمارند، با بی شرمی تمام کشتار و نسل کشی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع غزه را به بهانه دفاع از خود توجیح و لاپوشانی کرده اند. این کشور ها تلاش مذبوحانه ای برای توجیه و سرپوش گذاشتن بر جنایات رژیم اسراییل علیه مردم فلسطین با تفسیر های خودسرانه و گمراه کننده از دفاع از خود داشتند.

خانم رییس.

در پی حمله تروریستی و نظامی ناجوانمردانه رژیم اسراییل علیه اماکن دیپلماتیک ما در دمشق، پایتخت جمهوری عربی سوریه، جمهوری اسلامی ایران شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد را از این اقدام نادرست بین المللی و همچنین حق ذاتی خود بر اساس حقوق بین الملل برای پاسخگویی به چنین حملات نظامی تروریستی، مطلع کرد. همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن بررسی وضعیت موجود، خواستار اقدام مقتضی و محکومیت شدید جامعه جهانی علیه این جنایت هولناک شد.

ما از شورای امنیت خواستیم که این اقدام جنایتکارانه و تروریستی ناروا را به شدت محکوم کند و اقدامات قاطع و مناسب برای محاکمه سریع عاملان و جلوگیری از تکرار چنین جنایات وحشتناکی علیه اماکن دیپلماتیک هر کشور عضو اتخاذ کند. متاسفانه، شورای امنیت در انجام وظیفه خود برای حفظ صلح و امنیت بین المللی شکست خورده است.

به یاد دارید که روسیه مبادرت به پیشنهاد بیانیه مطبوعانی برای محکومیت این اقدام وحشیانه نمود. این بیانیه توسط چین، الجزایر و بسیاری از اعضا حمایت شد، اما ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه مقابل صدور آن ایستادند. جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با چنین شرایطی، جمهوری اسلامی ایران چاره ای جز اعمال حق ذاتی برای دفاع از خود بر اساس قوانین بین المللی نداشت.

خانم رییس.

دلایل اصلی وضعیت فعلی برای همه روشن است. از آغاز جنگ رژیم اسراییل علیه مردم فلسطین در غزه، بیش از 34 هزار غیرنظامی که دو سوم آنها کودک و زن بودند، کشته شده اند. تمامی زیرساخت های غیرنظامی توسط رژیم اسراییل هدف قرار گرفته و نابود شده است. حتی نیرو های بشردوستانه نیز از حملات نظامی این رژیم سرکش مصون نبوده اند.

فقدان پاسخگویی و انفعال شورا در قبال نسل کشی و جنایات جنگی رژیم اسراییل علیه مردم فلسطین، تنها این رژیم را وقیح تر کرده تا به نقض های خود ادامه دهد. ایالات متحده و متحدانش بیش از شش ماه است که مانع شورای امنیت شده اند و از رژیم اسراییل در برابر مسیولیت قتل عام غزه محافظت می کنند. آنها نه تنها از محکوم کردن رژیم اسراییل به خاطر این جنایات اجتناب می کنند، بلکه فعالانه سعی می کنند آنها را لاپوشانی کنند. تنها اولویت آنها حمایت و دفاع از رژیم اسراییل بدون توجه به عواقب و به هر قیمتی است. علیرغم فشار های بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که جملگی خواستار آتش بس می شوند، رژیم اسراییل از این قطعنامه ها سرپیچی کرده است. این رژیم در عوض، تمرکز خود را بر ارتکاب جنایات وحشیانه تر نهاده و هیچ توجهی به تعهدات حقوقی بین المللی ندارد.

خانم رییس.

این رژیم قانون گریز جنایات فجیع زیادی را علیه مردم ما مرتکب شده است. رژیم اسراییل به صورت وقیحانه و آشکارا مسیولیت خود را در قبال عملیات تروریستی علیه مقامات، دانشمندان و غیرنظامیان ایرانی و خرابکاری علیه زیرساخت های صلح آمیز هسته ای ما در سال های اخیر پذیرفته است.

رژیم اسراییل حتی تهدید های صریح به استفاده از سلاح هسته ای علیه یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد کرد. این رژیم تروریستی مسیول تمامی اعمال جنایتکارانه و تروریستی علیه ایران است و باید عواقب آن را متحمل شود. جمهوری اسلامی ایران بار ها و بار ها نسبت به عواقب فعالیت های مخرب رژیم بر صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی هشدار داده است. ایران حداکثر خویشتنداری را اعمال کرده است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که رژیم اشغالگر مسیولیت کامل عواقب خود را بر عهده بگیرد. این رژیم نمی تواند از پاسخگویی فرار کند.

خانم رییس.

اقدامات و جنایات بی ثبات کننده و غیرمسیولانه رژیم اسراییل علیه ملت های منطقه، تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است. سیاست نخست وزیر رژیم اسراییل، گسترش و تشدید درگیری در منطقه برای ماندن در قدرت است. اعضای شورای امنیت نباید اجازه دهند که شورای امنیت، گروگان جاه طلبی های چنین رژیم جنگ طلبی باشد.

زمان آن فرا رسیده که شورای امنیت مسیولیت خود را بر عهده بگیرد و به تهدید واقعی صلح و امنیت بین المللی رسیدگی کند. شورای امنیت باید به سرعت وظایف خود را طبق فصل 7 منشور در پاسخ به سرپیچی های وقیحانه رژیم اسراییل انجام دهد. شورای امنیت باید اقدامات فوری و تنبیهی برای وادار ساختن این رژیم به توقف نسل کشی و کشتار مردم غزه و پایبند نمودن آن به تعهدات خود به ویژه اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و دستورات الزام آور قانونی دیوان بین المللی دادگستری اتخاذ نماید.

خانم رییس.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسیول سازمان ملل متحد به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد متعهد بوده و بار دیگر بر تعهد خود به حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید می کند. جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید مجدد بر موضع ثابت خود، اعلام می دارد که به دنبال تشدید تنش یا جنگ در منطقه نیست. جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به هرگونه ماجراجویی نظامی بیشتر توسط رژیم اسراییل، بر عزم تزلزل ناپذیر خود برای دفاع از مردم، امنیت و منافع ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود در برابر هر گونه تهدید یا اقدامات تجاوزکارانه با شدت و مطابق قوانین بین المللی تاکید می کند. جمهوری اسلامی ایران در استفاده از این حق در صورت لزوم دریغ نخواهد کرد.

خانم رییس.

ایران هیچ قصدی برای درگیری با آمریکا در منطقه ندارد. ما تعهد خود را به صلح با اعمال خویشتنداری نسبت به مشارکت ارتش آمریکا در رهگیری پهپاد ها و موشک های ایرانی به سمت اهداف نظامی در سرزمین های اشغالی فلسطین نشان دادیم. این نشان دهنده تعهد ما به تنش زدایی و اجتناب از گسترش درگیری است. با این حال، اگر ایالات متحده عملیات نظامی علیه ایران، شهروندان یا امنیت و منافع آن را آغاز کند، جمهوری اسلامی از حق ذاتی خود برای پاسخگویی متناسب استفاده خواهد کرد.

سپاسگزارم.

سفیر ایران: پاسخ ما به اسراییل لازم و متناسب بود/ اهداف نظامی دقیق مورد اصابت قرار گرفت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفیر ایران: پاسخ ما به اسراییل لازم و متناسب بود/ اهداف نظامی دقیق مورد اصابت قرار گرفت" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفیر ایران: پاسخ ما به اسراییل لازم و متناسب بود/ اهداف نظامی دقیق مورد اصابت قرار گرفت"، کلیک کنید.