سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان

سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان

غذاهای لبنی مانند شیر، ماست و پنیر نه تنها منبع غنی کلسیم و تقویت کنندۀ استخوان هستند.

به نقل از هلثی فود؛ مطالعات اخیر نشان می دهد که بسیاری از ما از رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی کنیم. غذاهای لبنی مانند شیر، ماست و پنیر نه تنها منبع غنی کلسیم و تقویت کنندۀ استخوان هستند، بلکه پروتیین، ویتامین ب12 و ویتامین آ نیز دارند. اما آیا همۀ غذاهای لبنی به یک اندازه مفید هستند؟ در نوشتۀ حاضر به این نکته می پردازیم.

چقدر به کلسیم نیاز داریم؟

اگر کلسیم کافی دریافت نکنید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان باشید. پوکی استخوان یک بیماری جدی است که با افزایش سن استخوان های شما را ضعیف و شکننده می کند. مصرف روزانه 1000 میلی گرم کلسیم تا سن 50 سالگی به زنان توصیه می شود و پس از آن نیز باید روزانه 1300 میلی گرم کلسیم مصرف شود. برای مردان نیز 1000 میلی گرم کلسیم در روز تا سن 70 سالگی لازم است و سپس 1300 میلی گرم در روز. نیاز زنان در حدود میانسالی افزایش می یابد زیرا یایسگی منجر به تغییرات هورمونی می شود و باعث می شود استخوان تحلیل رود.

میزان جذب فراورده های لبنی

منظور از میزان جذب توانایی بدن برای جذب کلسیم از لبنیات مانند شیر، ماست و پنیر است. بسیاری از غذاهای گیاهی نیز منابع خوبی از کلسیم هستند، اما میزان جذب آنها بسیار کمتر است، بنابراین دریافت کلسیم از این منابع نیز کمتر خواهد بود. می توان میزان کلسیم موجود در محصولات لبنی مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد و گزینه ای با میزان کلسیم بالا را انتخاب کرد. اما در هنگام انتخاب محصولات لبنی باید نکات دیگری را نیز در نظر گرفت:

شیر

سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان

حتماً باید شیر کامل یا شیر کم چرب را در هر رژیم غذایی متعادلی گنجاند، مگر اینکه کلسترول بالا یا بیماری قلبی مانع این امر شود. در این صورت نیز تنها باید از انواع کم چرب شیر استفاده کرد.

ماست

سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان

ماست ساده و طبیعی معمولاً بهترین گزینه است. ماست های «ایسلندی» یا «ماست تازه» سرشار از کلسیم و پروتیین هستند. می توانید ماست ساده را با میوه های تازه یا یخ زده یا کمی دارچین مخلوط کنید.

پنیر

سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان

از پنیرهای ریکوتا، موزارلا و پنیر کوهستانی که سالم تر هستند استفاده کنید. تلاش کنید مواد اولیۀ پنیر ساده و کم باشد و در هر صد گرم پنیر میزان چربی اشباع شدۀ آن کمتر از 20 گرم باشد و میزان سدیم نیز بیشتر از 600 میلی گرم باشد.

سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سه راه برای دریافت کلسیم و تقویت سلامت استخوان"، کلیک کنید.