سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد

سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد

یافته های محققان در تگزاس نشان می دهد که استفاده از یک پوشش گالوانیزه حاوی نانوذرات سیلیس می تواند خطر خوردگی را تا 70 درصد کاهش دهد. در کنار کاهش خوردگی ظروف و مخازن مواد غذایی، میزان آلودگی باکتریایی نیز کاهش می یابد.

به گزارش فطر نیوز، این روکش از نانوذرات سیلیس ساخته شده است که بر روی سطح فولاد قرار می گیرد و یک لایه از جنس سیلان  تری کلرو (1H,1H,2H,2H-heptadecafluorodecyl) روی آن قرار می گیرد که یک ارگانیسین با انرژی کم است. نتایج یافته های محققان نشان داد که طی یک هفته، این پوشش می تواند سویه های باکتریایی را کاهش داده و میزان قارچ آسپرژیلوس را در مواد غذایی کم کند.

این گروه از برگ های نیلوفر آبی الهام گرفتند که می توانند قطرات آب را به شدت دفع کنند. دکتر مصطفی آکبولوت از محققان این پروژه می گوید که آنها این پوشش را می توانند روی استیل گالوانیزه شده به کار بگیرند و سطح این نوع استیل را اصلاح کنند.

اکبولوت می گوید: خاصیت ابرآب گریزی و خواص ضدخزه با هم در این پوشش ایجاد شده است تا چسبیدن باکتری ها به سطح سخت تر شود. ابرآبگریزی تماس بین باکتری ها و سطح را به حداقل می رساند. زبری در مقیاس نانو همچنین منطقه تماس موجود برای اتصال باکتریایی را کاهش می دهد.

این پوشش از طریق یک فرآیند دو مرحله ای اعمال می شود. اول، فولاد به مدت 24 ساعت در یک سوسپانسیون نانوذرات سیلیس غوطه ور می شود، بعد به مدت دو ساعت در 630 درجه سانتیگراد خشک می شود. در ادامه، فولاد روکش شده با سیلیس به مدت 24 ساعت در محلول THFS غوطه ور می شود تا لایه ارگانیسیلان به روی سطح برسد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، این تیم از گونیومتری زاویه تماس برای تعیین آبگریزی پوشش استفاده کرد و زاویه تماس آب 3٫6 ± 157 درجه را نشان داد. بررسی خواص ضدباکتریایی این پوشش نتایج امیدوارکننده ای را ارایه کرد. همچنین میزان خوردگی آن بررسی شد.

به گفته محققان این پوشش را می توان برای ساخت سیلوهای گندم و سایر مواد غذایی استفاده کرد. از این پوشش می توان برای آلومینیوم و پلاستیک نیز استفاده کرد.

پایان خبر فطر نیوز

سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیلوهای ذخیره گندم را می توان با پوشش نانویی بهبود داد"، کلیک کنید.