سینمای پرمخاطب – فطر نیوز

سینمای پرمخاطب - فطر نیوز

ارتش جمهوری اسلامی با تقدیم بیش از 48000 شهید در 8 سال دفاع مقدس، نقش و سهم بسیار مهمی را در جنگ تحمیلی ایفا کرده است. اما در کنار رشادت ها و دلاوری های صورت گرفته توسط غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران، رییس وقت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش با انتقاد از عدم شناساندن شهدای ارتش به مردم، آنها را سربازان گمنام و مظلومی نامید که چنانکه باید و شاید به مردم و جامعه شناسانده نشده اند.

به گزارش فطر نیوز، وطن امروز نوشت: این گلایه در حالی مطرح شده بود که سینما به عنوان یکی از تاثیرگذارترین هنرها در کشور با توجه به سوژه های ناب و مخاطب پسند در دهه 60 مهم ترین و پرمخاطب ترین آثار تولیدی و اکران شده اش که بشدت از سوی مردم مورد اقبال گرفت، آثاری با محوریت دلاوری های غیورمردان ارتش جمهوری اسلامی بود. به عنوان مثال فیلم سینمایی عقاب ها با 20 سال اکران بدون وقفه به عنوان پرمخاطب ترین فیلم سینمایی تاریخ ایران با سوژه ای در حوزه دلاوری های هوانیروز و تکاوران ارتش تولید و از سال 64 تا 84 هر سال با اقبال مردم در سینماها اکران شد.

اما تولید فیلم های سینمایی با موضوع ارتش در دهه 60 تنها به عقاب ها محدود نشد؛ فیلم سینمایی «مرز» به کارگردانی جمشید حیدری در سال 60 را باید نخستین فیلم سینمایی چه در حوزه دفاع مقدس و چه ارتش با ارایه و به تصویر کشیدن مقاومت مرزبانان ارتش جمهوری اسلامی ایران نامید، فیلمی که در همان سال با فروش بسیار بالا، سایر فیلمسازان و هنرمندان را در تولیدات مشابه بسیار ترغیب کرد و از آن به بعد سینمای ایران با موجی از تولیدات جنگی با محوریت ارتش روبه رو شد؛ فیلم هایی که نقش و سهم بسیار مهمی در جذب مردم به سینما با ثبت رکورد 40 میلیون بلیت در دهه 60 برای آثاری با محور و موضوع دلاوری های غیورمردان ارتش داشتند.

«عقاب ها» با نگاهی به ماجرای نجات یدالله شریفی راد، خلبان نیروی هوایی ارتش از دست دشمن در خاک عراق توسط تکاوران ارتشی، «کانی مانگا» با روایتی از به اسارت گرفتند 2 خلبان عراقی توسط کلاه سبزهای ارتش، «پایگاه جهنمی» با محوریت ازخودگذشتگی 4 نفر از تکاوران ارتشی در رسیدن به یکی از پایگاه های مهم عراق، از جمله آثار شخص و پرمخاطب در دهه 60 به شمار می روند که به جرات می توان اذعان کرد سینمای پرمخاطب دهه 60 مدیون اکران و اقبال از این دست آثار بود.

دهه 70 با توجه به انتقادات برخی کارشناسان و منتقدان پیرامون مشابهت آثار تولیدی با سینمای آمریکا و مشخصا هالیوودی، وضعیت ساخت این دست آثار حرکت نزولی به خود گرفت و تنها فیلم هایی چون «عملیات کرکوک»، «حمله به اچ 3» و «جنگ نفتکش ها» ساخته شد و در نهایت نیز در سال 75 با حضور عزت الله ضرغامی در معاونت سینمایی، تیر خلاص به این دست آثار زده شد و عملا در این دهه تنها شاهد اکران همان فیلم های ساخته شده در دهه 60 هستیم. در این دهه با کاهش فروش بلیت از 40 میلیون دهه 60 به 30 میلیون، روند کاهش و عدم استقبال مردم از سینما آغاز شد و عملا تولید آثار با محور و سوژه ارتش بویژه تکاوران و کلاه سبزها در اواخر دهه 70 به زیر 5 درصد آثار سینمای ایران رسید.

اما آنچه رخ داد با توجه سیاست های اتخاذشده در اواسط دهه 70 و تاسیس نهادها و ارگان های سینمایی، وضعیت تولیدات با موضوع ارتش محدود و محدودتر شد، البته در این بین معدود فیلم هایی چون «لانه عقاب ها»، «رنجر»، «ارابه مرگ» و «پاتک» ساخته شد اما از کیفیت قابل قبولی برخوردار نبودند و بالطبع با عدم استقبال مخاطبان نیز روبه رو شدند تا در نهایت سیاست گذاران و نهادهای مربوط از سرمایه گذاری در چنین تولیداتی منصرف شوند و با توجه به فضاسازی های منتقدان و کارشناسان، عملا عطای چنین تولیداتی را به لقایش بخشیدند.

اواخر دهه 90 و مشخصا سال 98 سازمان هنری – رسانه ای اوج در اقدامی شجاعانه و کم نظیر فیلمی با موضوع شهید ستاری به نام منصور تولید کرد؛ فیلمی که در جشنواره فیلم فجر بسیار خوش درخشید و در اکران نیز برخلاف تولیدات مشابه بسیار موفق ظاهر شد و همین امر باعث شد ارتش دوباره رو به تولید فیلمسازی بیاورد و سال بعد فیلمی با عنوان «های پاور» به کارگردانی هادی محمدپور را به جشنواره فیلم فجر برساند، البته این فیلم در جشنواره فیلم مقاومت نیز با دریافت جایزه ویژه دبیر جشنواره نشان داد از حداقل های کیفیت برخوردار است و می توان امیدوار شد که ارتش برای حضور در حوزه فیلمسازی پس از وقفه 2 دهه ای مصمم است به دوران درخشان دهه 60 بازگردد.

آنچه مهم است اینکه مجدداً چراغ تولیدات سینمایی با موضوع ارتش از اواخر دهه 90 روشن شده است، بویژه که اهتمام ویژه فرماندهان ارشد و عالی رتبه ارتش طی سال های اخیر نشان از حضور و اهتمام ویژه برای تولید آثار سینمایی است؛ اخیرا در دیدار معاون هماهنگ کننده ارتش به همراه فرمانده نیروی زمینی با رییس وقت بنیاد فارابی بر آمادگی کامل ارتش برای تولید اینگونه آثار سینمایی تاکید و توافق شد بنیاد سینمایی فارابی برای سال آتی ساخت یک پروژه دریامحور را با مشارکت و حمایت مالی و معنوی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دستور کار قرار دهد. از طرفی در همان دیدار امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به حمایت های نیروی زمینی از چند اثر سینمایی، بر آمادگی این نیرو برای ادامه این همکاری با بنیاد سینمایی فارابی تاکید داشت و گفت: در حال حاضر نیز طرحی برای روایت بخشی از خدمات نیروی زمینی ارتش در مقابله با جریان های منافقین وجود دارد که در صورت مشارکت بنیاد سینمایی فارابی، می تواند به یکی از پروژه های فاخر سینمایی با محوریت خدمات و رشادت های ارتش تبدیل شود.

در کنار این توافق های شفاهی اما آنچه مهم است اینکه باید اهتمام ویژه نیز از سوی مسوولان سازمان سینمایی وجود داشته باشد، از همین رو انتظار می رود همان طور که سازمان سینمایی تلاش ویژه و البته موفقی را برای بازگرداندن مخاطب به سینما با اکران آثار کمدی داشت، برای نگه داشتن آنان همچنین می توان با تولیداتی مشابه دهه 60 نه تنها رکورد 20 سال گذشته سینما در حوزه مخاطب را به اثبات رساند، بلکه با توجه به تجربه های فیلم های دهه 60 با نگاهی به روز شده، می توان این روند رو به رشد را نیز نگه داشت. 

در پایان باید تاکید شود اهتمام و تصمیم کم نظیر فرماندهان ارتش برای حضور جدی در سینما، فرصت بسیار ناب و بکری را برای مدیران سازمان سینمایی فراهم کرده است تا با بهره بردن از آن بتوانند گام مهم و موثری را در سینمای ایران بردارند.

پایان خبر فطر نیوز

سینمای پرمخاطب – فطر نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سینمای پرمخاطب – فطر نیوز" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سینمای پرمخاطب – فطر نیوز"، کلیک کنید.