سیگنال اوراق سی درصدی به بازار ارز چیست؟

سیگنال اوراق سی درصدی به بازار ارز چیست؟

به گزارش فطر نیوز، احمد بیات، کارشناس بازار سرمایه و بورس در این باره گفته این اوراق در کوتاه مدت باعث خروج سرمایه از بورس و سایر بازارهای موازی می شود و در بلندمدت تاثیر تورمی بالایی خواهد داشت.

هم میهن در گزارشی نوشت :او معتقد است دولت در کوتاه مدت قیمت ارز را کنترل خواهد کرد اما باید در سال آینده سود 30 درصدی این گواهی ها را پرداخت کند که معلوم نیست از کجا می خواهد آن را تامین کند. بیات می گوید دولت چاره ای ندارد مگر اینکه دوباره گواهی جدید منتشر کند چون منابع دیگری ندارد.

اوراق سپرده خاص بانک مرکزی با نرخ 30 درصد، چه تاثیری بر روی بازارهای موازی به خصوص بورس و تولید دارد؟

بورس در این مدت با مشکلات و ریسک های مختلفی مواجه بود که این مسیله هم روی آن بار شد و از زمانی که موضوع سود 30 درصدی اعلام شده است، افراد و سرمایه هایی را جذب خود کرده است. همچنین در یک سال گذشته، بورس نیز حال و روز خوبی نداشته و با وجود اینکه قیمت اکثر سهام ها ارزنده بوده اما با توجه به اینکه هر روز اخبار جدیدی منتشر می شد و ریسک های سیاسی و اقتصادی به بازار تحمیل می شد، این سهم ها خریدار نداشت. خبر انتشار اوراق گواهی سپرده خاص با نرخ 30 درصد نیز مزید بر علت شد و باعث گردید همچنان بازار کم رمق و بی رونق باقی بماند.

تاثیرات آن را در آینده چگونه پیش بینی می کنید؟

به هرحال در گزارش هایی که منتشر می شود می خوانیم که اشخاص حقیقی هر روز و به یک بهانه سرمایه های خود را از بورس خارج می کنند. وقتی خریدار سهام در بورس کم شده، نشان دهنده این است که سرمایه گذار ترجیح می دهد پول خود را در بازاری بگذارد که در عرض یک سال به او سود 30 درصدی بدهد و هیچ نگرانی و استرسی نیز نداشته باشد. البته اینکه تا سال آینده در اقتصاد ایران چه اتفاقاتی رخ دهد و زمان سررسید این سرمایه گذاری چه پیش آید، مشخص نیست اما می توان پیش بینی کرد که در کوتاه مدت سرمایه ها را از بورس و سایر بازارهای موازی خارج می کند و تاثیر تورمی بالایی در بلندمدت خواهد داشت.

این اوراق تامین منابع را برای بانک ها گران کرده، بنابراین به نظر می آید در ادامه نرخ وام بانکی هم افزایش پیدا کند. این موضوع چه تاثیری بر روی هزینه تمام شده در تولید دارد؟

طبیعتاً هزینه مالی تولید را بالا خواهد برد و تورم نتیجه نهایی آن است. قطعاً وقتی بانک ها، تولیدکننده را در تامین منابع مالی دچار دردسر کنند به تولید صدمه وارد خواهد شد. به تازگی دیدیم که بورس کالا نیز اوراق جدید با سود بالاتری منتشر کرد که طبیعی نیز بود، چون اگر سود بالاتری ندهند آنها نیز در راه می مانند و دیگر متقاضی نخواهند داشت چون رقیبی با سود 30 درصدی دارند که بانک مرکزی است. با بالا رفتن هزینه مالی تولیدکننده، اثر آن در قیمت نهایی که به مصرف کننده می رسد دیده خواهد شد و در نهایت تقاضا را کاهش خواهد داد و عملاً باعث رکود در بازار تولید خواهد شد و در نهایت برآیند آن بر تولید منفی خواهد بود.

بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز دست به دستکاری های ارزش ارز به صورت مصنوعی و با تاثیر موقت می زند. این سیاست های مقطعی چه تبعات بلندمدتی خواهد داشت؟

علم اقتصاد اثبات کرده که اگر دولت می خواهد به کاهش تورم کمک کند، در ابتدا باید هزینه های خود را کم کند؛ تا وقتی که بودجه های سالیانه افزایش پیدا کند اوضاع همین است. به هرحال وقتی بودجه بخش هایی که ارتباط مستقیمی با تولید ندارند و صرفاً مصرف کننده هستند افزایش پیدا می کند، باید از محلی تامین شود و وقتی دولت نمی تواند بودجه را به درستی مدیریت کند، طبیعی است باید از ابزارهای مختلفی استفاده کند که نقش مُسکن را دارند که متاسفانه عوارض بدی در بلندمدت دارند. در کوتاه مدت اینگونه است که ظاهراً دولت قیمت ارز را کنترل کرده و از 60 هزار تومان به 55 هزار تومان رساند اما دولت باید در یک سال آینده به این گواهی ها سود 30 درصدی بدهد و معلوم نیست از کجا می خواهد آن را تامین کند؛ مگر اینکه دوباره گواهی جدید منتشر کند چون منابع دیگری ندارد. دولت از فروش دارایی ها و همه ابزارها استفاده می کند تا منابع مالی خود را تامین کند اما متاسفانه این رویه و مُسکن ها در درازمدت چشم انداز روشنی را برای اقتصاد ایران ایجاد نخواهد کرد.

217

سیگنال اوراق سی درصدی به بازار ارز چیست؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیگنال اوراق سی درصدی به بازار ارز چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیگنال اوراق سی درصدی به بازار ارز چیست؟"، کلیک کنید.