صدایی که از ایران شنیده می شود

صدایی که از ایران شنیده می شود

جمهوری اسلامی ایران در حالی پنجاهمین سالروز تاسیس سازمان انرژی اتمی را جشن می گیرد که بخش مهمی از اهداف راهبردی کشور در صنعت هسته ای تحقق یافته است.

به گزارش فطر نیوز، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: جمهوری اسلامی ایران در حالی پنجاهمین سالروز تاسیس سازمان انرژی اتمی را جشن می گیرد که بخش مهمی از اهداف راهبردی کشور در صنعت هسته ای تحقق یافته است. دستیابی به این اهداف که مرهون هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری مدظله العالی است، در دولت سیزدهم در قالب یک سند جامع و راهبردی تبیین و مصوب شد که ترجمان چشم انداز 20ساله سازمان انرژی اتمی جهت نیل به اهداف مهم صنعت هسته ای کشور است.

گزاره های بنیادین این افق بلندمدت، براساس نیاز به توسعه زیرساخت های بنیادین، کسب فناوری های برتر در حوزه های سلامت، امنیت غذایی، صنعت، محیط زیست و انرژی های پاک و پایدار است. ازجمله اقداماتی که در قالب این چشم انداز 20 ساله و در جهت تسری مزایا و نتایج پیشرفت فناوری هسته ای درزندگی آحاد مردم انجام شده باید به برنامه ریزی برای افزایش هفت برابری ظرفیت تولید رادیوداروها در کشور اشاره کرد. احداث مرکز جدید تولید رادیودارو در حالی است که هم اکنون 50 رادیودارو در گروه های مختلف در داخل کشور تولید شده و 210 مرکز پزشکی و درمانی و سالانه حدود یک میلیون بیمار از خدمات و محصولات سازمان انرژی اتمی بهره می برند.

در زمینه توسعه و افزایش مراکز پرتودهی و پرتودرمانی نیز در سال جاری 8 مرکز پرتودهی جدید برای اولین بار در کشور احداث و فعال می شود. تا سال 1400، 6 دستگاه پت اسکن برای خدمات پزشکی در کشور وجود داشت اما اکنون با تلاش های صورت گرفته 15 دستگاه به مجموعه دستگاه های پت اسکن افزوده شده است. بخش دیگری از آنچه در قالب این برنامه در دستور کار قرار گرفته، سرمایه گذاری برای دستیابی به ایزوتوپ های پایدار است که در حقیقت در مرز دانش قرار دارد و راهگشای توسعه همه جانبه در علوم و فنون نوین ارزیابی می شود.

اکنون ایران یکی از معدود کشورهایی است که دانش جداسازی ایزوتوپ های پایدار را به شکل بومی توسط دانشمندان جوان خود کسب و اجرایی کرده است. در این مسیر تولید دستگاه «ایرانیوم» به دست متخصصان ایرانی و شکست انحصار تولید این دستگاه راهبردی صنعت هسته ای که در سال های گذشته فقط در اختیار سه کشور امریکا، انگلیس و آلمان بود از جمله موفقیت هایی است که به دست آمد. دانش دستیابی به ایزوتوپ های پایدار از حیث اقتصادی و نیز به لحاظ کاربرد آن در حوزه های مختلف از جمله در حوزه سلامت حایز اهمیت است. چنانکه یک گرم از یک ایزوتوپ می تواند برابر با چندین بشکه نفت ارزش اقتصادی داشته باشد. کما اینکه تولید هگزا فلوراید تلوریوم که شامل زنجیره ای برای جداسازی ایزوتوپ پایدار تلوریم 130 است در نهایت به تولید ایزوتوپ ید 131 منجر می شود که در تشخیص و درمان سرطان کاربرد دارد. فراتر از این اهداف، دستیابی به مرزهای دانش در حوزه کوانتوم در زمره محوری ترین اهداف توسعه ای چشم انداز 20 ساله سازمان انرژی اتمی است. همچنان که کشورهای دارای فناوری هسته ای پیشرفته به سمت دانش استفاده از انرژی همجوشی یا گداخت حرکت می کنند و جمهوری اسلامی ایران نیز از این مهم غافل نبوده است.

برای قرار گرفتن در فهرست کشورهای صاحب تکنولوژی گداخت نقشه راه راهبردی در قالب سند چشم انداز طراحی شده است. صنایع هسته ای ایران و سازمان انرژی اتمی امروز پرچمدار توسعه علمی و فناوری با جهت تجاری سازی است. ایجاد صنایع دانش بنیان علاوه بر ارزش افزوده قابل ملاحظه ای که در بخش های اقتصادی و اجتماعی ایجاد می کند و عرصه را برای جذب و به کارگیری نخبگان و سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی گسترش می دهد با شعار سال یعنی«جهش تولید با مشارکت مردم» تطابق دارد. این شعار خط فرمان توسعه و پیشرفت کشور است تا حضور مردم را بخصوص در حوزه فناوری های دانش بنیان افزایش دهد، پژوهش را در دانشگاه ها تقویت کند و از این طریق علاوه بر توسعه منابع انسانی، به توسعه تحقیقات و پیشرفت فناوری از طریق تحقیقات شتاب ببخشد. همچنین برمبنای سند 20 ساله، گام های موثری در سال های 1401 و 1402 در جهت دستیابی به 20 درصد سبد برق کشور از انرژی هسته ای در قالب طراحی و اجرای ابرپروژه ساخت نیروگاه های اتمی 2 و 3 در استان های بوشهر، خوزستان، هرمزگان و سواحل مکران و شمال کشور برداشته شده است.

این اقدامات که دامنه گسترده ای از نیازهای کشور را در خود جای داده و دستاوردهای آن در بخش های مختلف به خدمت گرفته می شود، با مشارکت بخش های گوناگون و متناسب با قابلیت های کشور در اطلس جغرافیایی ایران به اجرا درآمده است.
تحقق این اهداف، مهم ترین ماموریت سازمان و ترازوی سنجشی است که در پایان راه، ایران را به عنوان یکی از قطب های سازنده نیروگاه های اتمی در جهان معرفی می کند. طراحی و اجرای «سیاست نوآوری و درهای باز» نیز در همین راستا و با تمرکز بر زدودن وجه امنیتی ماهیت فعالیت هسته ای کشور در دستورکار قرار گرفته است. سیاست «امنیتی سازی» موتور محرکه ای برای جلوگیری از پیشرفت این صنعت بوده که از منظری قابل تامل تر، ایران را با موج تخریب روبه رو ساخته است به نحوی که سعی دارند مسیر روشن و صلح آمیز آن را با حربه تحریم و ترور، تیره و تار سازند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران توانسته زیر سایه تلاش و دانش بومی دانشمندان خود، پاسخگوی نیازهایی باشد که دشمنان با تلاش برای تخریب، تحریم و منزوی سازی ایران نتوانسته اند راهی برای بی پاسخ گذاشتن آنها بیابند. تازه ترین نشانه این مهم را می توان در همین روزها در ایران دید. سازمان انرژی اتمی در نخستین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای، میزبان شمار زیادی از دانشمندان خارجی از نقاط مختلف جهان و بیش از 500 نفر از اساتید دانشگاه های کشور است. برگزاری این نشست همزمان با حضور آقای «رافایل گروسی»، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، فرصتی است تا انباشت سوء نگرش هایی که در پی سیاست های ظالمانه غرب، تحریم های ظالمانه ای را به کشور تحمیل کرده، با فروپاشی روبه رو سازد و زمینه را برای تبادل نظر درباره مسایل اختلافی ایران و آژانس فراهم سازد.

بی گمان از خوان گسترده توسعه صنعت هسته ای ایران، کشورهای جهان نیز منافع خویش را خواهند جست اما سهم و نصیب شهروند ایرانی فراتر از دیگران است. در صحنه اروپا و غرب، تبدیل ایران به یکی از قطب های هسته ای خاورمیانه، راه سرمایه گذاران پرشماری را به بازار و میادین انرژی خواهد گشود اما در داخل ایران، این دستاوردها می تواند تامین کننده نیازهای پایه و حیاتی همه اقشار و سطوح جامعه باشد. چنانکه دانشمندان برای تداوم و توسعه ابعاد پیشرفت های فناورانه، راه هموار و روشنی درپیش دارند، مردم هم زیر سایه دستاوردهای بومی دانشمندان جوان کشور به زندگی لبخند خواهند زد و هزاران دانشجو و نخبه ایرانی که دشمنان سعی داشتند، آنها را در حصار محرومیت علمی نگه دارند به سوی افق ها و فضاهای جدید خیز خواهند برداشت.

پایان خبر فطر نیوز

صدایی که از ایران شنیده می شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صدایی که از ایران شنیده می شود" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صدایی که از ایران شنیده می شود"، کلیک کنید.