طبع سیر سیاه گرم است یا سرد

سیر یکی از موادی است که طبع آن در طب سنتی گرم و خشک تلقی می شود. ویژگی جالب این گیاه است که حرارت آن به حرارت طبیعی بدن ما نزدیک است. به همین دلیل، مصرف مناسب و با توجه به مزاج فرد، می تواند به حفظ سلامت بدن کمک کند. اما نکته ای که باید مد نظر قرار دهیم این است که مصرف زیاد سیر برای افرادی با مزاج گرم و زندگی در شرایط گرم، توصیه نمی شود. در حالی که برای افراد با مزاج سرد، زندگی در شرایط سرد و کمترین حرکت فیزیکی یا افزایش وزن، مصرف آن بسیار مفید است. برای کنترل ریزش مو محصولات مو بیز استفاده کنید

طبع سیر سیاه گرم است یا سرد

طبع سیر ترشی

سیر ترشی در طب سنتی از نظر طبعی تقریباً با تمامی مزاج ها – اعم از بلغمی، صفرایی، سودایی و دموی – سازگار است. طبع متعادل آن باعث می شود که حتی بیماران نیز بتوانند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنند.

طبع سیر با ماست

یک ترکیب جذاب در طب سنتی استفاده از ماست با سیر است. ماست دارای طبع سرد و تر است، در حالی که سیر گرم و خشک است. بنابراین، هنگامی که سیر به ماست اضافه می شود، طبع هر دو ماده تعادل می یابد، و می توان گفت طبع سیر و ماست متعادل است.

طبع سیر و عسل

سیر و عسل، هر دو دارای طبع گرم هستند. این ویژگی باعث می شود تا بتوان از آن ها در کاهش التهابات و دردهای مفصلی استفاده کرد. برای کسانی که به بیماری هایی مانند روماتیسم مبتلا هستند، که اغلب با سردی طبع بدن در ارتباط است، ترکیب عسل و سیر می تواند یک گزینه درمانی مناسب باشد.

از سوی دیگر، نقش سیر در سوخت و ساز بدن نیز قابل توجه است. طبع گرم و خشک سیر همدان این ماده را به یک مکمل مناسب برای افراد با مزاج سرد تبدیل می کند. علاوه بر این، سیر همدان می تواند متابولیسم افرادی که مزاج سردی دارند را تقویت کند.

طبع سیر و خواص آن

طبع سیر از منظر طب سنتی ایرانی گرم و خشک است و گیاهی است با رطوبت فضلیه که حرارت آن شبیه به حرارت غریزی است. سیر گیاهی از تیره ی آلیوم (پیاز) که از بستگان نزدیک آن می توان به پیاز، موسیر، تره فرنگی، پیازچه، پیاز ولزی و پیاز چینی اشاره کرد.

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی، ضد قارچ و ضد ویروس قوی است.

سیر گیاهی علفی و گونه ای از گیاهان گلدار پیازدار از تیره آلیوم است که ساقه آن تا ارتفاع 40 سانتیمتر نیز می رسد و خویشاوندان نزدیک آن عبارتند از: پیاز، موسیر، تره و پیازچه. سیر در انگلیسی Garlic نامیده می شود و دارای نام علمی Allium sativum می باشد و گیاهی است از راسته مارچوبه سانان و از تیره نرگسیان و زیر تیره پیازیان و سرده سیر. استفاده هر گونه داروی گیاهی برای پسوریازیس به همراه غذا خودداری کنید
سیر برای مصریان باستان شناخته شده بود و هم به عنوان طعم دهنده غذا و هم به عنوان دارو استفاده می شد.سیر بومی آسیای میانه و شمال شرقی ایران است و از دیرباز با داشتن سابقه مصرف و استفاده چند هزار ساله مورد استفاده و محبوب مردم در سراسر جهان بوده است.
سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی، ضد قارچ و ضد ویروس قوی است. در میان فرآورده های مختلف سیر، اسانس سیر دارای عملکرد ضد میکروبی قوی تری است به طوری که نسبت به پودر سیر و سیر تازه به ترتیب 200 و 900 برابر اثرات ضد میکروبی قوی تری دارد.

خواص مهم سیر

هزاران سال، قبل از اینکه این ادویه برای طعم دادن به غذاهای مورد علاقه شما استفاده شود، به عنوان دارو در فرهنگ های باستانی استفاده می شده، تمدن های چینی، مصری و رومی از خواص سیر برای سلامتی بهره های فراوانی بردند.
مستندات قابل توجهی از خواص دارویی سیر وجود دارد. همچنین امروزه ثابت شده که مصرف سیر فواید فوق العاده زیادی برای بدن دارد. بیایید به مهم ترین مزایای سلامتی سیر نگاه کنیم:

تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی همان چیزی است که در وهله اول بدن را از بیمار شدن باز می دارد و سیر یکی از بهترین مدافعان سیستم ایمنی است. سیر به پیشگیری از سرماخوردگی و آلوردگی های ویروسی هم کمک می کند. خوردن دو حبه سیر خرد شده در روز بهترین راه برای سود بردن از فواید سیر است.

کاهش فشار خون بالا

سکته مغزی و حملات قلبی دو مورد از مهم ترین نگرانی های سلامتی در سراسر جهان هستند. فشار خون بالا عامل 13.5 درصد مرگ و میرها در سراسر جهان است و تصور می شود حدود 70 درصد از سکته های مغزی و حملات قلبی را ایجاد می کند.

سیر یک ادویه فوق العاده برای کسانی است که از فشار خون بالا رنج می برند. به خاطر داشته باشید که باید مطمین شوید که میزان مصرف سیر به اندازه چهار حبه سیر در روز باشد. و قبل از شروع مصرف مداوم و روزانه سیر حتما با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش سطح کلسترول

سیر دارای اثر کم کننده کلسترول خون است که این اثر به خوبی در مطالعات روی حیوانات و روی بیماران مبتلا به فشارخون بالا به اثبات رسیده است. این اثر مربوط به ماده دی الیل دی سولفید که حاصل تجزیه الیسین است می باشد. کاهش چربی های خون و نسوج در مطالعاتی که روی حیوانات تحت درمان با رژیم غذایی محتوی پودر سیر یا روغن سیرویاالیسین انجام گرفته به خوبی ثابت گردیده است.

آثار مفید سیر در انسان عبارتند از کاهش کلسترول و تری گلیسیریدهای سرم و لیپوپروتیین های با چگالی کم(LDL) و افزایش میزان HDL است. مکانیسم اثر آن شامل وقفه سنتز لیپید و افزایش دفع استرول های اسیدی و بازی است. مهمترین ارزش سیر درپیشگیری ودرمان بیماری قلبی عروقی اثر ضد تصلب شرایین آن می باشد. کاهش قند خون و افزایش غلظت انسولین درخون متعاقب مصرف الیل پروپیل – دی سولفید گزارش شده است.

پیشگیری از سرطان

فواید سیر برای سلامتی به قلب ختم نمی شود. بنابراین در اینجا دلیل دیگری وجود دارد که بدن شما می تواند از فواید فراوان این عضو خانواده پیاز بهره مند شود. طبق تحقیقات، مصرف سیر تازه می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک کند. زنانی که سیر را به طور منظم همراه با سایر سبزیجات و میوه ها می خورند، 35 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل

سیر دارای آنتی اکسیدان های بالایی است که به جلوگیری از هرگونه آسیب اکسیداتیو در بدن شما کمک می کند. این خواص آنتی اکسیدانی می تواند به پیشگیری از برخی بیماری های شناختی مانند زوال عقل و آلزایمر کمک کند. با این حال، مصرف بیش از اندازه سیر به این معنی نیست که شما از این بیماری مصون خواهید شد.

سیر و انگل های روده

استفاده از سیر برای دفع انگل ها به زمان بسیار قدیم باز می گردد. دانشمندان در مورد نحوه عملکرد سیر در از بین بردن و دفع انگل ها از بدن اطلاع دقیقی ندارند ولی در مطالعات اخیر این خاصیت سیرکاملاً به اثبات رسیده است.

انگل های روده متفاوت هستند و عبارت اند از : کرم آسکاریس، کرم کدو، کرمک و کرم قلاب دار، این انگل ها در بافت های جانوری یا آب آلوده زندگی می کنند و مصرف غذا و آب آلوده موجب وارد شدن انگل ها به بدن انسان می شود.

سیر می تواند عفونت های ناشی از انگل های معده و روده را درمان کند.

سیر می تواند عفونت های ناشی از انگل های روده ای مانند ژیاردیاز و کرم های نواری را درمان کند. آلیسین موجود در سیر می تواند با جلوگیری از ساخت چربی در انگل ها توانایی تحرک، جذب غذا و تولید مثل را در آنها مختل کند.

همچنین سیر به عملکرد دستگاه ایمنی کمک کرده و با افزایش فعالیت گلبول های سفید، مکانیسم دفاعی بدن را در برابر عفونت های انگلی تقویت می کند.

اگر سیر سفید تازه در دما و رطوبت بالا و در حضور میخک تخمیر شود، سیر سیاه به دست می آید. در این فرایند بافت سیر نرم و ژله ای و طعم آن شیرین شده و بوی آن از بین می رود. این تغییرات در ظاهر و خواص سیر، به علت بهبود غلظت ترکیبات فعال زیستی بر اثر تخمیر، ایجاد می شوند. در سالهای اخیر تقاضای خرید و مصرف سیر سیاه به عنوان محصولی مغذی در سراسر جهان رشد قابل توجهی داشته است طریقه مصرف سیر سیاه دکتر بیز برای لاغری توصیه می شود یک یا دو سیر سیر خام مصرف شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طبع سیر سیاه گرم است یا سرد" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طبع سیر سیاه گرم است یا سرد"، کلیک کنید.