«طوفان الاقصی» و تغییر معادلات منطقه ای

«طوفان الاقصی» و تغییر معادلات منطقه ای

«طوفان الاقصی» با جهانی سازی فرهنگ مقاومت و پیروزی جنبش های آزادی بخش، جهان را در برابر گفتمانی جدید قرار داد. برای نخستین بار موج بزرگی از همدردی با فلسطینیان را در سراسر جهان برانگیخت و موضوع به رسمیت شناختن دولت فلسطین را به عنوان گزینه ای واقع بینانه برای اجتناب از جنگ در آینده مطرح کرد.

به گزارش فطر نیوز، متن پیش رو یادداشت سیدعلی نجات، کارشناس مسایل غرب آسیا در پایگاه تحلیلی راهبرد معاصر است که در ادامه می توانید بخوانید:

«طوفان الاقصی» را می توان نقطه عطف پرونده فلسطین دانست که تمام معادلات داخلی و منطقه ای و توازن قوا را دگرگون ساخت، به همین دلیل خشم صهیونیست ها را به همراه داشته است.

عملیات «طوفان الاقصی» بسیاری از معادلات پیرامون توانمندی رژیم صهیونیستی را به هم ریخت و نشانه های بارزی از تغییر معادله قدرت در منازعه میان صهیونیست ها و مقاومت شکل گرفت. رژیم صهیونیستی در تلاش بود با عملیات نظامی موسوم به «شمشیرهای آهنین» جنبش های مقاومت فلسطینی را نابود کند، اما با گذشت هشت ماه، غزه با کمترین تجهیزات و پشتیبانی، یکی از مجهزترین ارتش های منطقه را زمین گیر کرده است.

 این عملیات نظامی موفقیت آمیز، نظریه امنیت رژیم صهیونیستی را تضعیف، مهم ترین ارکان موجودیت صهیونیست ها را تهدید کرد و افسانه ارتش شکست ناپذیر آن را درهم شکست. رژیم صهیونیستی به تازگی اعتراف کرد، یک هزار و 500 صهیونیست در جنگ کشته شدند که 716 نفر از آنها نظامی هستند. بحران امنیتی و اقتصادی ناشی از جنگ موجب شده است موج جدید مهاجرت معکوس در رژیم صهیونیستی شکل بگیرد.

شکست اطلاعاتی صهیونیست ها که به وقوع غافلگیری راهبردی منجر شد، در دو طرف منازعه نشانه های آشکاری دارد. طرف فلسطینی علاوه بر تحمیل غافلگیری بر صهیونیست ها، توانست طرح ریزی عملیات خود را در سکوت پیش ببرد. وقوع عملیات «طوفان الاقصی» و شکست نظام اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی در زمانی که افراطی ترین دولت در سرزمین اشغالی بر سر کار بود، نشان داد امنیتی شدن بیشتر کابینه رژیم صهیونیستی و حضور جریان های فلسطینی ستیز در کنار حمایت های آمریکا، نه تنها حاشیه امنی برای آن ایجاد نمی کند، بلکه مسبب آسیب پذیری بیشتر شده است.

علاوه بر آن، عملیات «طوفان الاقصی» معادلات منطقه ای را دگرگون کرد. این عملیات برق آسا بسیاری از معادلاتی که قرار بود در منطقه میان کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی پیرامون عادی سازی روابط رقم بخورد، برهم زد. پس از «طوفان الاقصی»، ماجرای عادی سازی روابط تل آویو با کشورهای عربی نه تنها متوقف شد، بلکه انتقاد سایر کشورهای عربی سازشکار را به دنبال داشته است. به عنوان نمونه، در روزهای اخیر انور قرقاش، مشاور رییس امارات متحده عربی گفت سیاست مهار و تعامل با تل آویو در سایه کابینه راستگرای افراطی و نژادپرست پایان یافته است.

«طوفان الاقصی» به عنوان عملیاتی برق آسا و شوک آور تغییرات مهمی را از جنبه های بین المللی به دنبال داشته است. این عملیات باعث شد موضوع فلسطین دوباره به صدر اخبار و معادلات بین المللی بازگردد و مرحله جدیدی از تحولات را در جهان کلید زد. نام فلسطین تا پیش از اکتبر در حال فراموشی بود، اما عملیات «طوفان الاقصی» نام فلسطین را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت؛ به طوری که در سرتاسر جهان تظاهراتی در حمایت از مردم فلسطین و غزه برپا شده است. در حقیقت یکی از پیامدهای عملیات «طوفان الاقصی» بازگشت موضوع فلسطین به صدر موضوعات جهان بوده و این در حالی است که تا پیش از عملیات موضوع فلسطین دچار انسداد تاریخی شده بود و جهانیان از جمله کشورهای عربی از آن عبور کرده بودند.

«طوفان الاقصی» با جهانی سازی فرهنگ مقاومت و پیروزی جنبش های آزادی بخش، جهان را در برابر گفتمانی جدید قرار داد. برای نخستین بار موج بزرگی از همدردی با فلسطینیان را در سراسر جهان برانگیخت و موضوع به رسمیت شناختن دولت فلسطین را به عنوان گزینه ای واقع بینانه و ضروری برای اجتناب از جنگ مجدد در آینده مطرح کرد. در روزهای اخیر سه کشور اروپایی یعنی نروژ، ایرلند و اسپانیا، کشور فلسطین را به رسمیت شناختند. برزیل نیز سفیر خود را از فلسطین اشغالی فراخوانده است و در حال حاضر قصد ندارد جانشینی برای وی تعیین کند.

هفته گذشته دادستان کل دیوان کیفری بین المللی درخواستی برای صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و یوآو گالانت، وزیر جنگ این رژیم ارایه و اعلام کرد، این تصمیم به خاطر کشتار فلسطینیان، ایجاد گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ، جلوگیری از رسیدن کمک های بشردوستانه به نوار غزه و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان گرفته شده است. درخواست دادستان کل دیوان برای دستگیری نتانیاهو نیز با استقبال بسیاری از کشورها حتی متحدان اروپایی واشنگتن مواجه شده است. 

پایان خبر فطر نیوز

«طوفان الاقصی» و تغییر معادلات منطقه ای

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«طوفان الاقصی» و تغییر معادلات منطقه ای" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«طوفان الاقصی» و تغییر معادلات منطقه ای"، کلیک کنید.