عشق خرسی از فرنگستان – فطر نیوز

14 فوریه هر سال روز ولنتاین و عشاق است؛ روزی که بیشتر شبیه یک مُد و بستر مصرف گرایی و تفاخر شده تا فرصتی برای ابراز عشق! تخمین گردش واقعی این روز فقط در آمریکا 20 میلیارد دلار است!

به گزارش فطر نیوز، روزنامه خراسان نوشت: 14 فوریه هر سال روز ولنتاین است، مناسبتی که داستان های زیادی برای آن نقل شده که معروف ترینش بحث تمرد یک کشیش از حکم امپراطور رم است. پادشاهی که ازدواج را برای سربازانش ممنوع کرده بود؛ اما یک کشیش تصمیم می گیرد عشاق را به هم برساند و در این راه هم جانش را می گذارد. هرچند درباره صحت موضوع به این شکل تردیدهایی وجود دارد، اما به هر حال به فرض صحت این داستان، ولنتاین قرار بود مناسبتی در تجلیل از عشق باشد، به یاد مردی که سعی می کرد عاشقان را به هم برساند. فرصتی برای این که بدانیم محبت چه جایگاهی در زندگی مان دارد. موضوعی که برای توجه به اهمیتش الزاماً به یک مناسبت، آن هم چیزی که خارج از فرهنگ ماست نیاز نداریم. به خصوص این که چنین مناسبتی از آن حال و هوایی که باید خارج شده و شبیه رستوران رفتن، سفر یا خیلی از کارهای دیگری که امروز خیلی از مردم دنیا انجام می دهند تبدیل به مسابقه تجمل شده است.

برخی برآوردها نشان می دهد این روز فقط در آمریکا گردش مالی سالیانه سنگینی معادل 25 میلیارد دلار دارد. پس عجیب نیست هر سال بسته های تازه با شکل و شمایل متفاوتی ارایه شود و تفاخر و مصرف گرایی در این روز پررنگ تر از هرچیزی باشد و گرنه هیچ کس برای ابراز و اثبات عشق به آن که دوستش دارد نیاز به یک مناسبت و نوع خاصی از هدیه ندارد. بماند که در این روز شاهد حواشی عجیبی هم هستیم! به طور مثال برخی روز قبل از ولنتاین عکسی با سُرم منتشر می کنند تا از زیر بار خرید هدیه در بروند چون رابطه شان منوط به همین هدیه است و خیلی ها هم فردایش در پلتفرم های آنلاین خرس هایی را که هدیه گرفتند برای فروش می گذارند چون یکی دو هدیه نگرفته اند. بسته های 70 تا 100 میلیونی هم فرصتی برای پول دار شدن عده ای از مسیر بی توجهی عده دیگری است. همه این موضوعات را یک روز پس از ولنتاین در این پرونده بررسی می کنیم.    

بسته های 100 میلیونی که ربطی به عشق ندارند 

روز ولنتاین تقریبا با ورود اینترنت به کشورمان، وارد فرهنگ جوانان شد. شهروندانی که ذوق زده از سرک کشیدن در سایت ها و وبلاگ ها، با مفهومی به نام روز عشاق آشنا شدند. تقریبا از همان زمان هم مخالفت هایی شروع شد. چه آن هایی که به کل با این روز مخالف بودند و چه کسانی که می گفتند خودمان سپندارمذگان داریم و نیازی به یک یادبود خارجی نداریم. با این حال ولنتاین باررسم و رسومی همراه شد که انتقادها به آن وارد بود. مهم ترین آن ها هدیه هایش بود، از عروسک خرس گرفته که هرچه بزرگ تر باشد به معنی عمق بیشتر عشق است! تا بسته شکلات و گل با تزیین قرمز. سال ها پیش، این موارد قیمت چندانی نداشتند و عشاق می توانستند به راحتی آن ها را خریده و به هم تقدیم کنند. اما با گذشت زمان و به لطف تورم و افزایش فرهنگ تفاخر، خرید این موارد، حتی در حد یک خرس فسقلی و نه خرس گنده، به اضافه یک بسته شکلات، یک شاخه گل و بسته بندی آن ها، هزینه زیادی می طلبد که از عهده هر عاشقی برنمی آید و عشق را از سرش می پراند! اضافه کنید به این موارد، مشکلات آن دسته از عشاق نماهایی که قرار است چند بسته از این هدیه ها را به چند نفر تقدیم کنند!

این روزها طبق همان فرمول چشم و هم چشمی معروف، کادوهای روز ولنتاین هم تغییرات زیادی در کیفیت و کمیت کرده اند. با گشت و گذار در فضای مجازی با مواردی روبه رو می شویم که دود از سر بیننده بلند می کند. مثلا یک بسته ولنتاین به قیمت 99 میلیون و 900 هزار تومان، شامل یک گوشی آیفون، یک خرس بزرگ به اضافه کلی لوازم آرایشی و بهداشتی به قول فروشنده جذاب. یا یک خرس که پشت وانت نشسته و با گل رز تزیین شده به قیمت 73 میلیون تومان، یعنی از گوشی آیفون 14 هم گران تر. یا یک بسته (پک) ولنتاین شامل عروسک، عطر، گل، کیک و یک گردن بند طلا، 55میلیون تومان. هدایایی که نه تنها ممکن است عشقی بین دو نفر به وجود نیاورد که حتی ممکن است تا مرز ورشکستگی و خانه خراب شدن شخص هم پیش برود.

عشق خرسی از فرنگستان

پشت این ویترین با دکوری زیبا که عطر عاشقی اش در بسیاری از کشورهای جهان پخش شده، از لحاظ اقتصادی نکات قابل تاملی هم وجود دارد. بر اساس تحقیقات و نظرسنجی سالانه NRF و Prosper Insights & Analytics، ولنتاین به قدری برای برخی از آمریکایی ها مهم است که در این آمارها پیش بینی می شود نزدیک به 30 درصدشان به دلیل هزینه های سنگین روز ولنتاین دچار بدهی کارت اعتباری می شوند و 35 درصد از سهم خریدشان به جیب فروشگاه های آنلاین می رود. برای سال 2024 میلادی یعنی امسال، تخمین زده شده بود که هزینه های روز ولنتاین به طور متوسط 185 دلار برای هر نفر یا 25.8 میلیارد دلار در کل فقط در آمریکا خواهد بود. یعنی به ازای هر نفر، افزایش 8 دلاری نسبت به میانگین هزینه های روز ولنتاین در 5 سال گذشته که نشان از یک گردش مالی قابل توجه دارد. به همین دلیل است که بعضی ها معتقدند که برنده این مسابقه عشق و عاشقی برای خرید هدیه های گران قیمت تر، دختر و پسرها نیستند.

با این حال باز هم عده زیادی معتقدند که اگر قدردانی از عشق زندگی را متناسب با جیب شان و به طور ساده و نمادین جشن بگیرند، نه تنها ضرری ندارد که حتی باعث تحکیم عشق هم خواهد شد. یعنی آن نگاه به قول معروف «ادایی» که این روزها به ولنتاین معروف شده، اگر اصلاح شود (فرقی هم ندارد که اسمش ولنتاین باشد یا سپندارمذگان یا روز عشاق یا هر روز و بهانه دیگر در تمام سال…) کارکرد هدیه دادن به بهانه های مختلف بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال می توان به عنوان هدیه، مواردی که شخص به آن ها نیاز دارد را کادو داد. از پوشاک و وسایل آرایشی و بهداشتی گرفته تا نوشت افزار و کتاب. یا حتی هزینه باشگاه، آرایشگاه، سالن ماساژ، بلیت سفر یا نمایش و سینما، یا دوره های آموزشی و کلاس های مهارتی. حتی اگر طرف مقابل جنبه شوخی داشته باشد، می توان با یک هدیه سرکاری خوشحالش کرد و عشق خود را به او نشان داد، چیزی مثل سس خرسی که هم خرس است، هم شیرین است، هم قرمز است و هم قیمت مناسبی دارد!

داستان هایی عجیب از روز قبل و بعد ولنتاین

مروی بر حواشی عجیب و گاه باورنکردنی ولنتاین که نشان می دهد کارکرد آن در بسیاری از مواقع ربطی به عشق و ابراز علاقه ندارد.

روز ولنتاین یکی از رسم ورسوم فرهنگ غربی به شمار می آید که به روز عشق یا روز عشاق معروف است. جالب است بدانید ارزش هدیه هایی که در این روز داده می شود، به قیمت آن ها بر می گردد. به همین دلیل است که بعضی ها تلاش می کنند تا عروسک های خرس بزرگ تری برای هدیه بخرند تا بیشتر به چشم طرف مقابل بیاید. به احتمال زیاد در چند سال اخیر و در شبکه های اجتماعی، تصاویر و ویدیوهایی از این عروسک های خرس بزرگی را که نحوه جابه جا کردن شان در شهر پربازدید شده است، دیده اید. اما ماجرای حواشی این روز و هدیه های آن که از کارکرد خود برای ابراز عشق خارج شده، به همین مورد ختم نمی شود. حالا به نظر می رسد که این روز و رسوم آن به نوعی مد تبدیل شده که عده ای با تقلید کورکورانه و بدون تفکر آن را الگوبرداری کرده اند.

فوران آگهی های فروش عروسک های هدیه گرفته شده ولنتاین

عشق خرسی از فرنگستاندرچند سال اخیر بارها تکرار شده که تنها بعد از گذشت 24 ساعت بعد از پایان این روز، اپلیکیشن های خرید و فروش اینترنتی از آگهی هایی برای فروش عروسک های ولنتاین پر شده است. پیج ها و کانال های زیادی هم با انتشار عکس هایی از فراوانی چنین آگهی هایی، به این مسیله واکنش نشان می دهند. بعضی از افرادی که چنین هدیه ای را گرفتند، اصلا به فردی که برای شان هدیه خریده علاقه ای ندارند؛ بنابراین تصمیم به فروش هدیه ولنتاین می گیرند. بعضی ها هم از چندین نفر هدیه می گیرند. واضح است که عاقبت توجه به چنین مناسبت هایی به خصوص توسط ایرانی ها به این دلیل که ریشه در فرهنگ غنی کشورمان ندارد، همین خواهد بود و معمولا تنها دستاوردش، افسوس خوردن بابت هزینه های زیادی است که بعضی جوانان می پردازند.

«سرم ولنتاین» برای فرار از خرید هدیه یا جلب توجه؟

سال گذشته بود که مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو گفت که «سرم ولنتاین» نماد تلخ مصرف غیرمنطقی دارو است و درخور ذکر است که در روز ولنتاین برخی افراد برای عکس گرفتن و انتشار آن در فضای مجازی، درخواست تجویز سرم می کردند. بعضی از افراد برای این که از خرید هدیه در این روز فرار کنند یا به این دلیل که با چندین نفر در ارتباط هستند و توان اقتصادی خرید برای همه آن ها را ندارند، تصویری از خودشان که به بیمارستان رفته و سرم زده اند در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند.

عشق خرسی از فرنگستان

دکتر مهدی سودآوری، روان شناس هم در همین باره در یادداشتی برای ما نوشته است: «جلب توجه به هر قیمتی، یکی از عوارض فضای مجازی است. دیده شدن در اینستاگرام به یکی از اولویت های جوانان تبدیل شده است  و برای این جلب توجه دست به هر کاری می زنند. تمارض به بیماری همیشه وجود داشته، چون هم باعث سلب مسیولیت می شود هم توجه بیشتر افراد نزدیک را فراهم می کند. حال امروزه این تمارض شکل جدیدی به خود گرفته و به فضای مجازی هم رسیده است. البته تقویت مثبتی که افراد از این حرکت می گیرند هم بی تاثیر نیست. یک عکس در حال تزریق سرم می تواند سیلی از توجهات را روانه فرد کند. یادمان باشد فردی که واقعا بیمار باشد، حال و حوصله عکس گرفتن و انتشار آن را ندارد. حداقل کاری که از دست ما برمی آید، این است که به چنین محتواهایی در شبکه های اجتماعی واکنش نشان ندهیم و آن ها را لایک نکنیم. البته ماجرای فردی که واقعا بیمار است، متفاوت است.»

پایان خبر فطر نیوز

عشق خرسی از فرنگستان – فطر نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عشق خرسی از فرنگستان – فطر نیوز" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عشق خرسی از فرنگستان – فطر نیوز"، کلیک کنید.