قاسمی: سند تحول دانشگاه آزاد سکوی جهش از دانایی به توانایی است

قاسمی: سند تحول دانشگاه آزاد سکوی جهش از دانایی به توانایی است

مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی سکوی جهش از دانایی به توانایی است که این فرایند در بستر دانشگاه به منصه ظهور خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزای علم و فناوری فطر نیوز، رضا قاسمی، مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چابهار برگزار شد با اشاره به ایجاد و تشکیل ستاد سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی اظهار کرد: سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی با هدف توسعه همه جانبه و پیشرفت جامعه به عنوان مسیر جامع برای مجموعه عظیم این دانشگاه طراحی و تدوین شده است.

وی افزود: برای دستیابی به نتایج مناسب راه کنش ها و اقدامات سند تحول و تعالی دانشگاه، باید پروژه های مصوب مربوطه در شورای استانی مبنای ارزیابی باشد. این سند سکوی جهش از دانایی به توانایی است که در بستر دانشگاه به منصه ظهور خواهد رسید، برای گام برداشتن در راستای اهداف و فعالیت های این سند باید به صورت پروژه های عملیاتی مبتنی بر آمایش منطقه و مبانی اصولی تدوین، طراحی و عملیاتی شود.

مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان نقش دانشگاه ها در توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه ای، الزام موفقیت در این عرصه را آمایش منطقه ای دانست و عنوان کرد: سند تحول و تعالی با ارزیابی تخصصی سه حوزه شورای گسترش و آمایش، مرکز نظارت و ارزیابی و حوزه برنامه و بودجه دانشگاه با ارزیابی تدوین و ارایه و به عنوان مسیر توسعه مطرح شد.

لزوم ارایه برنامه با نتایج تحولی توسط نخبگان دانشگاه

معاون طرح و برنامه مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: توقع از منابع انسانی فرهیخته و نخبگانی در دانشگاه ارایه برنامه هایی است که نتایج تحولی به همراه داشته باشد.

علیرضا طوسی با تاکید بر ارایه راهکار و برنامه بر اساس طرح و برنامه، اضافه کرد: با این دستور کار مسیر دستیابی به اهداف متعالی دانشگاه در عرصه توسعه و پیشرفت کشور هموار خواهد بود. اقداماتی که از سوی واحد ها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی صورت می پذیرد باید با نگاه تحولی باشد. برای اولویت بندی پروژه های دانشگاهی باید علاوه بر کلان و خرد بودن آن به تحول آفرین بودن و راهبردی بودن آن توجه ویژه داشته باشیم.

تحرک بخشی واحد ها و مراکز دانشگاهی با اجرای سند تحول و تعالی دانشگاه

مدیرکل برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی نیز یکی از نتایج سند تحول و تعالی دانشگاه را تحرک بخشی واحد ها و مراکز دانشگاهی دانست و عنوان کرد: با توجه به اینکه ظرفیت ها در واحد ها و مراکز دانشگاهی استان سیستان و بلوچستان دارای ویژگی های ویژه و متنوع است، استفاده از این قابلیت می تواند برای توسعه و پیشرفت یک فرصت و مجال ایده آل باشد.

محسن امینی ادامه داد: برنامه های زیرمجموعه بستر سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی، مبنا و اساس پویایی، تحرک و تحول دانشگاه است و با استفاده از هم فکری و هم افزایی به منصه ظهور خواهد رسید.

وی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان رکن اصلی تحولات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … بر اساس نوآوری و تولید علم در جوامع است، توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مجموعه عظیم دانشگاهی با داشتن ظرفیت نخبگانی هییت علمی و دانشجویان توانمند، بستر مناسب و مطلوب را برای تولید علم در همه حوزه ها را داراست.

ارایه طرح و پروژه با استفاده از برنامه های استراتژیک

دبیر ستاد سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به مواجه استان با مشکلات و مسایل جدی در حوزه پژوهش و تحقیقات، بیان کرد: برنامه ریزی و ارایه طرح و پروژه باید با بهره مندی از برنامه های راهبردی و استراتژیک همراه باشد.

علی پالیزبان مطرح کرد: برنامه هایی که توسط واحد ها و مراکز دانشگاهی در راستای سند تحول و تعالی دانشگاه طراحی می شود باید با نگاه ماموریت گرایی و شناسایی ظرفیت و نیاز های منطقه باشد. بسترسازی و اجرایی سازی برنامه های سند تحول و تعالی دانشگاه مستلزم شناسایی و ارزیابی مسایل و مشکلات است. آمایش منطقه ای باید به عنوان شاخص و مبنا اساسی برای برنامه های دانشگاه در دستور کار قرار بگیرد.

راه کنش های سند تحول و توسعه دانشگاه مسیری برای توسعه هر منطقه

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان نیز با ارایه گزارشی از وضعیت استان و این دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های بکر و منحصر به فردی بوده که نیازمند نگاه تخصصی و نخبگانی برای عملیاتی و اثربخش شدن است.

کامبیز نرماشیری افزود: تلاش های ارزشمندی در راستای تبیین اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی در استان سیستان و بلوچستان انجام پذیرفته و منتج به تحول در برنامه ها، طرح ها و راهکار های واحد ها و مراکز دانشگاهی شده است.

وی تبین کرد: راه کنش های موجود در سند تحول و توسعه دانشگاه آزاد اسلامی که در نتیجه مطالعات علمی، تحقیقاتی و بررسی شده توسط استادان و نخبگان بوده، ترسیم کننده مسیر عقلایی و منطقی برای توسعه هر منطقه است و دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان برای رسیدن به اهداف این برنامه با اهتمام جدی، طراحی و تدوین پروژه های کارآمد بر اساس نیاز و ظرفیت استان را در ماه های اخیر در دستور کار قرار داده است.

به گزارش فطر نیوز، در این جلسه طرح ها و پروژه های واحد ها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان با ارایه جزییات برنامه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

قاسمی: سند تحول دانشگاه آزاد سکوی جهش از دانایی به توانایی است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قاسمی: سند تحول دانشگاه آزاد سکوی جهش از دانایی به توانایی است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قاسمی: سند تحول دانشگاه آزاد سکوی جهش از دانایی به توانایی است"، کلیک کنید.