قیمت سیب زمینی سر زمین کیلویی 8 تا 10 هزار تومان/ کمبود تولید نداریم؛ نظارت وجود ندارد

قیمت سیب زمینی سر زمین کیلویی 8 تا 10 هزار تومان/ کمبود تولید نداریم؛ نظارت وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری فطر نیوز،روز گذشته وزارت جهاد کشاورزی عوارض 60 درصدی برای صادرات سیب زمینی با کد تعرفه 07101000 از 15 اردیبهشت ماه و به منظور تامین نیاز داخل تا اطلاع ثانوی اعمال کرد.

خسرو طالبی – رییس انجمن ملی سیب زمینی در گفت وگو با فطر نیوز، در پاسخ به چرایی تعیین عوارض 60 درصدی برای صادرات سیب زمینی اظهار کرد: ناهماهنگی هایی که در تصمیم گیری های وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، باعث نگرانی است زیرا اگر دلیل اصلی تعیین عوارض تامین بازار داخلی باشد، سازمان تعاون روستایی چندین هزار سیب زمینی را در اردبیل با قیمت کیلویی 8000 تومان خریداری کرده و در انبارها موجود است. یعنی کمبودی در این بخش نداریم.

وی با تاکید بر اینکه کمبودی در تولید نداریم و مشکل اصلی ما عدم نظارت صحیح بر بازار است، گفت: از مبدا تا مقصد نظارت درستی بر توزیع محصولات وجود ندارد. قیمت سیب زمینی در مبدا یعنی جنوب کرمان سر زمین کیلویی 8000 تا 10 هزار تومان است اما همان سیب زمینی در برخی از مناطق تهران به کیلویی 55 هزار تومان می رسد.

رییس انجمن ملی سیب زمینی اضافه کرد: نیاز به نظارت بیشتر در بخش توزیع داریم. این درست نیست که تصمیمات از پشت میز گرفته شود. یعنی چون قیمت سیب زمینی در تهران به 55 هزار تومان رسیده برای صادرات آن عوارض 60 درصدی وضع شود. نیاز است بررسی های میدانی صورت گیرد و با تشکل های این بخش جلساتی گذاشته و با آنها مشورت شود.

تولید سالانه بیش از 5 میلیون تن سیب زمینی

وی با اشاره به اینکه سالانه 5 تا 5 میلیون و 500 هزار تن سیب زمینی در کشور تولید می شود، گفت: سرانه مصرف سیب زمینی با احتساب بذر حدود 4 میلیون و 800 هزار تن و میانگین صادرات در 5 سال گذشته نیز 500 تا 600 هزار تن است. سال گذشته 5 میلیون و 300 هزار تن سیب زمینی تولید و 300 هزار تن صادرات صورت گرفت. این یعنی با کسر نیاز بازار داخل، برای سال 1403 حدود 100 تا 150 هزارتن سیب زمینی های سال گذشته در سردخانه ها وجود دارد که قرار است با سیب زمینی های جدید وارد بازار شود.

تصمیمات آنی انگیزه کشاورزان را کم می کند

این تولیدکننده سیب زمینی تصمیمات یکباره برای صادرات را عاملی برای کاهش انگیزه تولیدکنندگان دانست و گفت که با این تصمیمات استمرار تولید تهدید می شود و اثراث منفی آن بر بازار نمایان خواهد شد.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به استان های تولیدکننده سیب زمینی اشاره کرد و گفت: سیب زمینی در جنوب کرمان (جیرفت)، گلستان و خوزستان در حال تولید و عرضه به بازار است و از ماه های بعد علاوه بر این استان ها، فارس، اصفهان، همدان و سپس اردبیل نیز اضافه می شوند.

رییس انجمن ملی سیب زمینی در ادامه گفت: امروز قیمت هر کیلو سیب زمینی سر زمین 8 تا 10 هزارتومان است. این در حالیست که قیمت سیب زمینی برای تولیدکننده کیلویی 12 هزار تومان تمام می شود. حال سوال اینجاست که چرا باید تولیدکننده در حال حاضر سیب زمینی را که پارسال تولید کرده و هزینه های سردخانه و انبار را متحمل شده کیلویی 8 تا 10 هزار تومان بفروشد ولی مغازه داران کیلویی 55 هزارتومان؟ علت این موضوع چیست؟

وی در پایان گفت: برای تحقق شعار سال از مسیولان خصوصا وزیر جهاد کشاورزی درخواست داریم که تشکل های بخش خصوصی و مردم را برای جهش تولید مشارکت دهند. انجمن هم برای تحقق شعار سال و جهش تولید و مشارکت های مردمی جهادی خدمت می کند.

220

قیمت سیب زمینی سر زمین کیلویی 8 تا 10 هزار تومان/ کمبود تولید نداریم؛ نظارت وجود ندارد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت سیب زمینی سر زمین کیلویی 8 تا 10 هزار تومان/ کمبود تولید نداریم؛ نظارت وجود ندارد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت سیب زمینی سر زمین کیلویی 8 تا 10 هزار تومان/ کمبود تولید نداریم؛ نظارت وجود ندارد"، کلیک کنید.