ماجرای فوت بدلکار جمشید مشایخی

به گزارش خبرگزاری فطر نیوز، این هنرمند آثار خود را طی دوره کوتاهِ عمرش که فقط 39 سال به طول انجامید، خلق کرد؛ حال آثار رضا مافی در موزه هنرهای معاصر تهران به کیوریتوری محبوبه کاظمی به نمایش درآمده است.

در میانِ آثار به نمایش درآمده از این هنرمند، بخشی از لوازم شخصی او نیز در معرض دید قرار گرفته است که تعدادی عکس هم در این مجموعه دیده می شود.

به گزارش فطر نیوز، یکی از عکس های این مجموعه بیش از سایرین مورد توجه قرار می گیرد که تصویری از رضا مافی در کنار علی حاتمی است.

40

رضا مافی و علی حاتمی از گذشته دوست بودند و در نماهایی از سریال «هزاردستان» نیز به جای دست رضا خوشنویس ـ با بازی جمشید مشایخی ـ از دستان رضا مافی فیلمبرداری شده است. این هنرمند در 39 سالگی به هنگام اسب سواری، در پشت صحنه این سریال از اسب سقوط کرد و بعد از مدتی درگذشت.

نمایشگاهِ آثار رضا مافی این روزها در موزه هنرهای معاصر تهران برپاست؛ این نمایشگاه بعد از گذشت چهار دهه از مرگ این هنرمند برگزار شده و بیش از 100 اثر از آثار خط، خوشنویسی، دستخط، مشق و نقاشیخط های رضا مافی را به نمایش درآورده است. نمایشگاه رضا مافی که با تلاش موزه گالری ترانه باران برگزار شده است، تا 10 تیرماه ادامه خواهد داشت.

41

نمایشگاه رضا مافی در موزه هنرهای معاصر تهران

در بخشی از این نمایشگاه بر دیوارهای موزه هنرهای معاصر، به نقل از رضا مافی نوشته شده است «در برابر هجوم فرهنگ غرب در این عصر، در بیشتر کشورها نمودهای بومی از یاد می رود و رو به نابودی است. از سنت های بومی بهره گرفتن، در حقیقت، ایستادن در برابر این یورش است؛ و سنت که می گویم، قصد تکرار قالب های سنتی نیست، بلکه بهره گرفتن از سنت به عنوان یک ریشه برای نزدیکی به مردم است، «خط» جنبه فولکلوریک وسیعی در میان مردم ما دارد. تا دیروز مردم ما به خوشنویس هنرمند می گفتند، آیا ما با درک همین اصل نمی توانیم از «خط» به عنوان یک خمیرمایه برای نقاشی استفاده کنیم؟

هنرمند نباید بگذارد که فرهنگی دیگر به فرهنگ بومی او مسلط شود. زیرا که در این صورت فرهنگ از خون و ریشه عاری خواهد شد. یک نقاش برای بیان مفاهیم خود می تواند از همه گیرترین نمودهای جامعه بهره بگیرد، بی آنکه به خلاقیت و نوآوری او لطمه ای وارد شود.»

ماجرای فوت بدلکار جمشید مشایخی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماجرای فوت بدلکار جمشید مشایخی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماجرای فوت بدلکار جمشید مشایخی"، کلیک کنید.