مخالفت اسلواکی عضو ناتو با ارسال «غیرقانونی» جنگنده برای اوکراین

مخالفت اسلواکی عضو ناتو با ارسال «غیرقانونی» جنگنده برای اوکراین

«ایگور ملیچر» از مقام های ارشد وزارت دفاع اسلواکی گفت دولت قبلی در براتیسلاوا حق اهدای هواپیماهای جنگی میگ 29 متعلق به دوران شوروی را به کی یف نداشته است.

به گزارش فطر نیوز، به گزارش رادیو تلویزیون ملی اسلواکی TASR، در مارس 2023 دولت موقت نخست وزیر «ادوارد هگر» مجوز تحویل 13 فروند میگ 29 (MiG-29) را صادر کرد. از آن زمان، دولت جدید به رهبری رابرت فیتسو، نخست وزیر اسلواکی درخواست بررسی قانونی این محموله را کرده است.

ملیچر روز سه شنبه در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: «هواپیماهای جنگنده میگ 29 به طور غیرقانونی به اوکراین تحویل داده شدند. وزارت دفاع در حال آماده سازی یک اقدام قانونی است.»

اظهارات این مقام نظامی اسلواکی پس از آن بیان شد که «رابرت دوبروودسکی» بازرس مرتبط با پرونده تحویل این جنگنده ها فاش کرد که دولت نتوانسته است تحلیل قانونی لازم را در مورد امکان اهدای میگ 29 به کی یف پیدا کند.

دوبروودسکی سه شنبه به رادیو تلویزیون ملی اسلواکی گفت: «این وزارتخانه اخیرا به من گفت در تلاش است تا با این درخواست موافقت کند و تجزیه و تحلیل را پیدا کند. با این حال نه آن وزارتخانه و نه هیچ یک از شعبه های آن تحلیلی در اختیار ندارند. همچنین این موضوع بیان شد که این تحلیل حتی به هیچ شکلی در پایگاه های اطلاعاتی آن ثبت نشده است.»

ملیچر استدلال کرده است که دولت موقت ادوارد هگر حق نداشت در مورد تحویل این جنگنده ها به خارج از کشور تصمیم نهایی بگیرد. او نوشت: «قانون اساسی، دولت موقت را از برداشتن گام های اساسی در سیاست خارجی منع می کند و ارسال جنگنده هایی به ارزش بیش از 500 میلیون یورو (537 میلیون دلار) هم قطعا چنین اقدامی است.»

«رابرت فیتسو» نخست وزیر اسلواکی که ماه گذشته از سوءقصد توسط یک فعال هوادار اوکراین جان سالم به در برد، با ارسال تسلیحات به کی یف مخالفت کرده و اصرار دارد که این درگیری باید از طریق دیپلماسی حل شود.

در همین حال «رابرت کالیناک» وزیر دفاع اسلواکی هم از سلف خود انتقاد کرده و در ماه مه گفته بود که دولت قبلی «به غیر مسوولانه ترین شیوه عمل کرده است، چون تجهیزات و تسلیحاتی که ما برای امنیت خودمان به آن نیاز داشتیم، تحویل دادیم.»

کی یف حامیان غربی خود را برای تسریع در تحویل برنامه ریزی شده جنگنده های اف-16 ساخت آمریکا تحت فشار قرار داده است. مجله پالتیکو در این ماه گزارش داد که مقامات اوکراینی از اینکه چگونه برنامه های آموزشی موجود در ایالات متحده و سایر کشورها خلبان کافی برای اف-16 تامین نکرده است، «ناامید» هستند. روسیه به نوبه خود هشدار داده است که هیچ مقدار کمک نظامی غرب، مانع عملیات نظامی این کشور در اوکراین نخواهد شد.

پایان خبر فطر نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مخالفت اسلواکی عضو ناتو با ارسال «غیرقانونی» جنگنده برای اوکراین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مخالفت اسلواکی عضو ناتو با ارسال «غیرقانونی» جنگنده برای اوکراین"، کلیک کنید.