منظره پشت سر «مونالیزا» کجاست؟

منظره پشت سر «مونالیزا» کجاست؟

آفتاب نیوز :

تابلوی مونالیزای لیوناردو داوینچی پر از رمز و راز است. آن زن که بود؟ حالت مبهم چهره او چه معنایی دارد؟ لیوناردو هنگام خلق این اثر از چه روش هایی استفاده کرد؟ آیا منظره پس زمینه یک مکان واقعی است؟

حالا، یک زمین شناس مستقل و مورخ هنر می گوید که پاسخ حداقل یک پرسش برجسته در مورد این پرتره معمایی را می داند: پس زمینه!

آن پیتسوروسو استدلال می کند که پس زمینه نقاشی نمایانگر لِکو (Lecco)، شهر کوچکی در منطقه لومباردی در شمال ایتالیا است. او پس از مطالعه ساختار های صخره ای و دیگر ویژگی های نقاشی که در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده، به این نتیجه رسید.

منظره پشت سر «مونالیزا» کجاست؟

پیتسوروسو می گوید که پهنه آبی به تصویر کشیده شده در این اثر، دریاچه گارلات است که توسط رودخانه آدا در جنوب لکو تشکیل شده است. پیتزوروسو می گوید پلی که درست بالای شانه چپ مدل به تصویر کشیده شده، آتسونه ویسکونتی متعلق به قرن چهاردهم است. در نهایت، سازند های سنگی بالای شانه چپ مدل با سازند های سنگ آهکی در لکو مطابقت دارند.

او فرضیه خود را اوایل ماه جاری در یک کنفرانس زمین شناسی در لکو ارایه کرد.

پیتسوروسو کارش را به عنوان زمین شناس آغاز کرد و روی پروژه های حفاری نفت و پاکسازی محیط زیست کار کرد. اما بعد به رنسانس ایتالیا علاقه پیدا کرد و حتی مدرک کارشناسی ارشد خود را در مطالعات رنسانس ایتالیا گرفت.

از آن زمان، او دو اشتیاق خود را با هم ترکیب کرده تا از دریچه زمین شناسی به آثار هنری آن دوره نگاه کند. پیتسوروسو پنج کتاب از جمله سه کتاب درباره لیوناردو نوشته است.

نظریه های گذشته در مورد پس زمینه این نقاشی بیشتر روی پل و جاده در نقاشی متمرکز شده اند. برخی از محققان استدلال کرده اند لیوناردو، مونالیزا را در بابیو، شهری در شمال ایتالیا یا جایی در استان آرِتسو نقاشی کرده است. تابستان گذشته، سیلوانو وینچِتی، مورخ هنر ایتالیایی، استدلال کرد که این نقاشی پل پونته رومیتو در روستای لاترینا در توسکانی را به تصویر کشیده است.

با این حال، پیتسوروسو می گوید این تیوری ها سازند های سنگی در آثار هنری لیوناردو را نادیده میگیرند.

پیتسوروسو می گوید: «پل قوسی همه جا در ایتالیا و اروپا وجود داشت و بسیاری از آن ها خیلی شبیه هم بودند. تشخیص مکان دقیق از روی یک پل به تنهایی غیرممکن است. همه در مورد پل صحبت می کنند، اما هیچ کس در مورد زمین شناسی صحبت نمی کند.»

لیوناردو سال 1519 درگذشت، اما دفتر یادداشت های زیادی از مشاهدات، نقاشی ها و نمودار های خود به جای گذاشت. نوشته های او مکان مونالیزا را فاش نمی کنند، بنابراین در حال حاضر هیچ راهی برای اثبات یا رد نظریه پیتسوروسو وجود ندارد.

برخی محققان از ایده او حمایت می کنند، تا حدی به این دلیل که او علم و هنر را با هم ترکیب کرده است، درست مانند لیوناردو.

مایکل دیلی، مدیر ArtWatch U. K، یک سازمان غیرانتفاعی متمرکز روی حفاظت از آثار هنری می گوید: «از آنجا که او دانش علمی درستی دارد، توجه او به نکات ریز اثر لیوناردو که علمی ترین هنرمند تاریخ است، اهمیت دارد.»

با این حال، همه قانع نشده اند. مارتین کِمپ، مورخ هنر مشهور دانشگاه آکسفورد استدلال می کند که پس زمینه نقاشی یک مکان خیالی است، نه یک مکان واقعی.

کِمپ می گوید: «[لیوناردو]با شدت باورنکردنی به چیز های واقعی نگاه می کند، اما آن ها را در نقاشی خود بازسازی می کند. تلاش برای استفاده از زمین شناسی برای تعیین موقعیت مکانی پس زمینه، یک کار خیالی است.»

فرانچسکا فیورانی، مورخ هنر در دانشگاه ویرجینیا، موافق است و می گوید که مکان های نقاشی های لیوناردو تصاویر خیالی شخصی او از طبیعت هستند، نه کپی مناظر واقعی. ادعا کردن بر خلاف این موضوع، به معنای درک نکردن نحوه کارکرد ذهنی لیوناردو و نحوه نقاشی کردن اوست.»

منبع: فرادید

منظره پشت سر «مونالیزا» کجاست؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "منظره پشت سر «مونالیزا» کجاست؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "منظره پشت سر «مونالیزا» کجاست؟"، کلیک کنید.