مهیار شاپوری: در «احمد» یک شخصیت و یک رویداد ملی به هم رسیدند

فجر 42 از نگاه فطر نیوز|

مهیار شاپوری: در «احمد» یک شخصیت و یک رویداد ملی به هم رسیدند

بازیگر فیلم سینمایی «احمد» که در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد، از ویژگی های این اثر سینمایی می گوید.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز، فیلم سینمایی «احمد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و تهیه کنندگی حبیب والی نژاد یکی از آثاری بود که در چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجرحضور داشت.

این فیلم در ژانر حادثه ای و با روایتی ملتهب از 18 ساعت ابتدایی زلزله بم ساخته شده است و به جانفشانی سردار احمد کاظمی در جریان امداد و نجات آسیب دیدگان این واقعه تلخ می پردازد.

فیلم «احمد» توانست در4 رشته بهترین جلوه های بصری(محمد برادران)، صدابرداری(طاهر پیشوایی)، چهره پردازی(مرتضی کهزادی) و نقش اول زن (ساره رشیدی) نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره چهل و دوم شود.

مهیار شاپوری یکی از بازیگران این فیلم سینمایی است که نقش یکی از همرزمان و دوستان حاج احمد کاظمی و یکی از مدیران سازمان هلال احمر در زمان وقوع زلزله را به عهده دارد.

شاپوری در گفت وگو با خبرنگار فطر نیوز درباره حضور خود در این فیلم سینمایی گفت: من در دو فیلم قبلی امیرعباس ربیعی یعنس «لباس شخصی» و «ضد» حضور داشتم که البته نقشم در «لباس شخصی» پررنگ تر بود. پس از همکاری در این فیلم ها، ارتباط من و آقای ربیعی قطع نشد و در جریان ایده اولیه این فیلم درباره شخصیت حاج احمد کاظمی هم بودم.

وی افزود: زمانی که آقای ربیعی درباره شخصیت های فیلم صحبت می کرد، ناخواسته در ذهنم تصویرسازی می کردم. وقتی برای حضور در این فیلم دعوت شدم به واسطه همان آمادگی ذهنی خیلی راحت با نقش «عباس» ارتباط برقرار کردم. به این ترتیب آن سیر تکامل و شناخت نقش هم برای زود تر اتفاق افتاد.

بازیگر فیلم احمد گفت: ما از اوایل شهریورماه تا 10 روز پیش از نمایش فیلم درگیر فیلمبرداری بودیم و کار خیلی فشرده بود. ضن این که تدوین هم به صورت همزمان انجام می شد و همین موضوع دقت نظر کارگردان را می طلبید.

چالش های بازیگری با یک دست

وی دربار مهم ترین چالش خود در ایفای این نقش هم گفت: «عباس» یک کهنه سرباز و رزمنده قدیمی است که در دوران دفاع مقدس در کنار و به تعبیری در رکاب حاج احمد کاظمی حضور داشته است. عباس در همین دوران یکی از دستانش را از دست داده و به افتخار جانبازی نایل شده است. شاید بزرگترن چالش من بازی کردن با یک دست بود. یعنی دست چپ من مهار شده بود و نمی توانستم از آن استفاده کنم و این کار من را سخت ترمی کرد.

شاپوری عنوان کرد: ما سکانس هایی داشتیم که عباس از یک بلندی یا از روی وانت به پایین می پرید و یا این که می دوید و همه این حرکت ها با یک دست برای کسی که به این شرایط عادت ندارد بسیار سخت است.

این بازیگر سینما و تلویزیون گفت: حتی گاهی آقای ربیعی ازمن می خواست که بلندشوم و کاری را انجام دهم، اما من قادر به بلند شدن هم نبودم. خدا را شکر فکرمی کنم که خروجی کار ترو تمیز شد و خستگی هم از تن من و سایر عوامل در رفت.

مهیار شاپوری: در «احمد» یک شخصیت و یک رویداد ملی به هم رسیدند

پیوند یک شخصیت و  یک رخداد ملی

وی افزود: خوشحالم که فیلم تاثیرعاطفی خود را روی مخاطب گذاشته بود. در سینمای رسانه هم شاهد بودم که بسیاری از مخاطبان با چشمان خیس سالن را ترک می کردند. سوژه فیلم احمد کاملاً ملی است یعنی هم اتفاقی که محور قرار گرفته، یعنی زلزله بم یک واقعه تلخ ملی محسوب می شود وهم حاج احمد کاظمی شخصیتی ملی است که همه مردم ایران با هر تفکری را جزوی از خانواده خود می دانست. به این ترتیب در فیلم «احمد» شاهد پیوند یک شخصیت و رخداد ملی بودیم.

شاپوری اظهار کرد: به نظر من، تینو صالحی خیلی خوب توانست از ایافی این نقش مهم بربیاید؛ هم فیزیک بدنی و چهره اش مناسب بود و هم گریم به خوبی روی صورتش نشسته بود. ضمن این که راهنمایی های آقای ربیعی هم در به ثمر نشستن بهتر این نقش راهگشا بود.

وی اظهار کرد: به همه همکارانم در این فیلم خداقوت می گویم و امیدوارم هر چهار عزیزی که از فیلم «احمد» نامزد سیمرغ بلورین شده اند بتوانند این جایزه ر از آن خود کنند. گروه سازنده آن واقعاً چیزی کم نگذاشتند و انرژی خوب خودشان را به کار منتقل کردند. با این حال فکر می کنم این فیلم می توانست در بخش موسیقی هم نامزد دریافت سیمرغ باشد.

لازم به یادآوری است، چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر از دوازدهم تا بیست و دوم بهمن ماه به دبیری مجتبی امینی برگزار شد. 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهیار شاپوری: در «احمد» یک شخصیت و یک رویداد ملی به هم رسیدند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهیار شاپوری: در «احمد» یک شخصیت و یک رویداد ملی به هم رسیدند"، کلیک کنید.