نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!

به گزارش خبرگزاری فطر نیوز، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی دفاعی آمریکا (DARPA) اعلام کرد که یک جت کنترل شده با هوش مصنوعی طی آزمایش داگ فایت (نبرد هوایی بین هواپیماهای جنگنده از فاصله ی نزدیک) با موفقیت مشغول نبرد با خلبان انسانی شد.

براساس گزارش مجله فطر نیوز، دارپا در دسامبر 2022 (آذر و دی 1401) به عنوان بخشی از برنامه ی Air Combat Evolution، استفاده از هوش مصنوعی برای توسعه ی سیستمی که قادر به کنترل یک جت جنگنده باشد را آغاز کرد.

نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!

دارپا پس از انجام شبیه سازی های داگ فایت با استفاده از خلبان هوش مصنوعی، کار خود را با به کارگیری این فناوری در داخل هواپیمای آزمایشی X-62A ادامه داد.

هواپیمای کنترل شده با هوش مصنوعی در پایگاه هوایی ادواردز در کالیفرنیا به پرواز درآمد و در سپتامبر 2023 (شهریور و فطر نیوز 1402) اولین آزمایش موفقیت آمیز داگ فایت بین هوش مصنوعی و انسان انجام گرفت.

خلبان های انسانی در X-62A این امکان را داشتند که هوش مصنوعی را در جریان نبرد غیرفعال کنند؛ اما دارپا می گوید خلبانان در هیچ نقطه ای نیازی به غیرفعال سازی آن نداشتند.

X-62A در مقابل جنگنده ی F-16 که صرفاً توسط خلبان انسانی کنترل می شد قرار گرفت. هر دو هواپیما در درگیری رو در رو با سرعت 1٬930 کیلومتربرساعت به ارتفاع حدود 600 متری نزدیک شدند. با این حال، دارپا نمی گوید کدام هواپیما برنده ی این نبرد شد.

دارپا تاکنون 21 پرواز آزمایشی با هوش مصنوعی انجام داده است و می گوید که این آزمایش ها در سال 2024 ادامه خواهد داشت.

227227

نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نبرد هوش مصنوعی و خلبان انسانی در آسمان!"، کلیک کنید.