نرخ تورم فروردین اعلام شد

نرخ تورم فروردین اعلام شد

آفتاب نیوز :

مرکز آمار اعلام کرد: در فروردین ماه شاخص قیمت مصرف کننده خانوار های کشور به عدد 236.3 رسیده است که نسبت به ماه قبل، 2.6 درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، 30.9 درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، 38.8 درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوار های کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. در فروردین ماه 1403، تورم نقطه به نقطه خانوار های کشور، 30.9 درصد بوده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین، 30.9 درصد بیشتر از فروردین ماه 1402 برای خرید یک «مجموعه کالا ها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. تورم نقطه به نقطه فروردین ماه 1403، در مقایسه با ماه قبل، 1.4 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. در فروردین ماه تورم ماهانه خانوار های کشور برابر 2.6 درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات، 2.9 درصد و برای گروه عمده «کالا های غیرخوراکی و خدمات»، 2.5 درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. در فروردین ماه، نرخ تورم سالانه برای خانوار های کشور به 38.8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.9 واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در فروردین ماه 1403

نرخ تورم سالانه کشور در فروردین ماه 1403، برابر 38.8 درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک های مختلف هزینه ای از 34.7 درصد برای دهک اول، تا 40.1 درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک ها در این ماه به 5.4 واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (5.4 واحد درصد) بدون تغییر بوده است

نرخ تورم فروردین اعلام شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نرخ تورم فروردین اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نرخ تورم فروردین اعلام شد"، کلیک کنید.