نمای حیرت انگیز اسب سیاه آسمان از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب / عکس و فیلم

به گزارش فطر نیوز، تصاویر جدید تلسکوپ فضایی جیمز وب، بخشی از آسمان را در صورت فلکی جبار (شکارچی)، در سمت غربی ابر مولکولی شکارچی B نشان می دهد و بر لبه نورانی بالای ساختار متمایز غبار و گاز سحابی متمرکز است.

سحابی سر اسب که به «بارنارد 33» هم معروف است، از امواج متلاطم گاز و غباری برمی خیزد که 1300 سال نوری از ما قرار دارد و پیش ستارگان فراوانی را در دل خود جای داده است. این سحابی از ابر میان ستاره ای عظیمی تشکیل شده که در حال فروپاشی است، ستاره جوان داغی در نزدیکی آن با قدرت تمام، می تابد و با پرتوهای پرانرژی خود، این سحابی را لایه به لایه می تراشد. ابرهای گازی اطراف سر اسب قبلاً از بین رفته اند، اما ستون برآمدگی از توده های ضخیم موادی ساخته شده که فرسایش آن ها سخت تر است. منجمان تخمین می زنند که حدود پنج میلیون سال تا از بین رفتن کامل این سحابی زمان باقی مانده باشد.

شرح عکس: چشم انداز لبه فوقانی سحابی سراسب در نور فروسرخ نزدیک. در زمینه تصویر می توانید ستارگان کهکشان (اجرام نورانی 8 پر) و کهکشان های دوردست را ببینید. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ تر، اینجا را کلیک کنید.

نمای حیرت انگیز اسب سیاه آسمان از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب / عکس و فیلم

سحابی سر اسب، از شناخته شده ترین مناطق تحت سلطه فوتون (PDR) ست. در چنین منطقه ای، نور فرابنفش ستارگان جوان و سنگین، ناحیه ای از گازوغبار گرم و عمدتاً خنثی را بین گازهای کاملاً یونیزه شده اطراف ستارگان پرجرم و ابرهایی که در آن متولد شده اند، ایجاد می کند. این تابش فرابنفش به شدت بر رویدادهای شیمیایی گازهای این مناطق تاثیر می گذارد و به عنوان مهم ترین منبع گرما عمل می کند.

این مناطق در جایی پدیدار می شوند که گازهای میان ستاره ای از یک سو به اندازه ای متراکمند که خنثی بمانند و از سوی دیگر، آن قدر متراکم نباشند که از نفوذ نور فرابنفش ستارگان پرجرم جلوگیری کنند. نور ساطع شده از این نوعPDR ها ابزاری منحصربه فرد برای مطالعه فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی است که باعث تحول ماده میان ستاره ای کهکشان ما و دیگر نقاط عالم، از دوران اولیه تشکیل ستاره های عظیم باستانی تا امروز می شود.

شرح عکس: نمای لبه فوقانی سحابی سر اسب در نور فروسرخ میانی.

نمای حیرت انگیز اسب سیاه آسمان از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب / عکس و فیلم

سحابی سر اسب به دلیل نزدیکی و هندسه آن که تقریبا از لبه دیده می شود، هدف ایده آلی برای اخترشناسان است تا ساختار فیزیکی PDRها و تکامل ویژگی های شیمیایی گازوغبار و مناطق انتقالی بین آن ها را مطالعه کنند. PDRها از بهترین اجرام آسمان برای بررسی نحوه تعامل تابش با ماده میان ستاره ای به شمار می روند.

آن چه جیمز وب دیده است

به لطف ابزارهای MIRI و NIRCam که به ترتیب تصاویر فروسرخ میانی و فروسرخ نزدیک را ثبت می کنند،گروهی بین المللی از اخترشناسان برای اولین بار، ساختارهای کوچک مقیاس لبه نورانی سر اسب را آشکار کردند. آن ها همچنین شبکه ای از ویژگی های طولی را شناسایی کرده اند که عمود بر جبهه PDR گسترش یافته و حاوی ذرات غبار و گاز یونیزه شده در جریان تبخیر فوتونی سحابی کشیده شده اند. این مشاهدات همچنین به اخترشناسان امکان داده است که اثرات تضعیف و انتشار غبار را بررسی کنند و شکل چندبعدی سحابی را بهتر درک کنند.

در مرحله بعد، ستاره شناسان قصد دارند داده های طیف سنجی به دست آمده از سحابی را برای اثبات تحول خواص فیزیکی و شیمیایی مواد مشاهده شده در سراسر سحابی مطالعه کنند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب با آینه 6٫5 متری خود، بزرگ ترین و قدرتمندترین تلسکوپی است که تاکنون به فضا پرتاب شده است و امید می رود که تا پایان این دهه به ماموریت خود ادامه دهد.

منبع: آژانس فضایی اروپا

5454

نمای حیرت انگیز اسب سیاه آسمان از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب / عکس و فیلم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نمای حیرت انگیز اسب سیاه آسمان از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب / عکس و فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نمای حیرت انگیز اسب سیاه آسمان از نگاه تلسکوپ فضایی جیمز وب / عکس و فیلم"، کلیک کنید.