نهنگ تک شاخ، تازه ترین عروسک ریزگرانشی ناسا / عکس

به گزارش فطر نیوز، بردن نشانگرهای ریزگرانشی (جاذبه صفر)، حرکتی سنتی است که به اولین پرواز فضایی انسان در سال 1961 (1340) برمی گردد، زمانی که «یوری گاگارین» کیهان نورد شوروی، عروسک کوچکی را با خود برد تا شناور شدن آن را درمدار زمین تماشا کند. زمانی که موتورهای موشک خاموش شوند و فضاپیما فقط تحت تاثیر جاذبه گرانشی زمین به حرکت خود ادامه دهد، شرایط ریزگرانشی (جاذبه صفر، بی وزنی) پدیدار می شود و عروسک و دیگر اجسامی که مهار نشده اند، شناور می شوند.

تا سال 2019 (1398) فقط روس ها به سنت نخستین فضانورد تاریخ پایبند بودند، تا این که اسپیس ایکس تصمیم گرفت خدمه کپسول سرنشین دار دراگون (دراگون کرو) هم عروسک های خود را در مدار زمین شناور کنند. به دنبال آن بود که ناسا هم از این سنت استقبال کرد و اولین نشانگر ریزگرانشی خود را در ماموریت بدون سرنشین آرتمیس 1، در اطراف ماه به پرواز درآورد.

نهنگ تک شاخ، تازه ترین عروسک ریزگرانشی ناسا / عکس

به نقل از فطر نیوز، سونیتا ویلیامز (Sunita Williams)، فضانورد کهنه کار ناسا که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به دستور شخص او از پروازهای فضایی کنار گذاشته شده بود، برای نخستین پرواز تاریخ ساز کپسول استارلاینر، عروسک پولک دار مخملی به شکل نهنگ تک شاخ را به عنوان نشانگر ریزگرانشی به همراه می برد.

این عروسک که کالیپسو نام دارد، به نهنگ تک شاخ یا «ناروال»، پستاندار آبزی مقیم آب های قطبی شمال اشاره دارد. این نهنگ ها جثه متوسطی دارند و در جنس نر، یکی از دندان های نیش به شکل عاج رشد می کند و از آرواره شان بیرون می زند. طول این عاج می تواند تا 3 متر هم افزایش یابد.

نهنگ تک شاخ، تازه ترین عروسک ریزگرانشی ناسا / عکس

ویلیامز از خواهرزاده و برادرزاده اش خواست تا عروسک ریزگرانشی را از میان چیزهایی که به دریا مربوط باشند، پیشنهاد دهند. او علاقه خاصی به اقیانوس و اقیانوس شناس معروف «ژاک کوستو» دارد و نام «کالیپسو» را برای ادای احترام به ژاک کوستو و کشتی تحقیقاتی اش انتخاب کرد.

ویلیامز می گوید: «کوستو با کشتی شگفت انگیز «کالیپسو» کاوش های شگفت انگیزی را در سراسر جهان انجام داد و چشمان بسیاری از مردم را باز کرد تا در مورد اقیانوس بیاموزند. من فکر می کنم فضاپیمای استارلاینر نیز کار مشابهی انجام خواهد داد».

5454

نهنگ تک شاخ، تازه ترین عروسک ریزگرانشی ناسا / عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نهنگ تک شاخ، تازه ترین عروسک ریزگرانشی ناسا / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نهنگ تک شاخ، تازه ترین عروسک ریزگرانشی ناسا / عکس"، کلیک کنید.