نیاز آتش نشانی ها به بانک اطلاعاتی جامع/بارگذاری اطلاعات سازمان های آتش نشانی کشور در یک سامانه

نیاز آتش نشانی ها به بانک اطلاعاتی جامع/بارگذاری اطلاعات سازمان های آتش نشانی کشور در یک سامانه

در نشست مدیران عامل و روسای سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور بر تشکیل اتحادیه سازمان های خدمات شهری به عنوان فرصتی برای حل مشکلات حوزه خدمات شهری، نیاز سازمان های آتش نشانی کشور به بانک اطلاعاتی جامع و بارگذاری اطلاعات سازمان های آتش نشانی کشور در یک سامانه در آینده نزدیک تاکید شد.

به گزارش فطر نیوز، سیدسجاد انوشه در نشست مدیران عامل و روسای سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور ضمن تشکر از خدمت رسانی شبانه روزی آتش نشانان در شهرها طی سخنانی گفت: این جلسه در حقیقت شروع نقطه مهمی برای حرکت های محکمی در آینده است و امیداست این هم افزایی های بین سازمانی با گردهمایی هایی اینچنین تقویت شود و سازمان ها بتوانند از این فرصت همراهی برای به اشتراک گذاری تجربیات مفید و سازنده خود در این حوزه بهره برداری کنند و مشکلات و چالش های موجود را احصا و برای حل موضوعات راهکار ارایه نمایند.

 وی با اشاره به اینکه بسیاری از چالش های حوزه خدمات شهری موضوعات ساده ای هستند و گاه با کمترین زمان و حتی با یک مکاتبه حل می شود گفت: شاید علت لاینحل ماندن آنها، دیده نشدن آنها بوده و قطعا با شکل گیری اتحادیه سازمان های خدمات شهری، چالش ها دراتحادیه مذکور وچنین نشست هایی قابل ارزیابی، کارشناسی و حل شدن است.

وی با اشاره به برنامه ریزی که برای این نشست انجام شده گفت: قطعاً یکی از دلایلی که به صورت اتفاقی برگزاری این نشست با اعیاد شعبانیه همزمان شده، دیده شدن کار و فعالیت ویژه آتش نشانان و تقدیر از این سازمان های مفید و سازنده در شهرداری های کشور بوده است.
 
 وی با اشاره به محدودیت های مالی این حوزه که باعث می شود در برخی موضوعات به سطح استاندارد نرسیم گفت: بی شک زحمات شخصی و توان فردی آتش نشانان که باعث جبران این کمبودهاست در خور تقدیر و ستایش است. نکته حایز اهمیت در خصوص تشکیل اتحادیه سازمان های خدمات شهری این است که این اتحادیه فرصتی است که همه می توانند مشارکت کنند و موضوعات متفاوت در زمینه ها و حوزه های مختلف را تجمیع و به صورت گروهی حل و فصل کنند و با تشکیل کارگروه های مختلف و به اشتراک گذاشتن تجربیات متفاوت،  با عزمی جدی تر کارها پیش برود.

در بخش دیگری از این نشست احمدی مدیر کل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: دلیل اصلی برگزاری این نشست شروع یک حرکت جدید و ایجاد یک تشکل تخصصی درحوزه های معاونت خدمات شهری شهرداری ها از جمله سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی است.

وی با بیان اینکه این نشست سرآغازی برای حرکت های جدید و اتفاقات خوب در حوزه خدمات شهری می باشد افزود: با مصوبه شورای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برای ایجاد اتحادیه سازمان های خدمات شهری در سال 1399، امکان برنامه ریزی مناسب برای پیگیری امور مربوط به سازمان های آتش نشانی و سایر خدمات شهری فراهم می شود.

وی با اشاره به اینکه از 1470 شهرداری کشور، شهرداری هایی با جمعیت بیشتر،دارای سازمان آتش نشانی هستند، گفت: با فعالیت اتحادیه سازمان های خدمات شهری و تعامل آن با سایر دستگاه ها از این به بعد می توانیم ارتباط موثرتری با دستگاه ها و سازمان های مرتبط با این حوزه به منظور تقویت فعالیتهای شهرداری ها داشته باشیم. در حال حاضر 120سازمان آتش نشانی مصوب و حدود 17 هزار نیروی آتش نشان در عرصه شهرداری ها فعالیت می نمایند که مطابق با استانداردها نیست و این نیروها در1850 ایستگاه در سطح کشور فعال هستند.

وی افزود: تعامل سازمان های آتش نشانی، به ویژه تعامل بین سازمانهای آتش نشانی کلان شهرها می تواند باعث هم افزایی و انتقال تجربیات موفق شود. با توجه به نقش ویژه ای که سازمان های آتش نشانی در حفظ جان و مال مردم دارند، لازم است که با تعهد و ارتباط موثر با همدیگر و با تعامل با دستگاه های دولتی، به ویژه وزارت کشور که متولی برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه های مختلف از جمله موضوع آتش نشانی و خدمات ایمنی است، شاهد یک ارتباط موثرتر باشیم.

وی همچنین در خصوص آموزش نیروهای آتش نشانی گفت: زمانی ما بحث آموزش را پیگیری کردیم و 10 مرکز آموزش درکشور ساخته شد. اکنون یک مرکز آموزش بزرگ در تهران داریم که می تواند در این حوزه کمک کننده باشد و با توجه به سطوح مراکز آتش نشانی می بایست برای آموزش نیروها، برنامه ریزی هایی داشته باشیم.

احمدی در این راستا با اشاره به همایش5روزه و دوره فرماندهی معاونین عملیات که قرار است اوایل سال آینده توسط مرکز آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران برای آموزش آتش نشانان در مرکز صالح آباد برگزار شود، از همکاری های شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در برگزاری این نشست نیز تقدیر کرد.  

مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تاکید کرد: با تشکیل اتحادیه سازمان های خدمات شهری که بخش عمده ای از آن سازمان های آتش نشانی هستند، بسیاری از برنامه ریزی ها که توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور انجام می شد، بر عهده سازمان های ذینفع قرار می گیرد و سازمان های زیرمجموعه خدمات شهری از طریق این اتحادیه به عنوان بازوی اجرایی وزارت کشور این امکان را دارند که با توجه به تنوع موضوعات، در حوزه های مختلف برنامه ریزی کنند.

احمدی افزود: ما در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به دلیل محدودیت درحوزه نیروی انسانی، پتانسیل بالایی برای انجام کار نداریم اما با ایجاد اتحادیه سازمان های خدمات شهری بستر را برای حضور و نقش آفرینی سازمان های مربوطه و ورود به عرصه های جدید خدمت رسانی به مردم فراهم می کنیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی هایی مثل آموزش، ورزش و آمادگی جسمانی برای آتش نشانان گفت: مسابقات بعدی مربوط به آتش نشانی ها به زودی قراراست به میزبانی شهرداری شیراز برگزار شود.

مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین به حوادث و اتفاقات ناگواری که درسالهای اخیر افتاده اشاره کرد و ادامه داد: نقشی که این سازمان ها و آتش نشانان با فداکاری ایفا کردند، نشانه اهمیت این سازمانهاست.

 وی درخصوص دوره های آموزشی برای آتش نشانان گفت: در سالهای قبل در حوزه آتش نشانی دوره های آموزشی خارج از کشور به ویژه کشور ژاپن داشتیم و البته تجربیات خوبی هم در این حوزه درشهرهای کشورمان وجود دارد که می بایست برای بهره گیری سایرسازمان ها به اشتراک گذاشته شود که این موضوع بسیار مهمی است که در اتحادیه می بایست به آن توجه لازم صورت گیرد.

در ادامه این نشست بابک نوراللهی کارشناس حوزه آتش نشانی و ایمنی دفتر محیط زیست و خدمات شهری اطلاعاتی در خصوص آتش نشانی های سراسر کشور ارایه نمود و با بیان این مطلب که سالانه بین200 تا250 هزار عملیات در حوزه شهرداری ها و پایگاه های آتش نشانی روستایی انجام می شود، اظهارکرد: عمده ترین مسایل و مشکلاتی که در حوزه آتش نشانی شناسایی کردیم، یکی بحث تجهیزات و ماشین آلات و دیگری کمبود نیروی انسانی کارآمد و متخصص و پایین بودن دانش تخصصی وتوان جسمی نیروها به ویژه در شهرهای کوچک است.

وی با بیان اینکه در حال حاضرحدود4هزار خودرو در سطح آتش نشانی های کشور داریم که نیاز به بهسازی، جایگزینی و تعمیر دارد، گفت: کمبود نیروی متخصص و انتقال نیروهای غیرمتخصص از واحدهای دیگر و اعزام نیروهای متخصص آتش نشان به سایر واحدها از دیگر چالش های این حوزه است که هم در بازدیدهای میدانی در سطح شهر و هم در گزارش ها و مکاتبات ارسالی مطرح می شود. اگر چه شهرداری ها مسیولیت و نقش پررنگی در کمک رسانی به حوادث دارند، اما اعتبارات مدیریت بحران و سرفصل های مشابه به جای آتش نشانی ها به سمت سایر دستگاهها مثل اورژانس و هلال احمر سوق داده می شود؛ درصورتی که می بایست از محل مدیریت بحران اعتبارات لازم به آتش نشانی ها نیز اختصاص یابد.
 
کارشناس حوزه آتش نشانی و ایمنی دفتر محیط زیست و خدمات شهری در خصوص تیم های عملیاتی که به محل حادثه اعزام شدند ولی حضورشان موثر نبوده است، اظهار کرد: این موضوعات عموماٌ درشهرهای کوچک بوده که به دلیل دوربودن مسافت و اعزام نیرو به شهرک های صنعتی،مراکز تولیدی، باغات، مراتع و نقاط خارج از محدوده پایگاه های آتش نشانی پیش می آید و نمونه هایی در ماه های گذشته در استان هایی چون لرستان و گلستان پیش آمده است.
 
نوراللهی یکی از مشکلات مهم در بحث آتش نشانی به ویژه در بافت فرسوده شهری را عدم نصب شیرهای هیدرات توسط سازمان آب عنوان کرد.

وی با تاکید براهمیت نصب شیرهای هیدرات به ویژه درمراکز مهم شهر، بازارها، بافت های متمرکز و فرسوده گفت: بسیاری از شهرها به ویژه شهرهای کوچک با این چالش روبرو هستندکه شیرهای هیدرات یا نصب نشده و یا اینکه در محل مناسبی که کارایی داشته باشد، نیست. عمده ترین مساله در بحث پیشگیری، عدم نظارت موثر برالزامات و مقررات ملی ساختمان، مبحث سوم، آیین نامه پیشگیری حریق در ساختمان به ویژه در ساخت و سازهای شهری است که رعایت این موارد در پیشگیری حریق در ساختمان ها موثر است و همه این موارد را می توانیم با نقش پررنگ مدیران عامل و روسای سازمان های آتش نشانی شهرداری ها از طریق اتحادیه سازمان های خدمات شهری پیگیری کنیم.
 
دراین نشست از محسن فضلی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اراک،حسین سرباز رشید مدیرعامل سازمان آتش نشانی ارومیه ،ابراهیم بابایی مدیرعامل سازمان آتش نشانی کرمان،سیدصادق پورسینا مدیرعامل سازمان آتش نشانی همدان، سیدمازیارحسینی رییس سازمان آتش نشانی بابل،مهردادرضاپور مدیرعامل آتش نشانی بندرانزلی، علی حسینی مدیرعامل آتش نشانی تایباد،مهدی پورعباس مدیرعامل آتش نشانی میانه،سیدحمیدشعبانی مدیرعامل آتش نشانی بابلسر و سعیدپاک سرشت مدیرعامل سازمان آتش نشانی یزد تقدیرو درجات آتش نشانی،توسط دکتر انوشه معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به آنها اعطا شد.
 
هاشم نوروزی معاون دفتر خدمات شهری و محیط زیست با اشاره به تاریخچه و چگونگی تشکیل اتحادیه سازمان های خدمات شهری گفت: ما در سال 86 اتحادیه ای به نام اتحادیه آرامستانهای کشور را تشکیل دادیم و پس از این اقدام سایر سازمان های زیرمجموعه خدمات شهری،درخواست اتحادیه مشابه داشتند. درسال98 تشکیل یک اتحادیه مرکزی پیشنهادشدو در سال 99اساسنامه پیشنهادی اتحادیه سازمان های خدمات شهری در شورای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشورکه اعضای آن متشکل از شهرداران منتخب، رییس سازمان و نماینده سازمان برنامه و بودجه کشور بود، مصوب شد.
 
نوروزی ضمن مهم برشمردن اتحادیه سازمان های خدمات شهری اظهار کرد: در این اتحادیه، بحث های فنی و مسایل آموزشی و سایر موضوعات و چالش های حوزه خدمات شهری می تواند مطرح و پشتیبانی شود.
 
وی با بیان این مطلب که اتحادیه با همکاری گروهی اعضای اتحادیه توانمندی خواهد شد، گفت: ارکان این اتحادیه عبارت از مجمع عمومی است که متشکل از دونفر معاونین خدمات شهری و محیط زیست شهرداری های کشور،  نمایندگان سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور شامل معاون امور شهرداری ها و مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری است که به عنوان عضو مجمع فعالیت خواهند داشت.
 
نوروزی با تاکید بر اینکه 2 نفر از معاونین خدمات شهری جزء هیات مدیره خواهند بود که یک نفر منتخب کلان شهرها و نفر دیگر منتخب ازسایر شهرهاست، افزود: دیگر ارکان اتحادیه هیات مدیره ، مدیرعامل و بازرس است.
 
معاون دفتر خدمات شهری و محیط زیست سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشورگفت: اعضای هیات مدیره این اتحادیه به صورتی است که حتما می بایست از هر یک از 5 سازمان زیرمجموعه معاونت خدمات شهری یک نفر به عنوان عضو هیات مدیره حضور داشته باشد و به هیات مدیره اتحادیه راه پیدا کند و در نهایت در این اتحادیه،9نفرعضو هیات مدیره خواهیم داشت. در این نشست ما برای 2موضوع حضورداریم که درمرحله اول کارگروه های تخصصی را تشکیل می دهیم که این کارگروه درواقع اتاق فکر سازمان های مربوط به این حوزه است.

وی با بیان اینکه در معاونت خدمات شهری شهرداری ها 5 سازمان تخصصی داریم، ادامه داد: این کارگروه های تخصصی متشکل از نمایندگانی هستند که از هر سازمان انتخاب می شوند و تمام مسایل و چالش های حوزه تخصصی خود را احصا و سپس با بررسی موضوعات، پیشنهادات خودشان را مطرح می کنند.
 
نوروزی افزود: در انتخابات اولیه سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی کشور، امروز 6نفر  انتخاب می شوند که این 6نفر به عنوان عضو کارگروه تخصصی سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور هستند. سه نفر اولی که در انتخابات امروز بیشترین رای را بیاورند، به مجمع معرفی می شوند که این مساله برای 4سازمان دیگر زیرمجموعه خدمات شهری شهرداری ها نیز اتفاق افتاده و افراد منتخب معرفی شده اند.

وی ضمن اشاره به این موضوع که فردا قرار است انتخابات مجمع عمومی اتحادیه نیز انجام شود گفت: امروز هم با برگزاری انتخابات، 3نفر که بیشترین رای را بیاورند به مجمع مذکور معرفی می شوند و در انتخابات مجمع که قرار است فردا برگزار شود حضور دارند و مجمع از این 3نفر، یک نفر را به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب می کندو 2نفر بعدی به عنوان علی البدل اول و دوم قرار می گیرند.
 
نوروزی تاکید کرد: در واقع نفر اول علاوه بر اینکه در کارگروه تخصصی حضور دارد به نمایندگی از طرف سازمان های آتش نشانی کشور در مجمع به عنوان عضو هیات مدیره مرکزی نیز حضور خواهد داشت. همچنین با توجه به ضوابط اساسنامه کسانی که سرپرست هستند امکان عضو شدن ندارند برای همین تنها کسانی که مدیرعامل هستند و حداقل 2سال در این حوزه تخصصی حضور دارند، برای انتخابات ثبت نام می کنند.

 وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت بالای این اتحادیه، مدیران هم در کاندیدشدن و هم در رای دادن دقت بالایی داشته باشند تا در این انتخابات بهترین ها انتخاب شوند و در کارگروه تخصصی بهترین تصمیم هاگرفته شود.همچنین این 6 نفری که انتخاب می شوند نماینده جامعه آتش نشانان در کل کشور هستند و قرار است با فعالیت و پیشنهادات و اظهار نظرهایشان در هیات مدیره و مجمع، وظیفه دفاع و صیانت از حقوق آتش نشانان را عهده دار و منشاء خیر و برکت باشند.

نوروزی در پایان با اعلام این خبر که فردا در جلسه معاونین خدمات شهری دو نفر عضو مجمع و 5 نفر عضو هیات مدیره انتخاب می شوند، گفت: پس از تعیین اعضای مجمع و هیات مدیره، اولین جلسه مجمع عمومی فوق العاده نیز برگزار و در ادامه و طی جلسات بعدی تعیین ساختار تشکیلاتی و عضویت ها و سایر موارد انجام خواهد شد.
 
درادامه نشست برای انتخاب6نفر نماینده سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی، مدیران عامل سازمان های مذکور برای رای گیری ثبت نام و در انتخابات شرکت کردند.
 
 بنابراین گزارش، هریک از مدیران عامل به معرفی خود و برنامه های مد نظرشان پرداختند و از بین این افراد، بر اساس تعداد آراء به ترتیب قدرت الله محمدی از سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، مجید امیرفضلی از آتش نشانی زنجان، قدیر موسی خانی ازآتش نشانی قزوین، هادی عیدی پور از آتش نشانی شیراز، ابراهیم بابایی ازآتش نشانی کرمان،  ابراهیم قنبری ازآتش نشانی اهواز، ابراهیم مطلبی از آتش نشانی اصفهان، حسین سرباز رشید از آتش نشانی ارومیه  به ترتیب بیشترین آرا را کسب کردند که از این تعداد 6 نفر اول به عنوان اعضای اصلی کارگروه تخصصی انتخاب شدند. قدرت الله محمدی از آتش نشانی تهران ، مجیدامیرفضلی از آتش نشانی یزد قدیر موسی خانی از آتش نشانی قزوین 3نفری هستند که در انتخابات هیات مدیره اتحادیه نیزحضور خواهند داشت.
 
دکتر احمدی پس از رای گیری در خصوص رونمایی از یک کتاب در خصوص آتش نشانی و معرفی سامانه بانک اطلاعاتی آتش نشانی گفت: سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی کشور برای بحت ماشین آلات، تجهیرات ،نیروی انسانی،برنامه ریزی ها، اقدامات آتی، گزارش از عملیات های انجام شده و عملکرد آتش نشانی ها در کشور نیاز به یک بانک اطلاعاتی جامع دارند.

مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: ما در این سازمان برنامه ریزی هایی داشتیم و برای این منظور به سراغ سازمانهایی که در این زمینه کار کردند رفتیم تا موضوعات را به دست یک سازمان بسپاریم.
 

وی افزود: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی مشهد در حوزه آتش نشانی و خدمات ایمنی به گونه ای کار کرده بودند که 6شهر دیگر هم از این سامانه استفاده می کردند و ما با تعاملی که با سازمان آتش نشانی مشهد داشتیم سامانه را به سمتی هدایت کردیم که یک سامانه جامع کشوری بشود. در آینده ای نزدیک سامانه ای خواهیم داشت که همه سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی ملزم هستند اطلاعات خود را در این سامانه بارگذاری کنند. از این پس ما سازمانها را با این سامانه خواهیم شناخت و کلیه اقدامات براساس اطلاعات سامانه انجام خواهد شد.

احمدی افزود: ما اگر بخواهیم یک سامانه آتش نشانی کشوری جامع داشته باشیم پیشنهاد ما این است که همه به سمت همین یک سامانه بروند، هر چند ممکن است بعضی شهرها مدعی باشند که سامانه کاملتری دارند ولی ما همچنان نظرمان این است که همه شهرها اطلاعاتشان را در این سامانه بارگذاری کنند. اگر چه برای آماده کردن یک سامانه هم زمان و هم مبلغ سنگینی نیاز است تا صرف شود؛ لیکن ما با تعاملی که با آتش نشانی مشهد داشتیم مالکیت معنوی این سامانه از این به بعد اتحادیه سازمان های خدمات شهری خواهد بود و به صورت رایگان در اختیار سازمانها قرار خواهد گرفت.

وی افزود: پشتیبانی کننده از این سامانه، سازمان آتش نشانی مشهد خواهد بود و بقیه سازمانها بر اساس تعرفه ای که در اتحادیه به پیشنهاد اعضاء مصوب می شود بهایی به عنوان هزینه های پشتیبانی پرداخت می کنند.

احمدی با بیان این موضوع که این سامانه تمام مجوزهای لازم را دریافت کرده است، گفت: این سامانه در سه سطح شهرداری ها، استانداری ها و وزارت کشور دسترسی خواهد داشت و دارای رتبه امنیتی ممتاز است.

وی تاکید کرد: اطلاعاتی که در حال حاضر در این سامانه موجود و یا قابل بارگذاری است اطلاعات شیرهای هیدرات، اطلاعات تجهیزات و ماشین آلات ، تعداد عملیات های روزانه و… است و بدون نیاز به اینترنت امکان جمع آوری دیتا در این سامانه فراهم است. البته مباحث آموزشی هم برای استفاده از این سامانه تدارک دیده خواهد شد. این سامانه در نمایشگاه شهرایران رونمایی شد و در حال حاضر اطلاعات 6شهر بارگذاری شده و به صورت مرحله ای بقیه شهرها نیز اطلاعات را بارگذاری می کنند پس از معرفی سامانه از کتاب ترجمه «استاندارد برنامه های تناسب اندام برای سلامتی اعضای سازمان آتش نشانی» با ترجمه میر یونس کیایی و با سرمایه گذاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین رونمایی شد.

در این بخش موسی خانی رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در خصوص کتاب چاپ شده توضیح داد و به مترجم کتاب که از پرسنل آتش نشانی قزوین بود یک درجه تشویقی نیز اعطاء شد.
 
در ادامه نشست، تعدادی از مدیران عامل و روسای سازمان های آتش نشانی به مطرح کردن مشکلات صنفی و سایر مسایل و چالش های مربوط به سازمان های آتش نشانی پرداختند.
در پایان نشست محمد نصیرپورمدیرکل دفتر مرکزی حراست و پدافند غیرعامل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به مدیران عامل و روسای آتش نشانی های سراسرکشورگفت: دوستان آتش نشانی در اتفاقاتی که افتاد وبه ویژه در حادثه ساختمان پلاسکو شهدای بزرگی را تقدیم انقلاب کردند.

وی با بیان اینکه آتش نشانی یکی از ارکان مهم سازمان شهرداری هاست و از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است گفت: نورانیت و صفای باطنی که دوستان آتش نشان از خود نشان می دهند و جانشان را در طبق اخلاص می گذارند تا ایمنی و امنیت را به مردم تقدیم کننددر خور ستایش است.

نصیرپورخطاب به مدیران عامل و روسای آتش نشانی های کشور گفت: با توجه به جایگاهی که دارید و به عنوان مدیران مجموعه حضور دارید، می بایست از زیرمجموعه خود مواردی را مطالبه کنید و از جایگاه ویژه آتش نشانان پاسداری و اهمیت فوق العاده آن یادآوری و از این مقام محافظت بشود. وقتی نگاه مقام معظم رهبری به جایگاه آتش نشانان یک نگاه ویژه و جایگاه  شهدای عزیزآتش نشان در نظام جمهوری اسلامی یک جایگاه رفیع است این مساله برای شما مدیران تکلیف می آورد که از این موقعیت ارزشمند پاسداری کنید و به کسانی که در حوزه نیروی انسانی ذهن آتش نشانان را با وسوسه های شیطانی مخدوش می کنند برخورد و از ارزشها پاسداری کنید.
مدیرکل مرکز حراست و پدافند غیرعامل سازمان شهرداری ها گفت: عزیزان آتش نشان در کنار رزمندگان دفاع مقدس، در کنار ایثارگران، شهدا و مدافعان حرم و مدافع سلامت و امنیت قرار می گیرند و می بایست از این گنجینه باارزش مراقبت و پاسداری کنیم و این یک تکلیف است.

وی ضمن یادآوری نماز به عنوان رکن اصلی دین گفت: اولین و مهمترین مساله نماز است واین نمازاست که از بسیاری از دستاوردهای ما حفاظت می کند. اخلاق حرفه ای یا اخلاق سازمانی نیز از جمله مواردی است که مدیران ملزم به رعایت هستند و می بایست در مجموعه های خودشان الگو باشند.

نصیرپور با بیان اینکه  امر به معروف و نهی از منکر نیز از مواردی است که مدیر می بایست به خاطر داشته باشد گفت: مدیران درآغاز می بایست خود این موارد را رعایت کنند و در مرحله بعد به کارمندان خود نیزیادآوری و گوشزد کنند. شما به عنوان مدیر مجموعه مسوولیت سنگینی دارید هر چند که جدای از مدیران کارمندی هم عنوان ارزشمندی است و همانند یک حلقه منتسب به نظام و یک کارگزار در خدمت نظام، کارش مهم و باارزش است، چه رسد به اینکه آن کارمند در لباس یک آتش نشان باشد که ازوجهه خاصی در اجتماع  برخوردار است و مردم نگاه ویژه ای به آتش نشانان دارند.

وی با اشاره به واقعه پلاسکو گفت: این گونه تجربه ها می بایست انتقال پیدا کند و با توجه به نگاه ویژه مردم به آتش نشانان می بایست احساس مسوولیت بیشتری کنیم و در حوزه کاری دانش و تجربه خود را بالا ببریم و کارگاههای تخصصی بگذاریم و تجربه های جدید مثل پلاسکو را به میدان بیاوریم و آموزش بدهیم.

 نصیرپور با اشاره به جوانی جمعیت، ادامه داد: مدیر باید حواسش به این مسایل نیز باشد ومحورهای مربوط به جوانی جمعیت مثل ازدواج و فرزندآوری را تشویق کند و این موضوعات می بایست در سازمان های آتش نشانی پررنگ تر شود و این موضوعات قطعاً در تحکیم رابطه ها و انسجام و با هم بودن نیروها تاثیرگذار خواهد بود. درحال حاضر درخشش دوستان آتش نشان در جامعه بالاست و ما می توانیم این نورانیت را به کل شهرداری تعمیم دهیم.

وی با بیان اینکه اعتبار آتش نشان ها بین مردم زیاد است و می بایست در حفظ این اعتبارکوشش کنیم، افزود: حفظ ارزشهای آتش نشانان کشور از طریق جهاد تبیین امکانپذیر است.

نصیرپور با استناد به گفته شهید همت که گفت« وقتی نمی دانید مسیر درست کجاست ببینید دشمن کجا را آتش می زند»،  اظهار کرد: موضوع امروز هم انتخابات است و هر رای به منزله تیری در چشم دشمنان است. بنابراین ما امروز حرف زدنمان هم تکلیف است وشماهم بعنوان مدیر مسوولیت دارید و باید با حرف زدن فهم و بصیرت پرسنل زیرمجموعه را بالا ببرید.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به جشن باشکوه پیروزی انقلاب اسلامی و راهپیمایی 22 بهمن و حضور پرشور جوانان در راهپیمایی گفت: حضورمردم در راهپیمایی نشانه ای از مطالبه گری است. امیدوارم همگی قدردان این انقلاب باشیم و قطعا قدردانی در اطاعت است. بحت امروز بحث انتخابات است و بلندگوی دشمن در این زمان «نه گفتن» به انتخابات است. امروز رای دادن ما ادای دین است، دشمن تیر زهرآگین خودش را به سمت ما نشانه گرفته و تمام درگاه ها را بسته است اما ما در تمام زمینه ها حرف برای گفتن داریم و می توانیم کارها را به بهترین تحو با همدلی پیش ببریم.

پایان خبر فطر نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نیاز آتش نشانی ها به بانک اطلاعاتی جامع/بارگذاری اطلاعات سازمان های آتش نشانی کشور در یک سامانه" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نیاز آتش نشانی ها به بانک اطلاعاتی جامع/بارگذاری اطلاعات سازمان های آتش نشانی کشور در یک سامانه"، کلیک کنید.