هشدار طغیان رودخانه های فصلی و آبگرفتگی معابر در 10 استان

هشدار طغیان رودخانه های فصلی و آبگرفتگی معابر در 10 استان

آفتاب نیوز :

صادق ضیاییان درباره آخرین وضعیت جوی کشور اظهار داشت: امروز در خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، استان های ساحلی خزر، اردبیل، شرق آذربایجان شرقی، جنوب سیستان و بلوچستان و برخی ارتفاعات استان های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت و بارش تگرگ در برخی نقاط مستعد داریم.

وی افزود: همین شرایط جوی روز یکشنبه 30 اردیبهشت در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، مازندران، گیلان، شمال زنجان و قزوین، همچنین شمال البرز و تهران و سمنان و شرق استان های خراسان رضوی و جنوبی حاکم است.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: روز دوشنبه 31 اردیبهشت در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، اردبیل، گیلان و غرب مازندران رگبار و رعد و برق و در نقاط مستعد بارش تگرگ پیش بینی می شود. 

ضیاییان ادامه داد: همین شرایط جوی روز سه شنبه اول خرداد در استان های واقع در شمال غرب و غرب کشور، استان های گیلان، مازندران، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران و قم حاکم است.

وی گفت: روز چهارشنبه دوم خرداد در شمال غرب و غرب کشور، استان های ساحلی خزر، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز، خراسان شمالی و مرکز کشور رگبار و رعد و برق وزش باد شدید موقت و در نقاط مستعد بارش تگرگ داریم.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: امروز و فردا در مرکز کشور، شمال شرق و شرق کشور، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی در برخی ساعات وزش باد شدید پیش بینی می شود.

گرمای 41 درجه در اهواز و خنکای هوا در اردبیل

ضیایین درباره وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده نیمه ابری همراه با وزش باد و در شب گاهی بارش پراکنده پیش بینی می شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت 26 و 16 درجه خواهد بود.

وی اضافه کرد روز آینده اهواز با بیشینه دمای 41 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و اردبیل با کمینه دمای 6 درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان خواهد بود.

بارش سال زراعی جاری 21.2 درصد بیشتر از سال گذشته

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی درباره وضعیت بارش ها در سال زراعی جاری گفت: میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (فطر نیوز 1402) تا 28 اردیبهشت امسال 207.6 میلیمتر ثبت شد، میزان بارش پارسال در این بازه زمانی 171.3 میلی متر بود، بنابراین بارش سال جاری 21.2 بیشتر از سال گذشته است.

هشدار نارنجی هواشناسی و پیش بینی لغزندگی جاده ها و آبگرفتگی معابر در 10 استان

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی ضمن اشاره به صدور هشدار نارنجی سازمان هواشناسی، اظهار کرد: از امروز شنبه 1403/02/29 تا دوشنبه 1403/02/31 : رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، آبگرفتگی، رواناب، سیلابی شدن مسیل ها و اختلال در سیستم حمل و نقل، در برخی استان ها پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: این شرایط جوی امروز در نیمه شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات سمنان، اردبیل و دامنه و ارتفاعات استان های گلستان، مازندران و گیلان، حاکم است.

ضیاییان افزود: روز آینده در نوار شرقی خراسان رضوی، اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، ارتفاعات زنجان و ارتفاعات و دامنه گیلان، ایبن شرایط جوی حاکم است.

وی افزود: همین شرایط جوی روز دوشنبه 1403/02/31 در آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، ارتفاعات زنجان و دامنه و ارتفاعات مازندران خواهیم داشت.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: در این راستا اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلو های تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ و خسارت به محصولات باغی و زراعی پیش بینی می شود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سازمان هواشناسی تاکید کرد: توصیه می شود پرهیز از سفر های غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها و بویژه در نواحی سردسیر کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی و زراعی، احتیاط در تردد دامداران و عشایر در صعود به ارتفاعات و عدم توقف در حاشه رودخانه ها و مراقبت از محصولات کشاورزی در مقابل رگبار پراکنده، در دستور کار باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار طغیان رودخانه های فصلی و آبگرفتگی معابر در 10 استان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار طغیان رودخانه های فصلی و آبگرفتگی معابر در 10 استان"، کلیک کنید.