هشدار نارنجی هواشناسی درباره سیلاب در 10 استان

هشدار نارنجی هواشناسی درباره سیلاب در 10 استان

به گزارش فطر نیوز، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از بارش شدید باران، طغیان رودخانه ها، سیلاب ناگهانی، آب گرفتگی معابر و خسارت به کشاورزان در 10 استان خبر داده و همچنین هشدار زرد جداگانه ای را برای فعالیت سامانه بارشی در برخی استان های دیگر صادر کرده است.

ایلنا در خبری نوشت: پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد که امروز و فردا (چهارشنبه و پنجشنبه 19 و 20 اردیبهشت) در شمال غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز شامل قزوین، البرز، تهران، سمنان، دامنه ها و ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی، برخی مناطق فارس، کرمان، مرکز و شرق کشور رگبار، رعد و برق، کاهش نسبی دما، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک روی می دهد.

شدت بارش های روز پنجشنبه برای استان های مازندران و خراسان رضوی بوده و در این روز کاهش محسوس دما برای شمال شرق به ویژه خراسان رضوی پیش بینی شده است.

روز جمعه (21 اردیبهشت) برای شمال غرب، سواحل دریای خزر، برخی مناطق شمال شرق، ارتفاعات البرز رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود. شنبه هفته آینده (22 اردیبهشت) در بیشتر مناطق کشور جو آرام همراه با افزایش نسبی دما پیش بینی می شود. روز یکشنبه (23 اردیبهشت) نیز با ورود سامانه بارشی از غرب کشور برای شمال غرب، غرب، سواحل غربی دریای خزر و دامنه ها و ارتفاعات استان های تهران و البرز رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است.

براساس اعلام سازمان هواشناسی، از امروز (چهارشنبه) تا شنبه هفته آینده در شرق و جنوب شرق کشور به ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید و احتمال خیزش گرد و خاک پیش بینی می شود. از بعدازظهر امروز تا روز جمعه مرکز و شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی (هشدار نارنجی)

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، کاهش محسوس دما به ویژه در نیمه شمالی

زمان و منطقه اثر:

چهارشنبه 1403/02/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات استان های گیلان، مازندران و اردبیل.

پنجشنبه 1403/02/20: خراسان رضوی، شرق خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، ارتفاعات سمنان و ارتفاعات و دامنه استان های مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی (هشدار زرد)

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید، گرد و خاک و احتمال تگرگ در نقاط مستعد، کاهش محسوس دما به ویژه در نیمه شمالی.

زمان و منطقه اثر:

چهارشنبه 1403/02/19: اردبیل، زنجان، کردستان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، نیمه شمالی کرمان، جنوب بوشهر، جنوب یزد، دامنه و ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران و سمنان، نیمه جنوبی فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.

پنجشنبه 1403/02/20: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، دامنه و ارتفاعات استان های قزوین، البرز، تهران و شمال شرق اصفهان.

جمعه 1403/02/21: خراسان رضوی و دامنه و ارتفاعات در استان های اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی به ویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری (گرد و غبار)

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک

زمان و منطقه اثر:

چهارشنبه 1403/02/19: نیمه شمالی فارس، جنوب و غرب اصفهان، مرکزی ایلام، لرستان، شمال و شرق سمنان، شمال و غرب کرمان، خراسان رضوی و شرق خراسان جنوبی.

پنجشنبه 1403/02/20: جنوب خراسان رضوی، شرق استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان.

جمعه 1403/02/21: سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، شرق هرمزگان و نوار شرقی کرمان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها.

47236

هشدار نارنجی هواشناسی درباره سیلاب در 10 استان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار نارنجی هواشناسی درباره سیلاب در 10 استان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار نارنجی هواشناسی درباره سیلاب در 10 استان"، کلیک کنید.