واکنش اسلامی به سخنان اخیر گروسی درباره برنامه هسته ای ایران

واکنش اسلامی به سخنان اخیر گروسی درباره برنامه هسته ای ایران

به گزارش فطر نیوز محمد اسلامی در حاشیه جلسه هییت دولت در جمع خبرنگاران درباره ادعای رافایل گروسی رییس سازمان بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه برنامه هسته ای ایران ابهام دارد، تصریح کرد: گزارش هایی که آقای گروسی یا مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام یا شورای امنیت سازمان ملل ارایه می دهد، دارای دو بخش است. بخش نخست درباره برجام و بخش دیگر آن به پادمان و ان پی تی مربوط است. در بخش پادمان و ان پی تی، روابط خوبی بین ایران و آژانس برقرار است در این بخش نصب دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظارت و دایم آنها در حال انجام است و دانش اطلاعاتی شان نسبت به عملکرد ما همیشه به روز است.

به نقل از فطر نیوز وی ادامه داد: 120 بازرس تایید شده برای مسایل هسته ای کشور وجود دارد که برخی در ایران مستقر و برخی در رفت و آمد هستند و بر حسب موضوع و برنامه توافقی به صورت منظم یا سرزده از تاسیسات هسته ای کشور بازدید می کنند. جمهوری اسلامی هر گونه فعالیت هسته ای که تعامل بین ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را خدشه دار کند، نمی پذیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به وضعیت برجام، گفت: در بخش برجام تابع قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها هستیم و فعالیت هسته ای ایران در قانون اقدام راهبردی در چهارچوب پادمان است. آژانس بین المللی انرژی اتمی هر سه ماه یک بار به شورای حکام و 6 ماه یک بار به شورای امنیت سازمان ملل گزارشی درباره فعالیت هسته ای ایران ارایه می دهد و موضوع انطباق یا عدم انطباق فعالیت هسته ای ایران با برجام محور اصلی گزارش است. ما هم طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، متعهد هستیم؛ در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند، شرایط فعلی به وجود می آید. در صورتی که اگر آنها به تعهدات خود عمل کنند، جمهوری اسلامی هم به تعهدات برجامی در خصوص بندهایی که برای برخی محدودیت ها وجود دارد، عمل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی طبق بندهای 26 و 36 برجام به تعهدات خود عمل می کند ولی رافایل گروسی در صحبت های اخیر گفته است ایران نسبت به غنی سازی بالا اقدام می کند اما باید تاکید کنیم این به معنای برخورداری ایران از سلاح هسته ای نیست. آقای گروسی به حضور بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی در ایران و تعاملات خوب بین ایران و آژانس هم اشاره کرده است. او در آینده به ایران سفر خواهد کرد و تنظیمات دوطرف به روز خواهد شد.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش اسلامی به سخنان اخیر گروسی درباره برنامه هسته ای ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش اسلامی به سخنان اخیر گروسی درباره برنامه هسته ای ایران"، کلیک کنید.