ورود ایران به بازی قدرت اقتصادهای برتر جهان

ورود ایران به بازی قدرت اقتصادهای برتر جهان

عضویت ایران در گروه بریکس، نقش فعال در پیمان شانگهای، سند همکاری 20 ساله با روسیه و 25 ساله با چین از جمله دستاوردهای دولت آیت الله شهید رییسی در مدت زمان کوتاه مسیولیتش محسوب می شود. مشخصا درخصوص بریکس می توان گفت با توجه به نقش مهم منطقه ای ایران به عنوان نوزدهمین اقتصاد برتر جهان با 1.81 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، عضویت ایران در این گروه نوعی تعامل برد ـ برد محسوب می شود.

به گزارش فطر نیوز، تعاملات تجاری و اقتصادی ایران با سایر کشورها در دوران کوتاه ریاست جمهوری آیت الله شهید دکتر رییسی به طور محسوسی افزایش یافت. با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا با همراهی برخی کشورهای اروپایی علیه ملت ایران، دولت سیزدهم تلاش کرد ضمن کاستن از شدت تحریم ها، رفتن به مسیر گفت وگوی عزتمندانه و مسالمت آمیز، مناسبات اقتصادی خود را با کشورهای همجوار و دوست افزایش دهد.

ارتباطات بین المللی ایران از سال 1400 مسیر متفاوتی نسبت به گذشته پیدا کرد. ایران علاوه بر تلاش برای احیای روابط خود با غرب در راستای منافع بین المللی، با شناخت صحیح از کشورهای دوست و متخاصم، رویکرد خود را در استفاده حداکثری از ظرفیت های بین المللی به کار گرفت.

افزایش سطح ارتباطات در پیمان شانگهای، عضویت در بریکس، احیای روابط ایران و عربستان که تا پیش از آن مخدوش شده بود، موافقت نامه جامع همکاری 20 ساله با روسیه و تلاش برای اجرای سند 25 ساله همکاری با چین از جمله اقداماتی بود که ظرف حدود 2.5 سال در دولت آیت الله شهید رییسی به صورت جدی پیگیری شد.

سید ابراهیم رییسی در بیست و سومین نشست سران سازمان همکاری شانگهای گفت: سازمان همکاری شانگهای بیش از 60 درصد منطقه اوراسیا و بیش از 40 درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. این ظرفیت عظیم، توان بالقوه گسترده ای را به این سازمان برای توسعه تجارت و تعمیق همکاری های اقتصادی در اشکال مختلف اعطا کرده است.

یکی دیگر از اقدامات خوبی که در این دوره صورت گرفت عضویت ایران در گروه بریکس بود. دوم شهریور 1402 عضویت شش کشور آرژانتین، اتیوپی، امارات متحده عربی، ایران، عربستان سعودی و مصر به گروه بریکس پذیرفته شد. نام بریکس از ترکیب حرف اول اسم کشورهای بنیان گذار این گروه شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده که نخستین نشست خود را در سال 2009 برگزار کردند.

بر این اساس، بریکس 40 درصد از جمعیت کشورهای جهان را در بر گرفته است. بریکس، سازمانی برای کشورهای با اقتصادهای نوظهور است. با توجه به تحریم برخی کشورهای عضو این گروه از سوی غرب، اتحاد در بریکس در راستای همکاری های اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

از طرف دیگر نوعی ناهمگونی در اعضای بریکس دیده می شود که اتفاقا یک مزیت برای این سازمان است. هر کدام از اعضا بخصوص کشورهای جدید عضو این گروه در پارامترهای ویژه ای در حوزه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی حرفی برای گفتن دارند. برای مثال فاکتورهایی مانند دارا بودن منابع انرژی، تعاملات با کشورهای متعدد و ایفای نقش به عنوان قدرت منطقه ای، به عربستان فرصت بازیگری در بریکس داده است. درخصوص ایران نیز قدرت منطقه ای ایران و توانمندی آن برای بازیگری در عرصه منطقه ای یکی از ملاک های لازم برای عضویت ایران در بریکس محسوب می شود.

یکی از ابزارهای مهم بریکس که می تواند به دور زدن تحریم کمک کند «بریکس پی» است که یک سیستم پرداخت برای تراکنش بین کشورهای عضو بدون نیاز به دلار است؛ چرا که در نظام مبادلات مالی و پولی دنیا سازوکاری به نام «سوییفت» وجود دارد و از آنجایی که کنترل آن دست غربی ها و آمریکا است از سوییفت به عنوان بستری برای اعمال فشار و تحریم کشورهای مستقل استفاده می کنند.

سید جلال طاهری ـ کارشناس اقتصادی – در یادداشتی درباره دستاوردها و شاخص های مکتب رییس جمهور شهید نوشت: پس از حدود سه سال شاهد هستیم دولت شهید رییسی سیاست های اقتصادی خود را به نمایش گذاشته و در بسیاری از موارد مانند دیپلماسی اقتصادی با سایر کشورها موفق بوده است.

او با اشاره به عضویت ایران در بریکس نوشته است: بریکس رقیب اقتصادی گروه غربی موسوم به جی7 است. بریکس حرف اول اعضای این گروه است که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. این گروه جهانی در واقع نماینده نیمی از جمعیت جهان و 30 درصد از اقتصاد جهان است که با سرعت زیادی در حال افزایش است. عضویت در این پیمان امکان کاهش هزینه تجارت، گمرک و تجارت ترجیحی را برای ایران داراست. ایران با عضویت در این گروه تجاری مهم میتواند علاوه بر سهیم شدن در بازار چندمیلیارد نفری، از وام ها و سرمایه گذاری های اعضای این گروه نیز برخوردار شود.

افزایش مبادلات تجاری بین کشورهای عضو و در نتیجه کاهش وابستگی اقتصادی به اروپا و آمریکا، تشکیل بانک توسعه و ذخیره ارزی در برابر نهادهای غربی هم چون بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، استفاده از پتانسیل کشورهای در حال توسعه برای تغییر مناسبات اقتصاد جهانی و عادلانه تر کردن آن، ایفای نقش موثر در کمک کردن به کشورهای در حال ورشکستگی و تاثیرگذاری مثبت بر بحران های سیاسی یا اقتصادی مهم جهانی از جمله مهم ترین مزایای عضویت در گروه بریکس محسوب می شود.

ماه گذشته صندوق بین المللی پول  اعلام کرد: کشورهای بریکس همچنان پیش بینی میانگین رشد قابل توجه بالاتری (3.6 درصد  در مقایسه با میانگین 1 درصدی جی هفت دارند. به عبارت دیگر میانگین رشد  اقتصادی کشورهای بریکس نزدیک به 4 برابر کشورهای جی 7 است. رشد اقتصادی ایران نیز که با تخمین صندوق بین المللی پول در سال 2023 بالغ بر 4.7 درصد بود در سال 2024 بیش از یک درصد کاهش یافته و به 3.3 درصد خواهد رسید. البته از این منظر ایران بعد از هند، چین و امارات، رتبه چهارم رشد اقتصادی را در بین کشورهای بریکس به خود اختصاص داده است. بنا به گفته داود منظور ـ رییس سازمان برنامه و بودجه، ایران نوزدهمین اقتصاد دنیا با تولید ناخالص داخلی 1.81 تریلیون دلار (براساس شاخص قدرت خرید) است.

با وجود تمام مشکلات ساختاری و تداوم و تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران، عملکرد اقتصاد کلان کشور در 1.5 سال اخیر نشان از بهبود بسیاری از متغیرها و شاخص های اقتصادی دارد.

پایان خبر فطر نیوز

ورود ایران به بازی قدرت اقتصادهای برتر جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ورود ایران به بازی قدرت اقتصادهای برتر جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ورود ایران به بازی قدرت اقتصادهای برتر جهان"، کلیک کنید.