وزیر علوم: تلاش برای تحقق شعار سال وظیفه همه اقشار به ویژه دانشگاهیان است

وزیر علوم: تلاش برای تحقق شعار سال وظیفه همه اقشار به ویژه دانشگاهیان است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه وظیفه همه، به ویژه دانشگاهیان تلاش برای تحقق شعار سال است، گفت: با تعریف اقدامات اجرایی مشخص در بخش های مختلف، باید مردمی سازی را با جدیت دنبال کنیم. تحقق شعار سال بسیاری از مشکلات کشور از جمله اشتغال را حل می کند و باعث امیدواری در جامعه می شود.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم در نشست شورای سیاستگذاری مردمی سازی وزارت علوم که با حضور معاونان و مشاوران وزیر علوم، روسای دانشگاه های منتخب و سایر اعضای این شورا برگزار شد، اظهار کرد: انتظار من از این شورا تدوین برنامه ها و سیاست هایی است که نقش مردم به معنی خاص آن که جامعه دانشگاهی است و مردم به معنی عام که عموم افراد جامعه است را در هر یک از حوزه های کاری وزارت علوم مشخص کند.

وی تاکید کرد: باید مشخص کنیم که در حوزه پژوهش، آموزش، فرهنگ و سایر حوزه ها چگونه می توانیم مشارکت مردم را بیشتر کنیم و نقش مردم را در تولید و استفاده از خدمات مرتبط با وزارت علوم بیشتر و پر رنگ تر کنیم.

زلفی گل گفت: در بحث ساخت خوابگاه و فضای آموزشی باید شرایطی فراهم شود که افراد با کمترین هزینه بتوانند مشارکت کنند برای مثال در احداث یک خوابگاه 200 تخت خوابی، افراد بتوانند هزینه یک یا چند تخت را بپردازند.

وی تدوین آیین نامه پژوهشگران مستقل را که در شورای عالی عتف تصویب شد نمونه ای از مردمی سازی دانست که باعث مشارکت محققان غیر هییت علمی و فاقد رابطه استخدامی در حوزه پژوهش می شود و زمینه حضور گسترده تر نخبگان را در پژوهش فراهم می کند.

وی افزود: استفاده از ظرفیت مشارکت دانش آموختگان از دیگر موارد مردمی سازی است که از آن غفلت شده است و انتظار می رود روسای دانشگاه ها با تشکیل کانون ها یا انجمن های دانش آموختگان از ظرفیت آنها برای توسعه دانشگاه استفاده کنند؛ بدیهی است تعدادی از دانش آموختگان از نظر مادی و غیرمادی می توانند به دانشگاه کمک کنند، چون بسیاری از آنها یا در جایگاه های اداری بالا یا از صاحبان صنایع هستند.

وزیر علوم استفاده از توان بخش خصوصی در بحث کارآموزی و مهارت محوری دانشجویان را از دیگر مصادیق مردمی سازی وزارت علوم دانست که کمتر به آن پرداخته شده است.

برنامه ریزی برای استفاده از کمک های مشورتی و فکری والدین دانشجویان برای پیشبرد اهداف وزارت و دانشگاه ها و افزایش نقش نهاد های مردمی برای نظارت و ارزیابی امور بخش دیگری از توصیه های وزیر علوم برای مردمی سازی وزارت علوم بود.

زلفی گل همچنین اظهار کرد: هر چقدر که تعداد شرکت های دانش بنیان افزایش یابد به جهش تولید کمک می شود و مشارکت مردم در اقتصاد بیشتر می شود لذا این هدف از محور های اصلی وزارت علوم در مردمی سازی است که در راستای تحقق شعار سال نیز است.

در ابتدای این نشست نیز، شهاب جنابی دستیار وزیر در امر مردمی سازی و دبیر این شورا گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته و نقشه راه مردمی سازی در این وزارتخانه در سال 1403 ارایه کرد. سپس اعضای شورا به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود پیرامون موضوع و راهکار های پیشنهادی در خصوص نحوه ایفای نقش وازرت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای تحقق شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» پرداختند.

مهمترین محور های مطرح شده توسط اعضای شورا

پیگیری تحول دانشگاه ها از نوع سنتی به دانشگاه های با مسولیت اجتماعی

افزایش مشارکت بخش خصوصی در نظام نوآوری و تجاری سازی محصولات دانش پایه

افزایش نقش انجمن های علمی و کانون های فرهنگی در برنامه ریزی دانشگاه ها

ارتباط انجمن های علمی دانشجویی با شرکت های دانش بنیان

استفاده از نظرات نخبگان در تدوین سرفصل های آموزشی کتب درسی

افزایش حضور اعضای هییت علمی در صنعت با اعطای امتیاز فناوری

ایجاد شرکت های دانش بنیان بر اساس آمایش سرزمینی

ایجاد سامانه های دولت الکترونیک برای نظرخواهی مستمر از مردم

بر اساس این گزارش؛ مقرر شد معاونان، مشاوران و روسای مراکز ستادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، راهکار های اجرایی پیشنهادی را برای مردمی سازی در حیطه وظایف و ماموریت های خود را ذیل محور های تعیین شده تدوین و در اسرع وقت برای دبیرخانه این شورا ارسال کنند. 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزیر علوم: تلاش برای تحقق شعار سال وظیفه همه اقشار به ویژه دانشگاهیان است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزیر علوم: تلاش برای تحقق شعار سال وظیفه همه اقشار به ویژه دانشگاهیان است"، کلیک کنید.