پرتاب 10 هزار ماهواره برای مبارزه با قدرت فضایی استارلینک

توسط چین انجام می شود؛

پرتاب 10 هزار ماهواره برای مبارزه با قدرت فضایی استارلینک

چین قصد دارد مجموعه ای متشکل از 10 هزار ماهواره را برای رقابت با پروژه عظیم استارلینک ایلان ماسک به مدار پرتاب کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوی فطر نیوز به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، یک شرکت چینی قصد دارد مجموعه ای متشکل از 10 هزار ماهواره را برای رقابت با پروژه عظیم استارلینک ایلان ماسک پرتاب کند.

تا آوریل 2024، استارلینک حدود 5 هزار و 874 ماهواره را به فضا پرتاب کرده بود و ماسک برنامه های بلندپروازانه ای برای یک صورت فلکی غول پیکر تا 42 هزار ماهواره در مدار پایین زمین دارد. هدف نهایی ماسک ارایه اینترنت کم هزینه به مکان های دوردست در سراسر جهان است.

اما اکنون، شرکت فناوری شانگهای لانجیان هونگ کینگ یا فناوری هونگ کینگ، مرتبط با سازنده موشک خصوصی لند اسپیس، با صورت فلکی «هونگهو-3» (Honghu-3) خود وارد صحنه شده است.

به گزارش اسپیس نیوز، این شرکت در تاریخ 24 مه برای استقرار این صورت فلکی در 160 هواپیمای مداری، درخواست شبکه ماهواره ای را به اتحادیه بین المللی مخابرات صادر کرده است.

چیز زیادی در مورد این پروژه فاش نشده است

اطلاعات زیادی در مورد جدول زمانی استقرار 10 هزار ماهوارهدر مدار فاش نشده است.

طبق گزارش ها، طرح صورت فلکی هونگهو سومین ابتکار بزرگ نهاد های چینی برای استقرار صورت های فلکی ماهواره ای در مقیاس بزرگ در فضا است.

قبل از صورت فلکی هونگهو، دو پیشنهاد چینی بزرگ دیگر یعنی «طرح ملی گووانگ و جی60 استارلینک با حمایت شانگهای» وجود داشت.

فناوری هونگ کینگ مستقر در شانگهای به دلیل فناوری پیشرانه اثر هال رانشگر خود شناخته شده است و قصد دارد با یک سایت جدید تولید ماهواره در شهر ووشی گسترش یابد. پیشرانه اثر هال کریپتون جینوو-200 آنها با موفقیت در ماهواره هونگهو-2 آزمایش شد که در دسامبر با موشک لند اسپیس ژوک-2 به فضا پرتاب شد.  

شانگهای به لطف پروژه جی60 استارلینک و چشم انداز ملی کلی چین برای زیرساخت اینترنت ماهواره ای پیشرو در حال ظهور به عنوان یک مرکز توسعه فضایی تجاری است.

چندین شرکت تجاری موشک در چین در حال آماده شدن برای پرتاب صور فلکی ماهواره به مدار هستند.  

لنداسپیس همچنین با موشک ژوک-3 خود، یک پرتاب کننده اکسیژن مایع متان و فولاد ضد زنگ، در حال پیشرفت است. انتظار می رود این موشک در سال 2025 نخستین پرواز خود را انجام دهد. این موشک می تواند محموله ها یا ماهواره هایی با وزن حدود 21 هزار کیلوگرم را مستقر کند.

طبق این گزارش، چین برای حمایت از این طرح های بلندپروازانه، در حال ساخت یک فرودگاه تجاری جدید در نزدیکی ونچانگ است. این فضاپیما ظرفیت پرتاب چین را برای پاسخگویی به خواسته های این صورت فلکی ماهواره ای افزایش می دهد.

صور فلکی تهدید اصلی برای نجوم

با این تحولات، رقابت برای تسلط بر بازار اینترنت ماهواره ای داغ می شود. با این حال، ناوگان عظیم ماهواره ها از طریق آلودگی نوری و وقفه رصدی، تهدید قابل توجهی برای نجوم است.

ستاره شناسان نگران هستند که روشنایی این صورت های فلکی ماهواره ای با مشاهدات آسمان شب تداخل ایجاد کند. ماهواره ها رگه های نوری تولید می کنند که می تواند دید ستارگان و دیگر اجرام آسمانی را پنهان کند. این موضوع گرفتن عکس های واضح از کیهان را دشوار می کند.

علاوه بر این، با توجه به تعداد زیاد ماهواره ها، احتمال بیشتری وجود دارد که آنها از میدان دید تلسکوپ عبور کنند.  

تهدید ها به اینجا ختم نمی شود. هزاران ماهواره استارلینک در حال حاضر در مدار هستند و برای ده ها هزار ماهواره دیگر برنامه ریزی شده است، پیش بینی می شود که خطر برخورد در مدار پایین زمین در سال های آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد. ناگفته نماند که بخش بزرگی از این ماهواره ها از بین می روند که  خطر زباله های فضایی را افزایش می دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرتاب 10 هزار ماهواره برای مبارزه با قدرت فضایی استارلینک" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرتاب 10 هزار ماهواره برای مبارزه با قدرت فضایی استارلینک"، کلیک کنید.