پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان/ عکس

به گزاش خبرگزاری فطر نیوز، سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای(سرن) از یک ربات چهار پا رونمایی کرده است که تحولی در بررسی و کاوش محیط های بی نظم و خطرناک ایجاد می کند.

بر اساس گزارش فطر نیوز، در یک گام مهم در جهت افزایش کاوش در تاسیسات پیچیده سرن، یک راه حل رباتیک پیشرفته که به نام سرن کوادبات(CERNquadbot) شناخته می شود، به تازگی اولین آزمایش محافظت در برابر تشعشع خود را در منطقه وسیع شمال آزمایشگاه به پایان رسانده است.

به نقل از آی ای، این ربات نوآورانه چهار پا، فصل جدیدی را در تلاش سرن برای یافتن همراهان رباتیک سازگار و چابک برای حرکت در محیط های چالش برانگیز نشان می دهد.

ربات سرن کوادبات که در ساختمان 937، جایی که پیشرفته ترین ربات های سرن توسعه می یابد، قرار دارد به عنوان گزینه ای امیدوارکننده دیده می شود. برخلاف مدل های قبلی که عمدتا چرخ دار بودند، این ربات دارای چهار پا است که ثبات و مانور بی نظیری در محیط های بی نظم و ناهموار ارایه می دهد.

کریس مک گریوی(Chris McGreavy)، مهندس رباتیک در گروه کنترل، الکترونیک و مکاترونیک(CEM) سرن، اهمیت این پیشرفت را توضیح می دهد و می گوید: مجموعه های بزرگی از سیم ها و لوله ها روی زمین وجود دارد که تکان می خورند و حرکت می کنند و این فضا برای چرخ های ربات ها و حتی انسان ها سخت و غیرقابل عبور است.

استقرار در محیط های پیچیده

این ربات مجهز به الگوریتم های کنترل پیشرفته است و برای نظارت بر شرایط محیطی و تشخیص سریع ناهنجاری هایی مانند نشت آب یا آتش آماده شده است.

مک گریوی بر نقش حیاتی آنها تاکید می کند و می گوید: آنها می توانند نشت های آب یا آتش سوزی و سایر حوادث مانند آلارم های کاذب را به موقع شناسایی کنند که همگی می توانند به طور قابل توجهی بر عملکرد دستگاه ها در غارها و تونل ها تاثیر بگذارند.

پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان/ عکس

اکوسیستم رباتیک مکمل

هر ربات به دقت در سرن طراحی شده است تا بتواند تکمیل کننده کار همتایان خود باشد و قابلیت های اکتشاف را بهینه کند.

در حالی که قطار بازرسی مونوریل(TIM) در نظارت بر فواصل وسیع در برخورد دهنده بزرگ هادرون(LHC) از بخش بالایی برتری دارد، سرن کوادبات وارد مناطق ناشناخته در سطح زیر خط پرتو می شود.

مک گریوی در مورد رابطه آنها توضیح می دهد و خاطرنشان می کند قطار بازرسی مونوریل برای نظارت بر فواصل زیاد از بالا استفاده می شوند و می تواند مسافت های طولانی را بدون شارژ مجدد طی کنند. آنها می توانند ربات های چهارپا را در مناطق محلی مستقر کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد مکان های خاصی به دست آورند که قطار بازرسی مونوریل نمی تواند آنها را دریافت کند.

گسترش افق های اکتشافی

سرن کوادبات با توانایی خود برای عبور از زمین های غیرقابل دسترس قبلی، عصر جدیدی از کاوش در تاسیسات سرن را رقم می زند. این ربات بر خلاف پیشینیان خود که به دلیل نحوه حرکت محدود شده بودند، از محدودیت های سنتی فراتر رفته و دسترسی بی سابقه ای به محیط های متنوع ارایه می دهد.

ادغام موفقیت آمیز سرن کوادبات در اکوسیستم رباتیک سرن نشان دهنده نقطه عطف قابل توجهی در پیگیری نوآوری و اکتشاف آزمایشگاه است. این ربات شگفت انگیز چهار پا با تطبیق پذیری و چابکی خود، نوید انقلابی در نحوه حرکت و تعامل ربات ها در محیط های منحصربه فرد سرن را می دهد. از آنجایی که محققان به پیش بردن مرزهای رباتیک ادامه می دهند، آینده هیجان انگیزی برای پیشرفت های بیشتر در اکتشاف و کشف در فیزیک ذرات مورد انتظار است.

227227

پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان/ عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذرات جهان/ عکس"، کلیک کنید.