پشت پرده تلاش غرب برای صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس

به گزارش فطر نیوز به نقل از فطر نیوز، توزیع پیش نویس قطعنامه ضدایرانی از سوی سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که به گفته دیپلمات ها، قرار است طی نشست فصلی شورای حکام به رای گذاشته شود، واکنش های زیادی را در بر داشته است.

این کشورها با این ادعا که این قطعنامه اهرم فشاری است تا ایران به همکاری بیشتر با ایران در رابطه با بازرسی ها و نظارت ها تن در دهد سعی دارند قطعنامه ای را در شورای حکام علیه ایران به تصویب برسانند. هر چند ابتدا عنوان شد که آمریکا مخالف صدور این قطعنامه از سوی سه کشور اروپایی است و آن را بر خلاف مسیر تعامل و همکاری به ویژه در شرایط فعلی می داند اما در نهایت گزارش ها و مواضع مقامات این کشور نشان داده که آمریکا نیز با این کشورها همراهی خواهد کرد.

«میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، تلاش کشورهای اروپایی عضو برجام برای صدور قطعنامه ای ضدایرانی در شورای حکام را «غیرمنطقی» توصیف کرد.

اولیانوف گفت: دیپلماسی، به کلی فراموش شده و با اقدامات تبلیغاتی جایگزین شده است. راه عادی سازی شرایط در دستان تروییکای اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) و آمریکاست اما آن ها مانع مذاکرات می شوند که به راحتی می تواند نگرانی های اعلامی شان درباره موضوعات هسته ای در ایران را برطرف کند.

سه کشور اروپایی در بیانیه ای مدعی شدند که ایران راه حل دیپلماتیک برای بازگشت به برجام را رد کرد و تصمیم گرفت برنامه هسته ای خود را به سطوح نگران کننده ای گسترش دهد. ایران به غنی سازی اورانیوم فراتر از تعهداتش در برنامه اقدام مشترک ادامه داده است.

در پاسخ به این ادعا سه کشور ایران، روسیه و چین در بیانیه ای مشترک در شورای حکام اعلام کردند که متاسفانه، سایر شرکت کنندگان برجام؛ فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین آمریکا با وجود وعده های خود، روند مختلفی را انتخاب کردند و هدف مشترک از سرگیری اجرای برجام توسط ما را به خاطر ملاحظات سیاسی خودشان نادیده می گیرند.

جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در این بیانیه اعلام کردند که ما سه کشور متقاعد شده ایم که زمان آن رسیده است تا کشورهای غربی اراده سیاسی خود را نشان دهند، از چرخه بی پایان تشدید خودداری کنند که تقریباً در دو سال گذشته در حال چرخیدن بوده است و گام لازم را برای احیای برجام اتخاذ کنند.

پشت پرده تلاش غرب برای صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس
جلسه روز دوشنبه شورای حکام آژانس

موضوع برجام و هسته ای یک پوشش برای اهداف سیاسی غرب است

«جواد منصوری» در گفت وگو با فطر نیوز درباره تلاش سه کشور اروپایی در شورای حکام برای تصویب قطعنامه ای دیگر علیه ایران گفت: ایران طبق تعهدات خود بر اساس ان پی تی و موافقت نامه پادمان جامع عمل می کند و در مواردی بیش از تعهدش هم عمل کرده است. در دنیا کشوری نیست که از نظر میزان بازرسی و هماهنگی با آژانس مثل ایران همکاری کرده باشد اما مشخص است که بحث این کشورها، برجام و مساله هسته ای ایران نیست؛ آن ها دنبال اهداف سیاسی خود در سطح ملی، منطقه و بین المللی هستند و موضوع برجام و هسته ای یک پوشش است.

وی با اشاره به جنگ در غزه و تاثیر این مساله بر فشار این کشورها به ایران از جنبه های مختلف اظهار کرد: مساله فلسطین در هشت ماه گذشته اروپا و آمریکا را به شدت ناراحت و نگران کرده و این را مدام مطرح می کنند که ایران در این مساله دخالت و مسوولیت دارد، اما نه می توانند این را اثبات کنند و نه می توانند مانع جبهه مقاومت شوند. تجربه نشان داده است که در این مواقع به فشار از منظر دیگری متوسل می شوند. هر وقت خواسته اند اقدامی کنند، یکی مساله برجام را پیش کشیدند و دیگری مساله تحریم ها بوده است. در حال حاضر هم تا جایی که ظواهر امر نشان می دهد آمریکا و اروپا نتوانستند به اهداف خود در جنگ غزه برسند و رژیم صهیونیستی را از این منجلاب بیرون بکشند، از این رو تلاش دارند تا ایران را در فشار قرار دهند، شاید با تغییر رفتار ایران بتوانند وضعیت را کنترل کنند که در این زمینه هم موفق نخواهند بود چرا که ایران مواضع خود در رابطه با مساله غزه را حفظ کرده است.

پشت پرده تلاش غرب برای صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس
جلسه روز دوشنبه شورای حکام آژانس

همکاری با آژانس سیاست تغییرناپذیر نظام بوده است

سفیر پیشین ایران در چین درباره تاثیر تحولات داخلی ایران به ویژه انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیر ماه گفت: اتفاقات داخلی و سقوط بالگرد رییس جمهور ایران و مساله انتخابات تیرماه در موضع ایران در رابطه با فعالیت های هسته ای و موضوع همکاری ها با آژانس در چارچوب پادمان جامع تاثیری ندارد، این موضوعی است که از ابتدای کار از سیاست های تغییرناپذیر نظام بوده است.

منصوری خاطرنشان کرد: آژانس متاسفانه نخواسته است موقعیت علمی، حقوقی و بی طرفی خود را در موضوع ایران حفظ کند و به نوعی رفتار می کند که تابعی از خواسته های اروپا و آمریکاست اما این رویکرد هم همان گونه که تا الان تاثیری نداشته است از این به بعد هم ثمری ندارد.

وی درباره پاسخ ایران به قطعنامه احتمالی شورای حکام در نشست فصلی ماه ژوین گفت: ایران طبق تعهدات خود عمل می کند و در مواردی حتی بیش از تعهدش هم عمل کرده است. در دنیا کشوری نیست که از نظر میزان بازرسی و هماهنگی با آژانس مثل ایران رفتار کرده باشد، اما این ها لزوما بحث شان برجام و مساله هسته ای نیست، آن ها دنبال اهداف سیاسی ملی و منطقه ای و بین المللی خود هستند که تحت پوشش مساله برجام و فعالیت های هسته ای ایران این کار را انجام می دهند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پشت پرده تلاش غرب برای صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پشت پرده تلاش غرب برای صدور قطعنامه علیه ایران در آژانس"، کلیک کنید.