کشف گاز متان در سیاره سرخ

کشف گاز متان در سیاره سرخ

ناسا نوعی گاز را در مریخ شناسایی کرده که توسط موجودات زنده روی زمین تولید می شود و با این کشف، دانشمندان درباره ذخایر پنهانی سیاره گیج شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فطر نیوز به نقل از اسپیس، ناسا گازی را در مریخ شناسایی کرده که توسط موجودات زنده روی زمین تولید می شود و با این کشف، دانشمندان درباره ذخایر پنهانی سیاره گیج شده اند.

مریخ نورد کنجکاوی ناسا بار ها متان را در مریخ، به ویژه در نزدیکی محل فرود آن در داخل دهانه گیل با عرض 96 مایل (154 کیلومتر) شناسایی کرده است.

بنابر داده های به دست آمده، متان در مریخ رفتار نامنظمی دارد. فقط در شب یافت می شود و به صورت فصلی در نوسان است و به طور غیرمنتظره ای به سطوح 40 برابر بیشتر از حد معمول افزایش می یابد. 

نکته قابل توجه دیگر این است که متان به مقدار قابل توجهی در جو مریخ وجود ندارد و در سایر مناطق سیاره سرخ در نزدیکی سطح نیز رصد نشده است.

گروهی از محققان ناسا به رهبری الکساندر پاولوف، دانشمند حوزه سیاره شناسی می گویند، احتمالا متان زیر نمک جامد قرار دارد و تنها زمانی از آن خارج شود که دما در مریخ افزایش یابد، بدین شکل که دمای زیاد در طول روز پوسته را تضعیف می کند و به آزادسازی این گاز منجر می شود، امکان دیگری که در نظر گرفته می شود این است که وزن سنگین مریخ نورد کنجکاوی هنگام حرکت آن بر روی سطح پوسته را می شکند و به متان اجازه انتشار می دهد.

تا کنون تشخیص متان در جوی مریخ موضوع حیاتی برای دانشمندان و محققان بوده است، چراکه وجود این گاز ممکن است نشان دهنده وجود فعالیت موجودات زنده بر روی سیاره باشد، اما به نظر می رسد که این نوع از گاز که توسط کنجکاوی شناسایی شده نشان فعالیت موجودات زنده نیست و احتمالاً از فعالیت هایی نظیر تجزیه آلی مواد زیرسطحی برمی آید. به عبارت دیگر، ممکن است  مریخ نورد کنجکاوی در حقیقت برخورد متان را از زیرسطح مریخ شناسایی کرده باشد.

این یافته های جدید می تواند به دانشمندان کمک کند تا بهتر درک کنند که متان در مریخ از کجا می آید و چگونه تولید می شود؛ این موضوع می تواند به بررسی ماهواره ها و نهاد های دیگر برای تحقیقات آینده درباره این سیاره بیانجامد.

کشف گاز متان در سیاره سرخ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف گاز متان در سیاره سرخ" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف گاز متان در سیاره سرخ"، کلیک کنید.