گورهای جمعی، مکان هایی که ابعاد نقض حقوق شهدای غزه را افشا می کند

با کشف تعداد بیشتری از گورهای جمعی در نقاط مختلف نوار غزه و بیرون آوردن پیکرهایی بدون سر، دست، پوست و یا با دست و پاهای بسته و نیز اجسادی که هنوز سرم و وسایل پزشکی به آنها وصل هستند، اجساد کودکان و اجسادی که به شدت متلاشی شده اند، ابعاد دیگری از جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی در حملاتش به نوار غزه نمایان شده و مسوولان مختلف آغاز تحقیقاتی بین المللی و مستقل درباره این گورها را خواستار شده اند.

به گزارش فطر نیوز، مسیولان بهداشتی غزه به تازگی به ویژه در مجتمع پزشکی الشفا شهر غزه و مجتمع پزشکی ناصر در شهر خان یونس گورهای دسته جمعی ایجاد شده توسط رژیم اشغالگر را کشف کردند.

در این گورها اجساد متلاشی شده برخی از شهدا در کنار باقی مانده اجساد و نیز پیکرهای بدون عضو یافته شدند و به نظر می رسد رژیم صهیونیستی عامدانه اعضای این پیکرها را به سرقت برده است.

از سوی دیگر پس از بررسی برخی از پیکرها مشخص شد که رژیم صهیونیستی تعدادی از آنها را در حالی که زنده بودند، دفن کرده است، علاوه بر این خانواده هایی که فرزندانشان به شهادت رسیدند با مشکل بزرگی در شناسایی اجساد آنها مواجه هستند چرا که به دلیل طولانی شدن دوره عملیات نظامی، چهره ها و پیکرهای آنها از بین رفته است.

مسوولان پزشکی دولت غزه با همکاری برخی نهادهای بین المللی در حال بیرون آوردن اجساد هستند تا از هویت آنها مطمین شده و از نظر ظاهری آنها را بررسی کنند سپس آنهایی را که شناسایی می شوند در گورستان های رسمی دفن کرده و یا علامت های مشخصی روی آنها قرار می دهند تا خانواده ها بعدا بتوانند آنها را شناسایی کنند. در مواردی که پیکرها قابل شناسایی نبودند برخی افراد داوطلب را بر بالای قبرهای آنها همراه با مشخصاتشان قرار دادند.

گورهای جمعی، جنایاتی که ابعاد نقض حقوق شهدای غزه را افشا می کند

«احمد الخطیب» جوان فلسطینی که همراه با ده ها جوان دیگر به صورت داوطلبانه در حال بیرون آوردن پیکرهای شهدا و دفن آنها است، در گفتگو با سایت «العربی الجدید» درباره شرایط بد این پیکرها و از بین رفتن تعدادی از آنها گفت: برخی از اجساد دستانشان بسته بود و به نظر می رسید که آنها توسط سربازان رژیم صهیونیستی اعدام شده اند، برخی دیگر از آنها نیز کاملا تحلیل رفته و تنها استخوان هایی از آنها باقی مانده بود و دیگر قابل شناسایی نبودند.

الخطیب افزود: برخی اجساد روی یکدیگر انباشته شده بودند و رژیم اشغالگر آنها را بدون توجه به خانواده هایشان و بدون هیچ نظمی دفع کرده بود.

«رامی عبده» رییس دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه در این رابطه، اقدامی بین المللی و فوری برای تحقیق درباره جنایات مربوط به صدها گور جمعی کشف شده در نوار غزه با پیکرهای هزاران فلسطینی را خواستار شد که از ابتدای حملات رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.

عبده گفت: با توجه به اینکه نشانه هایی دال بر قتل عامدانه و اعدام های ظالمانه و فراقانونی این افراد وجود دارد، حجم گورها و تعداد اجسادی که از آنها بیرون می آورده می شوند و پیکرهایی که هنوز بیرون آورده نشده اند، هولناک بوده و مستلزم اقدامی بین المللی و فوری شامل تشکیل کمیته بین المللی و مستقلی جهت تحقیق درباره این گورها و چگونگی قتل این افراد است، شواهد حاکی از این است که آنها در حالی که بازداشت بوده و دستانشان بسته بوده، به قتل رسیده اند.

رییس دیده بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه در ادامه گفت: شرایط دفن این افراد مستلزم تشکیل کمیته فنی از کارشناسان برای بررسی و معاینه پیکرهایی است که بیرون آورده شدند و باید درباره علت قتل آنها تحقیقات انجام شود و سیستمی ایجاد شود که امکان شناسایی آنها در حال حاضر و آینده را فراهم کند.

پیش از این پیکرهای صدها تن از شهدا در مجتمع پزشکی الشفا کشف شد و این گورهای جمعی صفحه سیاهی در کارنامه اقدامات متجاوزانه سربازان رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطین اشغالی هستند.

به گفته عبده، تیم های رصد گزارش دادند پیکرهای ده ها قربانی از گورهای جمعی موجود در بیمارستان الشفا بیرون آورده شده و همچنین پیکرهایی دست بسته و زخمی هایی که به آنها رسیدگی نشده بود و با وجود شرایط جسمی شان اعدام شده بودند، از این گروه ها بیرون آورده شدند.

رییس دیده بان اروپا-مدیترانه تایید کرد، شواهد و مدارک نشان می دهد برخی از این پیکرها متعلق به بیماران هستند چراکه آنها در حالی بیرون آورده شدند که هنوز سرم و تجهیزات پزشکی به آنها وصل بود.

گورهای جمعی، جنایاتی که ابعاد نقض حقوق شهدای غزه را افشا می کند

همچنین «جمیل سرحان» معاون مدیر کل هییت مستقل حقوق بشر به العربی الجدید گفت: با گذشت زمان جنایات زننده رژیم صهیونیستی برای جهانیان نمایان شد و گورهای جمعی با پیکرهایی از تمام گروه های سنی در بیمارستان ناصر کشف شدند.

سرحان افزود: به گفته شاهدان عینی بسیاری از این پیکرها برهنه و یا دستانشان از پشت بسته بود و یا سر نداشتند و یا جسدهای بدون پوست بودند، تردیدهایی در مورد سرقت اعضای پیکر این شهدا و نیز پیکرهایی که به شکلی غیر عادی متلاشی شدند، وجود دارد و این مسیله نیازمند انجام تحقیقاتی درباره کشف چگونگی از بین رفتن این اجساد است.

بیش از 283 پیکر از گروه های سنی مختلف از سه گور جمعی بیرون آورده شدند و هنوز حدود 500 تن دیگر در زمره مفقودی ها هستند و این نگرانی وجود دارد که سرنوشت آنها هم گورهای دسته جمعی است.

در کل تعداد افراد ربوده شده فلسطینی حدود 2000 شهروند است، نزدیک به 10 هزار تن در نوار غزه  در زمره مفقودی ها هستند و هیچکس اطلاعی از سرنوشت آنها ندارد و با توجه به حجم گسترده حملات هوایی و زمینی و ویرانی ساختمان ها و مسیرها نیروهای دفاع مدنی نیز نتوانستند بسیاری از پیکرها را از زیر آوارها بیرون بیاورند.

«اسماعیل الثوابته» مدیرکل دفتر اطلاع رسانی دولت فلسطین در گفتگو با العربی الجدید اظهار کرد: از زمان عقب نشینی نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی از مجتمع پزشکی ناصر در شهر خان یونس بیش از 700 تن مفقود هستند.

الثوابته افزود: سه گور جمعی در بیمارستان ناصر کشف و 392 پیکر از آن بیرون آورده شد و مابقی پیکرها در دو گور دیگر هستند که به زودی بیرون آورده می شوند.

این مسوول فلسطینی با اشاره به اینکه برخی از پیکرهایی که از این گورهای دسته جمعی بیرون آورده شدند، پیکرهای کودکان فلسطینی هستند، گفت: اجسادی در این گورها دیده شدند که دست ها و پاهایشان بسته شده بود و این باور وجود دارد که آنها در حالی که زنده بودند، دفن شدند، همچنین برخی از این پیکرها با شلیک مستقیم به سرشان به شهادت رسیدند.

او افزود: اجساد در عمق 2 تا 3 متری زمین دفن شدند و این نشان می دهد که رژیم اشغالگر سعی داشته ابعاد این جنایت را از نگاه جهانیان مخفی نگه داشته و در سطح بین المللی و جهانی از این مسیله فرار کند.

به گفته الثوابته، تعدادی از اجساد در کیسه های پلاستیکی پیدا شدند که روی آنها به زبان عبری کلماتی نوشته شده بود و این نشان دهنده طرفی است که آنها را دفن کرده است، علاوه بر این پیکرهای بدون سر، دست و پوست کشف شدند.

پایان خبر فطر نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گورهای جمعی، مکان هایی که ابعاد نقض حقوق شهدای غزه را افشا می کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گورهای جمعی، مکان هایی که ابعاد نقض حقوق شهدای غزه را افشا می کند"، کلیک کنید.