تحلیل بازار فارکس بر اساس چرخه های اقتصادی

بازارهای مالی یکی از ارکان مهم اقتصاد دنیا را تشکیل می دهند و روزانه حجم بسیار زیادی از پول در این بازارها در گردش است. بیشترین گردش پول بین تمام بازارهای مالی به بازار فارکس تعلق دارد. پس ضروری است که دانش خود را نسبت به این بازار افزایش داده و با ماهیت، ویژگی ها و نکات مثبت و منفی آن بیشتر آشنا شویم. همچنین مهم است بتوانید به این سوال پاسخ دهید که حساب اسپرد صفر چیست و چه مفهومی دارد؟

عده زیادی از سرمایه گذاران خرد و کلان، بانک ها، کمپانی های کوچک و بزرگ و حتی افراد عادی در این بازار فعالیت کرده و در تلاشند تا از حجم بالای سرمایه ها و نقدینگی عظیمی که در آن وجود دارد، سود کسب کنند؛ چرا که قیمت ها ثابت نبوده و مدام در حال نوسان هستند. برخلاف بازار سهام که دارایی مورد معامله، یک سهم با نام و قیمت مشخص است، در بازار فارکس مفهومی به نام جفت ارز وجود دارد که هر کدام ارز رایج یک یا چند کشور مجزا هستند. در ادامه با این بازار بزرگ مالی، بیشتر آشنا می شویم.

تحلیل بازار فارکس بر اساس چرخه های اقتصادی

بازار فارکس بیشترین حجم معاملات روزانه را در بین تمام بازارهای مالی در اختیار دارد. این حجم بالای نقدینگی باعث شده بازیگران بزرگی مثل بانک ها و موسسات سرمایه گذاری بزرگ در این بازار فعالیت کنند. «بازار فارکس» (Forex) یکی از با بیشترین گردش پول روزانه بین تمام بازارهاست. این بازار مالی، غیرمتمرکز و به صورت OTC است؛ به این معنی که شرکت یا مجموعه مستقلی آن را اداره نمی کند و به صورت 24 ساعته (به جز آخر هفته ها) فعال است.

گردش مالی روزانه این بازار، مبلغی حدود 5 ترلیون دلار است. این عدد از مجموع گردش مالی بازارهایی مثل سهام و اوراق قرضه بیشتر است. علت این موضوع به میزان پول نقد موجود در دنیا مرتبط است. از آنجایی که پول نقد، بیشترین حجم دارایی در دنیاست (چیزی بالغ بر 200 ترلیون دلار)، طبیعی ست که بازار فارکس نیز بیشترین نقدینگی را به خود اختصاص دهد.

بازار فارکس یک بازار مالی غیرمتمرکز و به صورت OTC است؛ به این معنی که شرکت یا مجموعه مستقلی آن را اداره نمی کند، بلکه از مجموعه ای از سیستم ها و پلتفرم های کامپیوتری در سراسر دنیا تشکیل شده است.

این بازار به صورت 24 ساعته (به جز آخر هفته ها) فعال بوده و به لطف نقدینگی عظیمی که دارد، فرصت های سرمایه گذاری و کسب سود بسیاری را در اختیار معامله گران می گذارد.

آشنایی با سایت فارکس فکتوری

سایت فارکس فکتوری برای استفاده تریدرهای حرفه ای در بازار تبادلات خارجی طراحی شده است.

ماهیت معاملات بازار فارکس

گفتیم که این بازار محلی برای معامله ارز رایج کشورهاست. به طور مثال در این بازار می توان دلار پرداخت و در ازای آن یورو دریافت کرد؛ یا در ازای پرداخت ین ژاپن، دلار دریافت کرد. روند کار به این صورت است که در پلتفرم های معاملاتی یا همان نرم افزارهایی کامپیوتری که امکان انجام معاملات را فراهم می کنند، به ازای جفت ارزهای مختلف، مارکت یا بازارهای متفاوتی ارایه می شود.

مثلا در بازار یورو/دلار که به صورت USD/EUR نوشته می شود، ، قیمتِ نمایش داده شده، نه قیمت دلار است و نه قیمت یورو؛ بلکه نسبت قیمت دلار به یورو در قالب یک عدد اعشاری نمایش داده می شود که از تقسیم قیمت دلار به معادلِ دلاری یورو به دست می آید.

سرمایه گذارها و معامله گرها در بازاری مثل USD/EUR زمانی که معتقد باشند در آینده نزدیک، قیمت دلار نسبت به یورو افزایش خواهد داشت یا یورو کمی از ارزش خود را از دست خواهد داد، در این بازار، «معامله خرید» (Buy Position) باز می کنند.

هم چنین اگر معتقد باشند ارزش یورو نسبت به دلار رو به افزایش است، در بازار USD/EUR «معامله فروش» (Sell Position) باز می کنند.

به این ترتیب اگر پیش بینی آن ها درست بوده و قیمت در جهت مورد انتظارشان حرکت کند، دلار را ارزان تر خریده و گران تر می فروشند یا دلار را گران تر فروخته و ارزان تر می خرند و سود به دست می آورند.

بازیگران بازار فارکس

تقریبا می توان گفت که هر فردی می تواند در بازار فارکس فعالیت کند؛ اما هر بازاری توسط بازیگران بزرگ و سرمایه دارهای کلان اداره شده و آن ها هستند که روند اصلی بازار را مشخص می کنند. بیشترین گردش مالی این بازار مربوط به بانک های بزرگ، «صندوق های پوشش ریسک» (Hedge Funds)، موسسات مالی، کمپانی های بین المللی و حتی افراد ثروتمند است.

حجم بالای نقدینگی در کنار نوسان قیمت ارزها باعث می شود فرصت های بی شماری برای سرمایه گذاری در ابعاد بزرگ و کسب سود فراهم شود و بازیگران اصلی دقیقا مشغول همین کار هستند.

علت نوسان قیمت در بازار فارکس

سخنرانی رییس بانک مرکزی یک کشور مهم مثل آمریکا، چین، ژاپن، سوییس، اعلام نرخ تورم فصلی یا سالانه و چنین خبرهای مهمی می توانند باعث افزایش یا کاهش ارزش پول آن کشور شده و سرمایه گذارها با دنبال کردن چنین خبرهایی، به راحتی می توانند از فرصت ایجاد شده استفاده کرده و ارزی را که احتمال رشد آن بیشتر است بخرند یا ارزی را که احتمال دارد بخشی از ارزش خود را از دست دهد بفروشند.

علت جذابیت بازار فارکس

 • امکان حضور تمام وقت
 • گردش مالی زیاد آن

بروکر فارکس این امکان را برای موسسات بزرگ، دولت ها و سرمایه گذارهای بزرگ و کوچک فراهم کرده تا به راحتی قادر به مبادله ارزهای رسمی باشند. این مبادلات در حقیقت بین بانک های مختلف صورت می گیرد و معامله گرها هم از آن بهره می برند.

این بانک ها مربوط به کشورهای مختلف در سراسر جهان هستند. مثلا زمانی که بانک های کشورهای آسیایی به پایان ساعت کار خود می رسند، بانک های اروپا و مخصوصا انگلیس شروع به فعالیت می کنند و پس از آن بانک های آمریکایی باز می شوند.

با اتمام فعالیت روزانه بانک های آمریکایی مجدد نوبت به آسیا رسیده و این چرخه تکرار می شود؛ به این ترتیب معامله گرها امکان حضور 24 ساعته در بازار را خواهند داشت.

زمانی که (معروف ترین ارز دیجیتال) در اوج قیمت 64 هزار دلاری خود قرار داشت، ارزش کل این بازار، تنها حدود 2.5 ترلیون دلار بود! (توجه داشته باشید که اصولا ارزش یک بازار از حجم معاملات روزانه در آن بیشتر است).

این حجم از نقدینگی بالا در بازار فارکس باعث می شود بازیگران بزرگ تمایل بیشتری به تزریق سرمایه و انجام معاملات با مبالغ بالا داشته باشند، زیرا همواره تعداد بی شماری خریدار و فروشنده در بازار وجود دارند.

مزایا و معایب بازار فارکس

فعالیت در بازار فارکس مثل دیگر بازارهای مالی، مزایا و معایب خاص خود را دارد. لازم است قبل از ورود و فعالیت در هر بازاری، نسبت به نقاط قوت و ضعف آن آگاهی لازم را داشته باشیم. از جمله مزایای این بازار می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دسترسی بالا: هر فردی می تواند به راحتی از طریق یک کارگزاری (بروکر) وارد دنیای این بازار مالی شود. ساخت اکانت و فعالسازی اولیه آن حداکثر بیش از 3 روز زمان نمی برد و با مبالغی در حدود 50 دلار می توان فعالیت خود را شروع کرد.
 • کلیه فعالیت ها به صورت آنلاین بوده و 24 ساعت شبانه روز (5 روز در هفته) بازار باز است. پلتفرم های کارگزاری کلیه اطلاعات لازم مثل قیمت لحظه ای، اخبار، ابزار تحلیل و استراتژی های مختلف را در اختیار کاربرها قرار می دهند. بنابراین مهم است درباره بهترین روز هفته برای معاملات فارکس بدانیم.
 • قابلیت اهرم: وجود قابلیت «» (Leverage) معامله گرها را قادر می سازد با سرمایه کم، سودهای بزرگ تری از بازار بدست آورند.

(اهرم میزان ضریبی است که کارگزار به سرمایه معامله گر اختصاص داده و درحقیقت به او پول قرض می دهد تا با اعداد بزرگ تری وارد معامله شده و سود بیشتری کسب کند). بازار فارکس بیش از هر بازار دیگری شرایط مناسب تری برای معاملات با اهرم های بالا مثل 100، 200 یا حتی بالاتر دارد.

 • قابلیت سود زیاد در زمان کم: به لطف نوسانات بازار، نقدینگی بالا و هم چنین وجود اهرم، معامله گرها می توانند در این بازار به سودهای سریع تری دست پیدا کنند.
 • معاملات دوطرفه: می دانیم که این بازار دوطرفه بوده و می توان هم از افزایش و هم از کاهش ارزش پول های رایج، به سود رسید. نکته قابل توجه این بازار نسبت به سایر بازارهای دوطرفه این است که حتی زمانی که اعتقاد به کاهش ارزش یک ارز داریم، آن را فروخته و در ازای آن یک ارز دیگر دریافت می کنیم؛ یعنی همواره دو ارز با هم مبادله می شوند که نسبت به معاملات فروش سایر بازارها مثل کالا و مشتقات مفهوم ساده تری دارد.
 • نقدینگی بالا: داشتنِ بیشترین حجم نقدینگی و مبادلات روزانه، بازار فارکس را به یکی از جذاب ترین بازارهای مالی تبدیل کرده است. این قابلیت، سرمایه دارها و حتی خود کارگزاری ها را نیز به فعالیت در این بازار بیشتر جذب می کند.
 • استراتژی های مختلف تکنیکال: این بازار را به خوبی می توان با «» (Technical Analysis) بررسی و روند های قیمتی را پیش بینی کرد. دانش «» (Fundamental Analysis) همواره کمک کننده است، اما بسیاری از معامله گرها معتقدند با ابزار تکنیکال می توان سودهای قابل توجهی از بازار ارزهای خارجی بدست آورد.
 • کم بودن احتمال دستکاری قیمت ها: دستکاری قیمت ها در هر بازاری رخ می دهد؛ چنین کارهایی در بازار سهام، بازار اوراق قرضه یا حتی بازار کالاها ممکن است توسط برخی سهام دارها یا افراد با نفوذ انجام شود؛ اما کنترل و نفوذ در بازاری به بزرگی بازار ارزهای خارجی، کاری بسیار سخت و دور از انتظار است.

از طرف دیگر، از آنجایی که افرادی که ممکن است از نوسانات آینده قیمت ارز یک کشور با خبر باشند، بیشتر از مقامات دولتی و حکومتی هستند و این افراد، بیشتر زیر ذره بین منتقدین و اخبار قرار دارند، احتمال چنین مسایل و خرابکاری ها در این بازار کمتر است.

 • کارمزدهای پایین: معامله سهام شرکت ها، اوراق قرضه و یا کالاها اغلب شامل هزینه هایی مثل مالیات و نگهداری از کالا و… می شود. چنین هزینه هایی در بازار فارکس وجود ندارد. حتی در بیشتر مواقع، حاشیه سود کارگزار تنها از طریق «اختلاف سفارش ها خرید و فروش» یا «اسپرِد» (Spread) تامین می شود. اسپرد در حقیقت اختلاف قیمت بین بیشترین سفارش خرید یا Bid و کم ترین سفارش فروش یا Ask است.
 • قوانین ساده مالیاتی: قوانین مالیاتی و گزارش های لازم برای فعالیت در بازار ارزهای خارجی نسبت به سایر بازارهای مالی ساده تر است.

فعالیت در بازار فارکس در کنار داشتن این مزیت ها، نقاط ضعفی نیز دارد که ممکن است بیشتر به ضرر معامله گرهای کوچک با سرمایه های کم ختم شود. در ادامه برخی از این معایب را معرفی می کنیم.

 • نوسانات قیمت: نوسانات قیمت وجه اشتراک کلیه های بازارهای مالی است و بازار ارزهای خارجی نیز از آن مستثنا نیست. بیشتر معامله گرهای این بازار با هدف کسب سود های کوتاه مدت فعالیت می کنند و ممکن است نوسانات شدید غیرقابل پیش بینی، استراتژی آن ها را با مشکل روبه رو کند.
 • احتمال ضرر سرمایه گذارهای کوچک: گفتیم که روزانه بیش از 5 تریلیون دلار در این بازار مبادله می شود؛ اما نباید فراموش کرد که بیشتر این مبادلات توسط بازیگران بزرگ مثل بانک ها و موسسات بزرگ و… انجام می شود. همیشه افرادی که سرمایه و قدرت بیشتری دارند، به اطلاعات و تکنولوژی بیشتری دسترسی داشته و این اطلاعات باعث برتری آن ها نسبت به معامله گرهای کوچک و مردم معمولی خواهد بود.
 • کمبود مقررات حمایت از حقوق معامله گرها: بازار فارکس یک بازار OTC و غیرمتمرکز است. پس قوانین این بازار جامعیت قوانین بازارهایی مثل سهام و اوراق قرضه را ندارد. از طرفی کارگزاری هایی که این خدمات را ارایه می کنند، در سراسر دنیا پراکنده اند و از آنجایی که قوانین هر کشور با دیگری متفاوت است، معامله گرها مجبورند خودشان تحقیقات و بررسی های لازم را در مورد اعتبار و فعالیت یک کارگزاری انجام دهند.
 • درآمدهای دوره ای کمتر: سهام دارها در بازارهای مالی سهام و اوراق قرضه به طور دوره ای از سودهای حاصل از فعالیت شرکت هایی که سهامشان را برای بلندمدت خریداری کرده اند، بهره مند می شوند؛ در صورتی که سود اصلی در فارکس بیشتر در اثر افزایش قیمت ارز مورد نظر بدست می آید.

البته باید توجه داشته باشیم که در این بازار، پدیده ای به نام Rollover وجود دارد که ممکن است گاهی منجر به سود و گاهی منجر به ضرر شود.

منظور از Rollover، تغییر قیمتی است که امکان دارد در بازار بعد از دو روز تعطیلی آخر هفته رخ دهد. این اتفاق ممکن است سودها یا ضررهای ناخواسته ای را در حساب معامله گرها به وجود آورد.

آیا فعالیت در بازار فارکس سودآور است؟

کلیه افرادی که علاقه مند به فعالیت معامله گری در بازار فارکس هستند باید ابتدا ویژگی ها، مزایا و معایب آن را شناخته و با توجه به خصوصیات و شرایط خود تصمیم بگیرند. ممکن است برای برخی از آدم ها، معایب این بازار قابل تحمل نباشد و عده ای هم با توجه به مزیت های آن، فعالیت در این بازار را بهترین کار برای خود بدانند.

قابلیت هایی مثل عدم نیاز به حضور فیزیکی در محل کار، آنلاین بودن بیزنس و اختیار در انتخاب ساعت کار و نداشتن مدیر می تواند انگیزه بسیار زیادی برای علاقه مندان به این حوزه ایجاد کند. با توجه به تعدد کارگزاری ها و امکاناتی که امروزه در دسترس بیشتر مردم قرار دارد، می توان با آموزش و صرف زمان لازم و کسب تجربه، وارد این حوزه شد و زندگی خود را تغییر داد.

فعالیت در بازار فارکس برای ایرانی ها

با وجود تمام محدودیت هایی که برای فعالیت ایرانی ها در بازارهای جهانی وجود دارد، کارگزاری های (بروکرها) متعددی در دنیا هستند که به ایرانیان اجازه فعالیت در بازار ارزهای خارجی را می دهند. البته کلیه معاملات کاربرها به صورت «CFD» خواهد بود. اکثر این بروکرها علاوه بر ارزهای خارجی، معاملات سایر بازارهای مالی مثل سهام، ، باینری آپشن و حتی برخی ارزهای دیجیتال مشهور را پشتیبانی می کنند. پس انتخاب یک بروکر قابل اعتماد با کارمزدهای منصفانه نقش مهمی در فعالیت معامله گرها خواهد داشت.

توصیه می شود هنگام انتخاب بروکر، توجه به مواردی مثل قوانین رگولاتوری، پشتیبانی از حساب آزمایشی (دمو)، پشتیبانی از سهام و بازارهای مختلف، ارایه نرم افزار معامله گری در پلتفرم های مختلف کامپیوتر و موبایل، امکان واریز و برداشت آسان و خدمات پشتیبانی از کاربرها، بسیار کمک کننده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحلیل بازار فارکس بر اساس چرخه های اقتصادی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحلیل بازار فارکس بر اساس چرخه های اقتصادی"، کلیک کنید.