تقویت هوش کودک هشت ماهه

فرآیند رشد شناختی و هوش انسان ها، از زمان جنینی شروع می شود. رشد هوش انسان ها در سالهای اولیه زندگی سرعت بالایی دارد و نوزادان هر هفته تغییرات شگرفی نسبت به هفته های قبل خود دارند.آموزش و تقویت مهارت های شناختی و حسی نوزاد در این دوره، اهمیت بسیاری در تقویت هوش نوزاد دارد. اگر مادر هستید و دوست دارید رشد هوش کودکتان با قدرت بیشتری ادامه پیدا کند، حتما تا انتهای این مقاله با ما باشید.

تقویت هوش نوزاد دو تا هشت ماه برای تقویت هوش نوزاد چه باید کرد ؟

هوش نوزاد

تا چندسال پیش خیال می شد که انسان ها در سالهای ابتدایی زندگی شان، خصوصا در دوره جنینی و نوزادی، استفاده خاصی از مغز و ادراک شان نمی کنند و شناخت آنها محدود و کم است. اما دانشمندان در سالهای اخیر با بررسی فرآیندهای مغزی نوزادان به نتایج متفاوت تری رسیدند.

آنها دریافتند که نوزاد فرآیند یادگیری و تجربه اندوزی شناختی را از همان روزهای ابتدایی حیات شروع می کند. آنها حتی در دوره جنینی هم با حواس خود به محیط اطراف دقت می کنند و تجربه های جدید ذخیره می کنند. لباس چریکی نظامی عموماً شامل  کمربند، کلاه، چکمه و غیره هستند که برای استفاده در میدان طراحی و تولید شده اند.

عمده افزایش هوش نوزادان از طریق تجربه های حسی آنها و آنچه که از طریق حواس پنج گانه تجربه می کنند، به دست می آید. بنابراین اگر دوست دارید نوزاد باهوشی داشته باشید که یادگیری سریع تری نسبت به سایر همسالانش دارد، از تکنیک های تمرین حسی کمک بگیرید.

تقویت هوش نوزاد در هشت ماهگی

هشت ماهگی مقطع مهمی در زندگی نوزاد است. نوزاد در این مقطع می تواند حروف را ادا کند. بسیاری از نوزادان از سنین شش تا هشت ماهگی شروع به ادای کلمه های تک بخشی می کنند.

نوزادان از سنین هشت ماهگی به توانایی نشستن، حرکت چهاردست و پا و سینه خیز دست پیدا می کند. همه این تونایی ها نشان دهنده اهمیت این مقطع در زندگی نوزاد است. شما می توانید با تمرین های زیر، هوش نوزاد هشت ماهه خودتان را تقویت کنید.

با کودک حرف بزنید

یکی از مهم ترین راه های تقویت هوش نوزاد و مهارت نوزاد، حرف زدن با او است. کودکان از طریق صحبت پدر و مادر، تمرکز و دایره لغات بالایی پیدا می کنند. حرف زدن با نوزاد این مزیت را دارد که علاوه بر تقویت خزانه لغات او، توانایی ادراکی و شناختی او افزایش پیدا می کند.

محققان توصیه می کنند حرف زدن با کودک را از دوره جنینی شروع کنید. کودک به صورت خودکار وابستگی فیزیکی و عاطفی کافی را با مادرش خواهد داشت. اما پدران می توانند با صحبت کردن با جنین، او را با صدای خودشان آشنا کنند و احساس تعلق و وابستگی را نسبت به خودشان در کودک پرورش دهند.

کودک را به چالش بکشید

همانطور که قبلا گفتیم، هشت ماهگی یکی از مقاطع مهم در زندگی نوزاد است. کودک در این دوره به مهارت های مهمی دست پیدا می کند که شامل مهارت های حرکتی و شناختی است.

به چالش کشیدن این مهارت ها توسط والدین می تواند توانایی آنها را افزایش دهد. همچنین شما می توانید با به چالش کشیدن نوزادان از درست طی شدن این فرآیند مطمین شوید.

این عمل می تواند در قالب بازی انجام شود. می توانید کودک را جلوی آینه ببرید تا حرکات او را هنگام مواجهه با تصویر خودش بسنجید. می توانید با خواندن آواز او را با انواع غذاها یا اجزای بدن آشنا کنید.

به او اجازه دهید به غذایش دست بزند. او را از لمس کردن میوه جات منع نکنید. نوزادتان را با لذت خوردن غذا با دست آشنا کنید. بااین کار مهارت و تمرکز کودکتان به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

کودک را با کتاب آشنا کنید

کتاب در هر سنی عاملی مهم برای افزایش مهارت های شناختی و حسی کودک به حساب می آید. خوشبختانه کتابهای متفاوت و متنوعی برای همه سنین در بازار کتاب وجود دارند که می توانید بنا به علاقه و سن کودکتان آنها را استفاده کنید.

کتابهایی که رنگ های شاد و جذاب دارند، کتابهای پارچه و پلیمری که به سادگی خراب نمی شوند و می توانید آنها را شستشو دهید، از گزینه های مناسبی برای کودک به حساب می آیند.

سعی کنید کتاب را با آب وتاب برای کودک بخوانید و او را به مشارکت در فرآیند کتابخوانی تان تشویق کنید. مثلا از او بخواهید حین خواندن شعرهای کتاب دست بزند و یا کتاب را ورق بزند. لباس ارتشی سربازی به رنگ خاکی با پارچه کج راه می باشد.

ماساژ را فراموش نکنید

ماساژ یکی دیگر از عوامل تقویت هوش کودکان است. ماساژ می تواند هوش کودکان و رشد مغز آنها را تقویت کند و یکی از عوامل مهم رشد ذهنی کودک باشد. ماساژ کودک علاوه بر تقویت ذهن و هوش کودک، به او آرامش می دهد و از لحاظ روان تنی هم گزینه بسیار مناسبی برای آرام بخشی به کودک است.

از تغذیه کودک غافل نشوید

مهم ترین مساله ای که در تقویت هوش نوزاد تاثیر دارد، تغذیه با شیر مادر است. شیر مادر با داشتن همه انواع ریزمغذی های مورد نیاز نوزاد، در شکل گیری و رشد هوش او بسیار تاثیرگذار است.

زایمان طبیعی

پژوهش ها نشان داده اند که کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا آمده اند، هوش بالاتری نسبت به کودکانی که با سزارین متولد می شوند دارند.

محققان معتقدند زایمان طبیعی باعث افزایش ترشح نوعی پروتیین در مغز می شود که باعث افزایش هوشیاری نوزاد می شود. ترشح این پروتیین در مغز کودکانی که با سزارین متولد می شوند، کمتر است. سعی کنید زایمان طبیعی را تبدیل به گزینه اصلی زایمان تان قرار دهید.

از موسیقی استفاده کنید

موسیقی، یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد هوش و توانایی ذهنی نوزادان است. موسیقی مناسب نوزاد، می تواند مغز او را برای واکنش تحریک کند و او را به واکنش مناسب با موسیقی وادار کند.

علاوه بر این، پخش کردن موسیقی ملایم، توجه کودک را بر می انگیزد و او را وادار به تمرکز روی موسیقی می کند. افزایش تمرکز باعث می شود هوش کودک ارتقا پیدا کند.

نیاز نیست برای کودکتان بتهوون و باخ پخش کنید! کافیست برای او شعرهای کودکانه را با ریتم مناسب بخوانید. خواندن لالایی را قبل از خواب کودکان فراموش نکنید. خواندن لالایی رسم دیرینه و زیبایی است که می تواند علاوه بر افزایش هوش کودک، به افزایش آرامش نوزاد و داشتن خواب راحت کمک می کند.

تماشای تلویزیون را محدود کنید

تماشای بیش از اندازه تلویزیون، نه تنها به رشد هوش و توانایی کودک کمک نمی کند، بلکه برعکس باعث کاهش توانایی نوزاد خواهد شد. تلویزیون و برنامه های تلویزیونی نیازمند برقراری ارتباط یک طرفه و منفعل است.

به همین علت کودک صرفا تماشاگر خواهد بود و نیازی به نشان دادن واکنش نمی بیند. همین مساله باعث می شود توانایی برقرار ارتباط کودک به خوبی رشد نکند.

سعی کنید تماشای تلویزیون و برنامه های تلویزیونی را محدود کنید. هرچه تلویزیون کمتر در خانه روشن بماند بهتر است. فرقی نمی کند بیننده تلویزیون خودتان باشید یا کودکتان.

چند نکته دیگر

یادمان نرود که هوش از قبل از زایمان و در دوره جنینی آغاز می شود. فرآیندی که جنین در رحم مادر از لحاظ فیزیکی رشد می کند، مغز او هم در حال تکامل و طی کردن فرآیندهای شناختی، هرچند به صورت محدود، است.

صحبت کردن با جنین و آواز خواندن برای او یکی از راه های افزایش مهارت های ارتباطی کودک است. سعی کنید به جنین درون شکم تان به چشم موجودی با احساس شناختی در حال تکامل نگاه کنید.

تغذیه مادر در دوران جنینی، تاثیر بسیار زیادی در تقویت هوش نوزاد دارد. یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در دوران بارداری مورد توجه قرار دهید، مصرف کافی و به اندازه امگا3، ویتامین دی، ویتامین های گروه ب و آهن است.

هرچقدر که تغذیه کامل تری داشته باشید روند رشد مغز جنین تان سریع تر و بهتر خواهد بود. بنابراین تغذیه و کمبودهای مواد غذایی در بدن تان را جدی بگیرید. کلاه خلبانی بچگانه از جنس ضد آب و باد تهیه شده است.

یکی دیگر از فاکتورهای تعیین کننده در تقویت هوش نوزاد، سلامت مادر در دوره بارداری است. توصیه می کنیم حتما قبل از اقدام به بارداری از سلامت عمومی خود اطمینان پیدا کنید. توجه به هورمون های بدنتان یکی از مهم ترین مسایلی است که باید انجام شود.

مثلا تحقیقات نشان داده اند  که کم کاری تیرویید در مادر باعث کاهش هوش نوزاد خواهد شد. حواستان به تیروییدتان باشد. انجام مراقبه و مدیتیشن می تواند تاثیر بسزایی در سلامت روان مادر قبل و بعد از زایمان داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویت هوش کودک هشت ماهه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویت هوش کودک هشت ماهه"، کلیک کنید.