یک رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم

یک رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم

رژیم غذایی آتلانتیک، نوعی رژیم غذایی سنتی است که در شمال غربی اسپانیا و شمال پرتغال محبوب است. متخصصان می گویند این رژیم غذایی چربی شکم را کاهش می دهد و سطح کلسترول مفید یا اچ دی ال (HDL) را بهبود می بخشد.

به گزارش فطر نیوز، در رژیم غذایی آتلانتیک مقدار زیادی ماهی و غذاهای دریایی، سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، لوبیا، روغن زیتون، میوه های خشک (به ویژه شاه بلوط)، شیر و پنیر موجود است. در این رژیم غذایی گوشت نیز در حدی کنترل شده مصرف می شود.

در مطالعه ای که نتیجه آن هفته گذشته در «جاما نت ورک اوپن» منتشر شد، بیش از  200 خانواده از جامعه روستایی اسپانیایی «ای استرادا»، از مارس 2014 تا مه 2015 بررسی شدند.

به گزارش نیویورک پست، در این مطالعه 121 خانواده از رژیم غذایی آتلانتیک پیروی کردند و 110 خانواده به رژیم غذایی معمول خود ادامه دادند. افرادی که قرار بود از رژیم غذایی آتلانتیک پیروی کنند، طی سه جلسه آموزشی با رژیم غذایی جدید آشنا شدند. این افراد همچنین خدمات افزوده ای مانند کلاس آشپزی، جزوه و کتاب های آموزشی و سبدهای غذایی دریافت کردند.

متخصصان در شروع مطالعه و سپس بعد از شش ماه، داده های مربوط به میزان مصرف مواد غذایی، فعالیت بدنی، مصرف دارو و سایر متغیرها را جمع آوری کردند.

متخصصان اسپانیایی همچنین دور کمر، سطح تری گلیسیرید، سطح کلسترول مفید یا اچ دی ال (HDL)، فشار خون و سطح گلوکز خون افراد شرکت کننده را در وضعیت ناشتا اندازه گیری کردند. این پنج مورد در واقع عامل سندرم متابولیک هستند؛ مجموعه ای از شرایط که خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت نوع دوم و سکته را افزایش می دهند.

از 457 شرکت کننده ای که در شروع این کارآزمایی سندرم متابولیک نداشتند، 23 نفر در طول دوره شش ماهه پژوهش به آن مبتلا شده شدند. از  این میان، 17 شرکت کننده، (7.3 درصد) از رژیم غذایی سنتی شان پیروی کرده بودند و شش شرکت کننده (2.7 درصد) به رژیم غذایی آتلانتیک رو آورده بودند.

همچنین از 117 شرکت کننده ای که در شروع مطالعه شاخص های سندرم متابولیک داشتند، 18 نفر (28.6 درصد) از رژیم غذایی آتلانتیک پیروی کرده بودند و 16 نفر (29.6 درصد) در گروه کنترل، این عارضه را دیگر نداشتند.

طبق گزارش متخصصان، رژیم غذایی آتلانتیک بر فشار خون بالا، سطوح بالای تری گلیسیرید یا سطح بالای گلوکز ناشتا تاثیری نداشت، اما اندازه چربی دور کمر و سطح کلسترول اچ دی ل را بهبود بخشید.

آیا با رژیم غذایی می توان از چربی های دور شکم خلاص شد؟

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، «میشل روتنشتاین»، متخصص تغذیه که تخصصش بیماری های قلبی است در این زمینه می گوید: رژیم غذایی آتلانتیک به دلیل تمرکز بر غذاهای سرشار از مواد مغذی و عادت های غذایی خانواده محور، قابلیت زیادی برای افزایش سلامت دارد.

دکتر «چنگ هان چن»، متخصص قلب از کالیفرنیا هم می گوید: این رژیم غذایی بسیار مشابه رژیم غذایی مدیترانه ای است که به خوبی بررسی شده و مفید است.

رژیم غذایی مدیترانه ای هم بر مصرف سبزیجات، میوه ها، لوبیاها، عدس، آجیل، غلات کامل و روغن زیتون بکر تاکید دارد و همچنین مصرف متوسط ماهی، پنیر، ماست و … را شامل می شود. این رژیم غذایی اجتناب از مصرف گوشت قرمز، شیرینی ، نوشیدنی های شیرین و کره را توصیه می کند.

این رژیم های غذایی بالقوه می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، سکته و حتی زوال شناختی مانند زوال عقل و آلزایمر را کاهش دهند. این رژیم های غذایی همچنین عملکرد معده – روده، یعنی «میکروبیوم روده» را بهبود می بخشند.

پایان خبر فطر نیوز

یک رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک رژیم غذایی مفید برای کاهش چربی دور شکم"، کلیک کنید.